Żywienie psów nie musi być trudne

Wielu opiekunów uważa, że ​​żywienie psów to bardzo skomplikowana sprawa. W rzeczywistości jest to tak proste jak bułka z masłem. Zanim producenci karm nie zmanipulowali ludzi wmawiając im, że pies powinien jeść tylko specjalną karmę dla psów, karmienie psa było „łatwizną”, opierającą się na resztkach ludzkich posiłków.

Czy w przeszłości ludzie potrzebowali koncepcji karmienia?

Pojęcia żywieniowe – takie jak na przykład barf – były obce dla ludzi aż do połowy ubiegłego wieku. Opiekunowi gotowali psom posiłki lub wkładali do ich misek resztki z obiadu. I wszystko to odbywało się bez precyzyjnych wag do ważenia z dokładnością do mg, bez tabel składników odżywczych, bez suplementów produkowanych przemysłowo. W miskach znajdowały się produkty spożywcze, które były dostępne w wystarczających ilościach, jak również takie, które ludzie mogliby oddać psom do jedzenia.

Dużo surowego mięsa?

Surowe mięso, zwłaszcza w dużych ilościach, miało reputację nieprzyjemnie zmieniającego zapach, a nawet wywołującego agresję u psów.

Tło tego poglądu można bardzo łatwo wyjaśnić na podstawie naszej obecnej wiedzy: duże ilości mięsa, zwłaszcza surowego mięsa, mogą mieć negatywny wpływ na kolonizację bakterii w jelicie grubym. Bakterie mogą się rozmnażać, tworząc toksyczne substancje, które muszą być rozkładane przez wątrobę. Wiadomo, że stres wątroby może prowadzić do brzydkiego zapachu psa, a jego zachowanie może się zmieniać, aż do przejawów agresji.

Bez zboża, bez mleka, bez soli?

W średniowieczu owsianka zbożowa i chleb były typową i pożywną karmą dla psów, mięso i wywar z jego gotowania były rodzajem suplementu, a nie głównym składnikiem ówczesnej diety. Psy myśliwskie otrzymywały tylko rytualne części ofiary w nagrodę po polowaniu.

Mleko było również odpowiednie jako pokarm dla psów, nawet trochę kwaśny (który w konsekwencji zawiera więcej bakterii).

Masło lub gruby chleb były dobrym wieczornym posiłkiem, a sól była jednym ze sposobów, aby jedzenie psa było smaczniejsze.

Surowy czy gotowany?

Tak długo, jak psy są z nami, jadły głównie gotowane jedzenie. Kłamstwem jest twierdzenie, że dawniej psy jadły surowe mięso. Gotowane pokarmy były również lepiej przyswajalne przez organizm i bardziej preferowane przez psy, co również tłumaczy się tym, że ciepły posiłek pachnie znacznie intensywniej niż surowe jedzenie.

W oparciu o nasz obecny stan badań wiadomo jest, że wiele produktów spożywczych można wykorzystać o wiele bardziej skutecznie w procesie gotowania. Aby uzyskać pełne spektrum składników odżywczych, warto spożywać surowe pokarmy pochodzenia roślinnego, co jest również przydatne dla psa.

Odżywianie psów – tajna, wielka tajemnica…

To, co kiedyś robiono z łatwością, stało się dziś strasznie skomplikowane. Ale nie musi tak być. Dzisiaj nadal możemy stosować żywienie psów jak dawniej, ponieważ ówczesny sposób żywienia działał dobrze. Gdyby tak nie było, psy długo by nam nie towarzyszyły. Stan techniki pokazuje nam również, że psy zawsze dostosowywały się do żywienia człowieka.

Czy tabele żywieniowe są przydatne?

Znajomość zapotrzebowania na składniki odżywcze jest stosunkowo nowym osiągnięciem. Na podstawie wartości wymagań i tabel wartości odżywczych można sprawdzić, w jakim stopniu racje pokrywają zapotrzebowanie na składniki odżywcze. To pokazuje również, że psy wcale nie potrzebują dużych ilości mięsa, wystarczy, jeśli porcja zwierzęca wynosi 30–40%.

Czy suplementy są ważne?

W przeszłości nawyki żywieniowe opierały się z jednej strony na porach roku, a z drugiej na nawykach. Wiedzę tę wykorzystano również w żywieniu psów, dlatego ich miska była odpowiednio wypełniana. Psy dostawały np. kości, ale również skorupki jaj, podroby lub olej z wątroby dorsza. Z drugiej strony, np. niedoczynność tarczycy, choroba wynikająca z niedoboru jodu i występująca obecnie dość często, pojawiała się również u psów około 150 lat temu.

Dlatego warto uzupełniać starą wiedzę i odpowiednio ją wykorzystywać.

Co należy włożyć do psiej miski?

