Cykl artykułów – czy moge podać psu… pizzę?

Niemal wszyscy uwielbiają pizzę. Pizza jest wymieniana na 10 miejscu jako ulubiona potrawa ludzi z różnych środowisk. Większość psów także kocha pizzę. Ale czy jest ona dla nich rzeczywiście dobra?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez opiekunów psów. Na pewno chcemy podzielić się ulubiona potrawą z naszym pupilem. Ale miłośnicy psów i ich odpowiedzialni opiekunowie chcieliby upewnić się, że po spożyciu pizzy, zdrowie i bezpieczeństwo ich ukochanego zwierzęcia nie będzie zagrożone.

Czy można podać psu pizzę? Odpowiedź – Nie.

Możesz mi wierzyć lub nie ale pizza jest jednym z najbardziej niebezpiecznych dla psa produktów spożywczych. Większość dodatków jest zabronionych dla psów. Te produkty to czosnek, cebula, żółty ser, grzyby, keczup. Poza tym nawet kawałek pizzy zawiera duże ilości oleju i soli, które niestety nie są dla niego dobre.

Przeciwwskazania

Pizza często zawiera bardzo duże ilości czosnku i cebuli. Jak wiesz rośliny te w dużych ilościach są toksyczne dla psów. Szczególnie cebula, której nie powinno się podawać psom. Ich nadmiar powoduje u psów biegunkę, wymioty i anemię.

Grzyby to kolejny składnik pizzy odpowiedni dla ludzi lecz niekoniecznie dla psów. Grzyby mają bardzo dużą ilość białka, które mogą uszkodzić nerki, wątrobę i jelita psa. Nadmiar podanych grzybów może wywołać śpiączkę, a nawet śmierć psa.

Wszyscy ludzie kochają ciągnący się na pizzy ser. Niestety ten produkt mleczny jest również niekorzystny dla psów. Psy z reguły nie tolerują laktozy i po zjedzeniu sera mogą u nich wystąpić problemy trawienne.

Keczup zawiera sól, która obciąża nerki.

Pizza zawiera duże ilości oleju, soli i innych przypraw, które są po prostu toksyczne dla psów. Nadmiar tłuszczu powoduje problemy z trzustką. Należy pamiętać, że masa psa jest bardzo mała w porównaniu do masy człowieka i nawet małe porcje pizzy mogą przyczynić się do wystąpienia problemów zdrowotnych.

Co w takim razie robić?


Bez względu na to, jak Twój pies prosi Cię o kawałek pizzy, bądź nieustępliwy. Możesz podać mu w zamian własnoręcznie przygotowany smakołyk.

Jeśli chcesz aby Twój pies cieszył się zdrowiem nie podawaj mu szkodliwych dla niego produktów, a w szczególności pizzy.

Dziękuję Ci.

4 thoughts on “Cykl artykułów – czy moge podać psu… pizzę?”

Dodaj komentarz