Cykl artykułów – czy mogę podać psu… jajka

Tak, można podawać psu do jedzenia jajka. I można je podawać na różne sposoby – jako jajecznicę, gotowane na twardo, na miękko, surowe – niektóre psy bardzo je takie lubią.

Jedyny problem to skutki uboczne jakie możesz zaobserwować u psa po zjedzeniu jajek. Nie są one bardzo poważne niemniej jednak powinieneś być tego świadomy. Są to – przybieranie na wadze i wzdęcia lub puszczanie bąków o niezbyt przyjemnym zapachu. Nie bądź zdziwiony, kiedy po jajecznej uczcie Twojego psa poczujesz co nieco.
Powinieneś być również świadomy, że niektóre psy są bardziej podatne na przyrost masy ciała podczas żywienia ich tłustymi potrawami – jajka do takich należą, są bogate w tłuszcz i białko.

Korzyści z karmienia psów jajkami

Korzyści są imponujące. Psy jedzące jajka mają lśniącą sierść przez co wydaja się być młodsze i silniejsze. Istnieje wiele mitów i błędnych przekonań na temat podawania surowych jajek psom. Panuje przekonanie, że jajka skażone są salmonellą, że zawierają dużo cholesterolu i są przyczyną niedoboru biotyny. To bzdury! Nie wierz w to! Jajka są nie tylko tanim i bezpiecznym źródłem surowej żywności dla Twojego psa. Są również jednym z najbardziej kompletnych i pożywnych posiłków jakie możesz podać pupilowi.

Psy i surowe jajka

Jednym z powodów przed którymi opiekunowie są ostrzegani przed podawaniem psu surowych jaj jest obecność w białku inhibitorów enzymów, które mogą zakłócać proces trawienia u bardzo młodych i starszych psów. To prawda, ale to tylko oznacza, że jajka nie powinny być podstawą diety.
Zapewniam Cię, że podanie psu kilku jajek tygodniowo średniemu psu nie spowoduje u niego żadnego uszczerbku na zdrowiu, wręcz przeciwnie. Jeśli nie zauważyłeś objawów niestrawności u pupila to bez obawy możesz dołączyć jajka do jego diety.

Jajka są kompletnym źródłem żywności nie tylko dla psów ale także dla wielu drapieżników, a także dla piskląt żyjących w ich środku. Jajka są też jednym z najbardziej kompletnych źródeł aminokwasów stanowiące budulec białek. Są również bogatym źródłem witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych.

Potencjalne zagrożenia

Białko zawiera awidynę, a biotyna (jedna z witamin z grupy B) inhibitor. Biotyna jest istotna dla wzrostu komórek, w metabolizmie kwasów tłuszczowych oraz zdrowego wyglądu skóry i sierści. Aby doszło do niedoboru biotyny w organizmie psa musiałby on zjadać bardzo dużo jajek dziennie. Ponadto żółtka są bogatym źródłem biotyny więc jeśli podasz psu całe jajko nie powinieneś martwić się jej brakiem. Biotyna nie występuje tylko w jajkach. Wątroba jest również jej dobrym źródłem.
Bez obawy więc możesz podawać psu całe jajka.

Jajka zawierają salmonellę. Układ pokarmowy psa jest dobrze przystosowany do trawienia i poradzi sobie nie tylko z salmonellą ale również z bakteriami, które dostają się do organizmu po zjedzeniu przez niego nieczystości. Jeśli się obawiasz o zdrowie psa, kupuj jajka ekologiczne z wolnego wybiegu.

Nie zapominaj o podawaniu psu skorupek jajka. Są one źródłem minerałów i doskonałe dla psów, które nie mogą jeść surowych kości. Pamiętaj, że wiele jaj jest spryskiwanych środkami chemicznymi aby pięknie wyglądały i były błyszczące byle tylko przyciągnąć wzrok. Kupuj więc swojemu psu jajka od gospodarza.

Podsumowując, psy mogą jeść jajka w każdej postaci. Wskazane jest karmienie kilkoma jajkami w tygodniu aby zapewnić mu piękny wygląd i zdrowie.

Na zdrowie.

45 thoughts on “Cykl artykułów – czy mogę podać psu… jajka”

  1. Bardzo mi przykro z powodu Pani pieska. Nie sądzę aby zjedzenie jednego jajka zaszkodziło. Nie muszę też być dla Pani autorytetem w sprawie odżywiania psów. Pozwolę sobie jednak zacytować słowa mojego autorytetu w tej dziedzinie – jest nią Pani dr Sandra Cabott.