  • Ziarna i ziemniaki są dobrym i smacznym źródłem energii dla psa. Większość psów bardzo dobrze korzysta z węglowodanów, takich jak skrobia, a także lubi je jeść. Suszony chleb nadaje się nawet do pielęgnacji zębów u psów.
  • Warzywa w zależności od pory roku, surowe lub gotowane, tak jak zjadamy my, zapewniają psu odpowiednie spektrum składników odżywczych w zależności od pory roku.
  • Mięso jest przede wszystkim dostawcą ważnych białek i jest obecnie zawyżone jako pokarm dla psów. Jakość mięsa powinna być znacznie ważniejsza niż ilość.  Niestety jakość mięsa znacznie ucierpiała w ciągu ostatnich 100 lat.
  • Oleje mogą dostarczać zarówno energii, jak i ważnych niezbędnych kwasów tłuszczowych. Zawsze należy uzupełniać mięso pochodzące z hodowli przemysłowej olejem, który zawiera dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-3
  • Suplementy należy podawać jako uzupełnienie niedoborów składników odżywczych, których nie można tak dobrze pokryć „normalnym” jedzeniem

Poniżej pokażę kilka praktycznych przykładów pysznych i pożywnych racji żywnościowych, które najlepiej zaspokoją potrzeby żywieniowe psa w oparciu o aktualną wiedzę. Wartości procentowe mają jedynie charakter orientacyjny i nie muszą być ściśle przestrzegane!

Przykład 1: Kurczak z makaronem i warzywami

Porcja ta składa się z:

  • 40% gotowanego kurczaka
  • 40% gotowanego makaronu
  • 20% startych pomidorów, pasternaku i selera
  • trochę oleju lnianego
  • witamin
  • naturalnych suplementów mineralnych uzupełniających niedobory wapnia i jodu

 

Przykład 2: Patelnia wegetariańskiego rolnika

Porcja ta składa się z:

  • 40% jajecznicy
  • 40% gotowanych ziemniaków
  • 20% startej marchwi, pasternaku i kalarepy
  • trochę oliwy z oliwek
  • Kompletny suplement mineralny

 

Przykład 3: Patelnia rybna z ryżem

Porcja ta składa się z:

  • 40% gotowanego łososia
  • 40% gotowanego ryżu
  • 20% startej marchwi, selera i kapusty kiszonej
  • Kompletny suplement mineralny

 

Przykład 4: Patelnia z resztkami

Porcja ta składa się z:

  • 40% gotowanego mięsa końskiego
  • 40% gotowanego ryżu i gotowanych ziemniaków
  • 20% resztek warzyw, gotowany seler i tarta cykoria i rukola
  • mączka z wodorostów morskich
  • Witamina D Oil
  • mąka skorup

Polecam zamiast tych 3 składników preparat witaminowo – mineralny PetMin.

Możesz w dużej mierze kształtować żywienie psów na podstawie tego, co sam zjadasz. Resztki nie muszą skończyć w śmieciach, ale mogą być włożone do miski z jedzeniem.

Przedstawione tu racje są dobrym przewodnikiem, jak łatwo i odpowiednio żywić psa bez konieczności ważenia wszystkiego. Czy chciałbyś dowiedzieć się więcej?

 

 

 

6 thoughts on “Żywienie psów nie musi być trudne”

  1. Bardzo ciekawy i fajny artykuł, uzupełniający wiedzę. A mój pies ma 5 lat i niczego poza mięsem nie tyka. Nie ma na niego siły. Pięknie wygląda i jest okazem zdrowia, ale nie wiem jak długo tak pociągnie.

  2. A ja myślałam, ze sucha karma to najlepsze co możemy psu dać, że jest tam wszystko czego pies potrzebuje, w odpowiednich proporcjach.
    Gotuje codziennie indyka z ryżem i marchewką dla mojego szpica miniaturowego i naburmuszony koniec.
    Zwyczajnie nie wiem czym mogłabym suczkę jeszcze karmić.
    W hodowli polecono mi karme Royal Canin( czytam ze słaba jakość) i polecono indyka.
    A co z innym mięsem …
    Nasz weterynarz profilaktycznie opróżnił jej gruczoły okoloodbytnicze i zaprosił za miesiąc na kolejne czyszczenie- uważam ze nie było konieczności, suczka nie miała żadnych problemów. Stwierdził tez, ze sucha karna wystarczy 🙁
    Pozdrawiam

    1. Niestety, pan doktor się myli. Karmienie psa wysoko przetworzonymi produktami spożywczymi, powoduje powstawanie wielu chorób, bardzo często występującym schorzeniem jest syndrom przeciekających jelit – jest to schorzenie, w którym leptyny, czyli białka wydostają się z jelit przez drobne otwory w błonie śluzowej jelita (która jest zniszczona przez pasożyty, złe odżywianie, metale ciężkie w szczepionkach, antybiotyki itd) i dostają się do krwiobiegu. Układ immunologiczny traktuje te białka jako ciała obce; i wytacza względem nich bitwę – stąd pobudzenie układu immunologicznego i takie schorzenia jak m.in. alergie, kamice i wiele innych, które nie są kojarzone ze złym odżywianiem. Dlatego polecam gotowane posiłki uzupełniane naturalnymi suplementami. Gotowane jedzenie tez jest produktem wysoko przetworzonym. Czyli nie zawiera wszystkich składników odżywczych. Stąd koniecznośc suplementowania psa

  3. Rewelacyjny wpis. Moja psinka jest na gotowanym jedzeniu ze względu na podniesioną lipazę. Mniej więcej widzę że ogarniam temat. Przykłady posiłków są super i zacznę jej urozmaicać dietę np jajecznicą. Mam tylko pytanie ile powinien mniej więcej dostać pies o wadze 16kg. Tyle już przeczytałam rozbieżnych informacji że nadal nie wiem. Obecnie dostaje ok 800g gotowanego na dzień (czesem jest troszkę mniej czasem więcej). Wagę utrzymuje

Dodaj komentarz