Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, który olej może być lepszy dla Twojego psa – rybny czy kokosowy?
Prawda jest taka, że oba oleje są nieocenione w diecie Twojego pupila.
Poniżej kilka faktów, które powinieneś wiedzieć o obu tych wspaniałych olejach.
Olej z ryb
* olej rybi to długołańcuchowy kwas tłuszczowy składający się z 18 wiązań atomów węgla
* olej rybi jest wielonienasyconym tłuszczem omega – 3 zawierającym kwas eikozapentaenowy, określany skrótem EPA. To w istocie skoncentrowany olej omega – 3 otrzymywany z rybiego tuszczu – olej, który już zaczął swą przemianę w prostaglandynę E3. Suplementy z oleju rybiego zawierają także DHA, inny niezbędny kwas tłuszczowy typu omega – 3, cechujący się podobnymi właściwościami. Te kwasy tłuszczowe występują w rybach zimnowodnych.
* ponieważ EPA i DHA zawierają w swojej strukturze podwójne wiązania węglowe, olej rybny jest bardzo niestabilny i podatny na utlenianie pod wpływem światła i wysokiej temperatury podczas składowania.
Korzyści
* oleje rybne mają przede wszystkim działanie przeciwzapalne oraz pomocne są we wspomaganiu leczenia chorób serca i raka. EPA oraz DHA są przekształcane w organizmie w substancje hormonopodobne zwane prostoglandynami, które regulują aktywność komórek i zdrowie układu krążenia.
* EPA i DHA przede wszystkim poprawiają funkcjonowanie mózgu oraz wzroku. DHA jest budulcem tkanek mózgu i siatkówki oka.
* badania wykazały, że kwasy tłuszczowe omega – 3 mogą pomóc psom z chorobą zwyrodnieniową stawów – łagodzą dolegliwości bólowe oraz zwiększają ich mobilność.
Olej Kokosowy
* olej kokosowy jest średniołańcuchowym kwasem tłuszczowym posiadającym tylko 12 wiązań atomów węgla.
* olej kokosowy jest tłuszczem nasyconym zawiera w swoim składzie kwas laurynowy, kwas kaprylowy i kaprynowy.
* nasycone kwasy tłuszczowe są zbudowane z pojedynczych wiązań węgla co oznacza, że olej jest stabilny, nie ulega utlenianiu ani działaniu wolnych rodników. Olej kokosowy nie musi być przechowywany w lodówce i nie będzie wykazywał żadnych oznak jełczenia nawet po trzech latach przechowywania w takich warunkach.
Korzyści
* Około połowę zawartości oleju stanowi kwas laurynowy, który w organizmie przekształca się w monolauryn chroniący psy przed infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi i pierwotniakami.
Kwas laurynowy występuje w naturze w dużych ilościach tylko w orzechu kokosowym i w mleku matki, wraz z którym dostaje się do organizmu psa i tam buduje jego odporność od samych narodzin.
* Olej kokosowy delikatnie podnosi przemianę materii, zapewnia psu wyższy poziom energii i witalności, chroni go przed chorobami i przyspiesza gojenie ran. Wpływa również na prawidłową pracę tarczycy, w przypadku nadwagi pomaga pupilowi schudnąć, a „kanapowcom” dostarcza niezbędnej energii.
* Olej kokosowy działa przeciwzapalnie, może chronić organizm przed rozwojem nowotworów. Jako bonus, olej kokosowy poprawia stan skóry i sierści każdego psa, poprawia trawienie i zmniejsza reakcje alergiczne.
Teraz od Ciebie zależy, który olej wybierzesz dla swojego pupila. Moja Dasza od 9 miesięcy zjada z ochotą olej kokosowy. A jak wygląda? Możesz zobaczyć na zdjęciach umieszczonych na blogu.