    Oto, co Pani Doktor pisze:

    „Niektóre substancje chemiczne stosowane do zwalczania pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych mogą być toksyczne dla wątroby.

    Komercyjnie produkowana karma często zawiera nadmiar uwodornionych dodatków tłuszczów, cukru, glutenu, soli i innych szkodliwych wypełniaczy, które bardzo szkodzą wątrobie.

    Pasożyty i wirusy mogą zaatakować wątrobę zwierząt, powodując torbiele i zapalenie. Wiele przypadków otyłości u psów powoduje stłuszczenie wątroby.

    O jajkach – Jajka są zdrowe dla psów, zawierają m.in. lecytynę oraz aminokwasy siarkowe, które wspierają odtruwanie wątroby. Nie ma przeciwwskazań do podawania chorym psom jajek na surowo i po ugotowaniu w ilości 5, 6 tygodniowo dla psa średniej wielkości".

    Należałoby zwrócić uwagę na to, czym jest żywiony Pani pies i czy ostatnio stosowane były jakieś preparaty na odrobaczanie lub była podana szczepionka.

    Napisałam również w artykule na temat wit. B, o której gdzieś Pani wyczytała. Pozwolę sobie zacytować – "Białko zawiera awidynę, a biotyna (jedna z witamin z grupy B) inhibitor. Biotyna jest istotna dla wzrostu komórek, w metabolizmie kwasów tłuszczowych oraz zdrowego wyglądu skóry i sierści. Aby doszło do niedoboru biotyny w organizmie psa musiałby on zjadać bardzo dużo jajek dziennie. Ponadto żółtka są bogatym źródłem biotyny więc jeśli podasz psu całe jajko nie powinieneś martwić się jej brakiem".

    Dziękuję za komentarz. Pozdrawiam i życzę zdrówka pieskowi. 🙂

  2. Czy pieskowi który wazy 7 kg mogę podawać 3-4 razy w tygodniu surowe wyparzone jajko wraz ze zmieloną skorupką?

    Czy wyparzanie skorupki nie wypłukuje w żaden sposob z niej wapnia.

    Wspaniały blog, duzo wiedzy stąd czerpię.Brakuje mi tylko gotowych jadlospisow odpowiednio zbilansowanych na ktorych mogłbym się oprzeć gotując psu. Pies jest karmiony gotowanym.

  3. Można podawać pieskowi 3 jajka tygodniowo. Wcześniej bacznie proszę go obserwować. Gdyby pojawił się luźny stolec, ilość jajek należy zmniejszyć. Proszę pamiętać aby jajka pochodziły z ekologicznych gospodarstw. W żadnym wypadku nie mogą to być jajka z supermarketu i co nie daj Boże oznaczone cyferką 3. Takie jajka nie powinny być podawane psom.

    Wyparzenie skorupki nie wypłucze wapnia. Mało tego, istnieje zalecenie aby po wyparzeniu skorupki włożyć ją na kilka minut do gorącego piekarnika, a potem zmielić na pyłek i podać pupilowi. Ja zalewam jajko gorącą wodą. W międzyczasie przygotowuje posiłek Daszy, a gdy jest już gotowy, rozbijam skorupkę (podaję suni tylko żółtko), płuczę ją , drobniutko mielę i przesypuję do posiłku. Dziękuję za komentarz:)

  4. Dziękuję Pani Bogusławo i ponawiam prośbę o więcej przepisów na gotowane i zbilansowane jedzonko dla psa.

    Aż chce się tu wracać, tyle informacji,ciekawostek i rad o których nie miałam pojęcia a są niezbędne by nasz milusiński cieszył się zdrowiem. Ukłony i szacun dla Pani.Dziękuję

  5. Dziękuję bardzo 🙂 Postaram się. Jestem w trakcie pisania e-booków o naturalnym żywieniu psów surowym jedzeniem już prawie na ukończeniu oraz gotowanym. Tutaj trochę traktuję sprawy po macoszemu ale mam nadzieję, że uda mi się skończyć ten e-book do wakacji. Obecnie stosuję dietoterapię dla kilkudziesięciu psów. Trudno mi ogarnąć czasem wszystkie sprawy na raz. Ale będę się starała. Dziękuję 🙂

  6. Nie należy winić weterynarzy za to, że polecają karmy sztuczne. Na studiach nie mają takiego przedmiotu jak żywienie psów. Zresztą oni sami przyznają, że nie posiadają takiej wiedzy. Dlatego polegają na producentach. Nie mają świadomości, że w ten sposób przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia swoich podopiecznych. Od "znawców" należy trzymać się jak najdalej.
    Jeśli chodzi o e- book już jest na ukończeniu. Będzie dotyczył karmienia surową dietą. W przygotowaniu – książka kucharska z gotowanymi propozycjami. Dziękuję za komentarz. Pozdrawiam :).

  7. Mój pies od szczenięcia ma problem z gruczołami okołoodbytowymi był kilkakrotnie leczony antybiotykami , co miesiąc ma udrażniane kanały,karmiony jest ryżem z kurczakiem lub indykiem, je jabłka i marchewkę.Czy może jeść surowe żółtka jaj? i co mogę jeszcze zrobić aby pozbyć się jego choróbska,To trwa już trzy lata.

  8. Powiem szczerze, że bałabym się podać to jajko psu. Jaja kacze bardzo szybko ulegają zepsuciu i często zakażone są salmonellą. Jeśli jajka są z pewnego źródła i są świeżo zebrane, to raz w tygodniu można je podać psu. Jest jeszcze jedna sprawa – jeśli pies jest karmiony suchą karmą radziłabym podać jajko gotowane na miękko, dlatego że jego układ trawienny nie jest odporny na bakterie salmonelli i innych.

  9. Dzień dobry, czy juz albo kiedy będzie dostępna książka kucharska z gotowanymi propozycjami? Nie mogę się doczekać,mam nadzieję że znajdę w niej wskazówki czym dodatkowo suplementowac przy karmieniu gotowanym.

  10. Witam,mam huskiego 9 miesiecznego( moj synek kochany ) daje mu raz w tyg surowe jajko.Ostatnio strasznie gubi siersc,czy surowe jajko troche zlagodzi to wypadanie siersci? Z gory dziekuje zaxodp.Pozdrawiam

  11. Myślę, że to zbyt mało aby pies miał piękną sierść. Na wygląd psa wpływa odpowiednie jego żywienie, jego stan zdrowia. Podawanie żółtka nie sięgnie przyczyny złego stanu sierści. Skóra nazywana jest trzecia nerką i kiedy narządy wewnętrzne nie radzą sobie z wydalaniem nadmiaru toksyn naturalnymi drogami skóra przejmuje tę funkcję. Stąd często wypadanie sierści, wypryski, wrzody, stany zapalne skóry, alergie i wiele innych przykrych dla psa i opiekuna dolegliwości. Pozdrawiam.

  12. Można podawać surowe żółtko 1 raz w tygodniu. Proszę tylko bacznie obserwować pieska, jak zareaguje jego organizm. Oczywiście jajko nie może być ze sklepu. Musi pochodzić z ekologicznego gospodarstwa. Czasem mam tez wątpliwości, czy jajka sprzedawane w sklepach i oznaczone symbolem 0 są naprawdę takie ekologiczne. Tak więc bardzo proszę uważać. Pamiętać też proszę o dokładnym umyciu i wyparzeniu skorupki przed rozbiciem jajka. Pozdrawiam.

  13. Trudno mi odpowiedzieć na pytanie dotyczące cieczki. Miałam kilka suczek ale żadna z nich nie miała rozwolnienia w czasie cieczki. Może jest inny powód takiego stanu.
    Jeśli chodzi o jajko to radziłabym podawać zmieloną drobno skorupkę. Niektórzy opiekunowie podają całe jajka do jedzenia. Skorupki są bardzo ostre i mogą uszkodzić jelita i mogą również utkwić w przewodzie pokarmowym, a to będzie wymagało już pomocy weterynarza..

  14. Witam serdecznie. Chciałabym zapytać jaka
    jest dopuszczalna dzienna ilość żółtek, które może zjeść 40 kilogramów owczarek. Oczywiście żółtka są poddawane obróbce termicznej. Czy np 5 żółtek mu nie zaszkodzi jeśli będą podawane przez dłuższy okres czasu?

  15. Zalecenie weterynarzy holistycznych jest takie:
    Pies o wadze 30 kg może dostawać 2 żółtka dziennie, pies o wadze 13 do 30 kg 1 żółtko, a małe psy ważące mniej niż 13 kg 1/2 żółtka. Zamiast połowy można podać żółtko przepiórcze lub całe ugotowane jajeczko. Proszę pamiętać żeby jajka, które podaje się naszym milusińskim pochodziły z gospodarstw ekologicznych.
    Na pewno nic się nie stanie jeśli pies zje przez kilka dni 5 żółtek. Można też raz w tygodniu np. na śniadanie zrobić mu jajecznicę żółtkową lub omlet :).

  16. Wszystko zależy od tego, czym pies jest karmiony. Jeśli suchą karmą to może. Przewód pokarmowy psa karmionego sztuczną karmą nie jest na tyle odporny aby zwalczyć często istniejące w surowym jajku bakterie. Jeśli naturalnym pokarmem, to surowe jajko nie zaszkodzi. Najlepiej jest podawać żółtko. Polecam jajka kurek zielononóżek lub przepiórcze.

  17. Witam
    Mój pies West terrier ma skaze białkową. Dwa lata temu mu się pokazała trochę się pomęczylismy ale teraz jest już ok. Spożywa tylko sucha karmę dla alergików z kaczki i gotowaną kaczkę z ryżem i marchewka. Czy można mu podawać same żółtko jaj? Dziękuję za odpowiedź

  18. Skaza białkowa to inaczej alergia pokarmowa. Trudno mi odpowiedzieć, czy żółtko nie spowoduje pogorszenie stanu zdrowia pieska. Alergia pokarmowa jest najczęściej spowodowana zespołem nieszczelnego jelita. A przyczyna tej choroby i alergii jest zła dieta, przewlekły stres, przeciążenie organizmu toksynami, zaburzenia w składzie fizjologicznej błony jelit. Proszę o tym pamiętać na przyszłość. Pozdrawiam.

  19. Witam,mam niemieckiego owczarka 4 mies,po drugim szczepieniu zauwazylam zaczerwienione oczy ,vet dal krople z neomycyna. Stosuje w/g zalecen ale nie pomaga nadal bialka oczu sa czerwone .prosze o porade.dziekuje .

  20. Wszystko zależy od wrażliwości żołądka. Proszę bacznie obserwować psa. Może pojawić się biegunka, wzdęcia, wiatry. Jeśli biegunka nie ustąpi w ciągu 24 godzin, należy udać się z psem do weterynarza. Proszę w przypadku biegunki nie pozbawiać psa wody, bo może się odwodnić. Pozdrawiam i trzymam kciuki.

  21. witam mam pytanie mam chihuahua, który waży 1kg, jakie jajka najlepiej mu podawać i jak często. Zaznacze, że pies jest żywiony karma sucha, ale tez od czasu do czasu gotuje dla niego jedzenie (ryz, mieso,marchewka).

  22. Nie pochwalam takiego sposobu żywienia psa. Albo należy zdecydować się na gotowane jedzenie albo na suchą karmę. Takie żywienie raz suchym, a raz gotowanym z czasem doprowadzi do powstania choroby dietozależnej.
    Decydując się na podawanie psu jajek należy wybierać tylko jajka ekologiczne. Maleńkiemu pieskowi można podawać 3 jajeczka przepiórcze tygodniowo. Nie wiem czy będzie to dawka odpowiednia przy żywieniu suchą karmą. Pozdrawiam.

  23. Może. Z ludzkiego jedzenia najlepszymi produktami bedzie białko jaja, ziemniaki, tłuszcz, fasolka szparagowa, mięso wieprzowe, z kurczaka, indyka. Oczywiście ilość mięsa bedzie uzależniona od poziomu mocznika i kreatyniny oraz od wagi psa. Psy z niewydolnością nerek bardzo dobrze pracują z surowymi nieoczyszczonymi żołądkami. Di tego niezbędne sa leki homeopatyczne i organiczne suplementy. Pozdrawiam.

  24. Witam mam suczke 9tyg York Mój problem podlega na tym że wcześniej jadła suchą i mokrą karmę dla szczeniaków w niewielkich ilościach (tyle ile chciała) a od 2dni niechce jeść…. Gdy jednak jemy obiad to raptpwie staje się głodna Czy uważa Pani że powinnam zmieniać jej dietę na to co my jemy?

  25. Mądra psinka. Psy zazwyczaj instynktownie wiedzą, co jest dla nich dobre. Na pewno nie będzie to sztuczna karma. Szczeniętom i dorosłym psom gotujemy posiłki, uzupełniamy je naturalnymi preparatami witaminowo mineralnymi. Nie mogą to być posiłki ludzkie. Te są doprawione i mogą zaszkodzić maluszkowi. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz