10 jesiennych i zimowych wskazówek dla psów

Jesień i zima to jasne kolory liści, zaśnieżone krajobrazy lub jasne słońce – w ten sposób jesień i zima pokazują swoje piękne strony. Ale niestety te pory roku sprawiają, że  dni są krótsze, a pogoda mokra i zimniejsza. Na jednym ze szkoleń, w którym brałam ostatnio udział otrzymałam fajne porady i wskazówki, jak dobrze i bezpiecznie przejść przez tą ciemną porę roku. Chciałabym podzielić się nimi z Tobą 🙂

Widoczność oznacza bezpieczeństwo

Ponieważ dni stają się coraz krótsze, musisz spacerować ze swoim psem w ciemności. Aby zostać rozpoznanym przez innych użytkowników drogi w odpowiednim czasie, należy zastosować opaski lub lampy błyskowe. Zdecydowanie zwiększą widoczność. Ale nie tylko pies powinien być wyraźnie widoczny dla innych, ale także jego opiekun. Zatem Ty również powinieneś nosić odzież zawierająca odblaskowe elementy i ewentualnie używać migających świateł. „Mała latarka często okazuje się pomocna w tym okresie, dzięki czemu można na czas wykryć nierówności ziemi i pomóc psu, na przykład, jeśli jakiś kamyk utknął mu w łapie”, radził prelegent . Dla własnego bezpieczeństwa zaleca się także przekraczanie ruchliwych dróg tylko w dobrze oświetlonych i dobrze widocznych miejscach.

Zwrócono nam również uwagę, że jesień  to sezon polowań. „Zatem jeśli spacerujemy przy leśnych drogach, ale także w lesie, starajmy się to robić przy w miarę dobrej widoczności, aby myśliwi mogli nas wcześniej zobaczyć.” Pamiętajmy również, że nasi czworonożni przyjaciele, w przeciwieństwie do nas , potrafią bardzo dobrze orientować się nawet w ciemności i doskonale widza lub wyczuwają zwierzęta leśne. W przypadku psów, które mogą pobiec za zwierzyną, zaleca się stosowanie linek spacerowych.

Jesień czas „zmiany płaszcza”

Wiele psów przeżywa w tym czasie okres zmiany futra. Wspieraj swojego psa w tym procesie, regularnie szczotkując jego sierść, aby usunąć martwe włosy. Jest to ważne dla termoregulacji sierści, ponieważ pozwala na lepszą cyrkulację powietrza. Ponadto, aby nie zniszczyć warstwy tłuszczowej skóry, która służy do ochrony przed zimnem i wilgocią, należy zrezygnować z częstych kąpieli psa. Jeśli wrócisz do domu z ubłoconym  psem, dokładnie osusz jego sierść i w razie potrzeby usuń grudki lodu.

Uważaj na pasożyty

Czas jesieni to wciąż inwazja pasożytów. Kleszcze uwielbiają mokre warunki pogodowe i łagodne temperatury. Są więc szczególnie aktywne jesienią. Używaj naturalnych środków przeciwpasożytniczych, aby chronić swojego psa przed ukąszeniami kleszczy i przenoszonymi przez nie chorobami zakaźnymi. Podczas biegania po łące i baraszkowania w stosach liści, jesienne roztocza mogą osiąść na ciele psa, szczególnie na brzuchu, pachwinie, uszach i między palcami łap. Ugryzienia pasożytów są rozpoznawalne jako małe pomarańczowo-czerwone kropki i powodują świąd. Nadmierne drapanie psa może powodować wtórne infekcje z zapaleniem skóry  i strupy. Jeśli podejrzewasz atak jesiennego roztocza, odwiedź weterynarza.

Pielęgnacja łap w zimie

I tutaj również otrzymałam ciekawe wskazówki, podam je dla przypomnienia 🙂 „„Jesienią i zimą należy regularnie sprawdzać długość pazurów psa. Liście i śnieg często przekształcają ścieżki w grząską ziemię, na której pazury mogą doznać urazu ”. Zbyt długie pazury należy bardzo ostrożnie przycinać albo zlecić to weterynarzowi.

Zimą drogi i ścieżki są często posypywane sola drogową lub grysem. Oba produkty są niekorzystne dla wrażliwych psich łap. Zatem przed wyjściem na spacer należy posmarować łapy psa kremem ochronnym. Czynność ta pozwoli chronić  łapy przed piekącym bólem. Po powrocie ze spaceru płuczemy łapy letnią wodą, aby usunąć obecną na nich sól.

Zaostrzenie dolegliwości bólowych ze strony chorych stawów

Mokra i zimna pogoda jesienią i zimą może prowadzić do zaostrzenia objawów u psów chorych na zwyrodnienia stawów . Dotknięte psy mogą wykazywać zwiększony ból podczas chodzenia i gorszy chód . Należy zwracać szczególna uwagę na te objawy podczas spacerów.  Zrób wtedy krótszy spacer i utrzymaj swojego psa w cieple. W każdym razie trzeba porozmawiać też ze swoim weterynarzem o odpowiedniej terapii bólu.

Ogólnie rzecz biorąc, psy powinny zawsze intensywnie poruszać się podczas zimowego spaceru, aby mogły wytworzyć wystarczającą ilość ciepła dla ciała. Aby to się stało, idź szybko, bez dłuższych przerw, unikając zwiększonego siedzenia lub leżenia psa. Długość spaceru powinna być dostosowana do kondycji zwierzęcia. Jeśli zauważysz, że pies zmarznie lub poczuje się nieswojo wróćcie do domu jak najszybciej. Szczególnie mniejsze, starsze, chore, a także psy o rzadkich włosach często nie radzą sobie dobrze z niskimi temperaturami. Aby pomóc im w wytwarzaniu ciepła i chronić je przed przeziębieniem lub infekcjami pęcherza, warto ogrzać je za pomocą ciepłych kurtek .

UWAGA – Śnieżne zapalenie żołądka!

Śnieg ma magiczny wpływ na wiele psów i zaprasza je do szaleństwa zabawowego. Należy jednak upewnić się, że pies nie je przy okazji zabawy śniegu . Jeśli to możliwe, nie prowokuj go, aby biegał i łapał śnieżki. Podczas jedzenia śniegu błona śluzowa żołądka może ulec zapaleniu i powodować tak zwane śnieżne zapalenie żołądka . Objawy to biegunka, wymioty, kaszel i gorączka. Jeśli na śniegu jest sól drogowa, a nawet płyn niezamarzający, jest to jeszcze bardziej niebezpieczne. W szczególności środki przeciw zamarzaniu są bardzo toksyczne dla psów i prowadzą do poważnego zatrucia nawet przy niewielkich ilościach .

Czy psy się przeziębiają?

Oczywiście, że tak. Psy mogą przeziębić się i wykazywać typowe objawy, takie jak kaszel, kichanie, wydzielina z nosa lub łagodna gorączka.

Dieta psów w zimie

Zimą wiele psów ma specjalne wymagania dotyczące diety. Niskie temperatury często zwiększają zapotrzebowanie psa na energię, ponieważ zużywają więcej kalorii, aby utrzymać temperaturę ciała na poziomie minusowych temperatur niż w ciepłe letnie dni. Dlatego psy trzymane na zewnątrz zwiększają zużycie energii nawet o 90% . Oprócz korekty ilości energii należy szczególnie zimą, uzupełniać zapotrzebowanie na witaminy, minerały i pierwiastki śladowe . Optymalne zaopatrzenie w składniki odżywcze utrzymuje psa w dobrej formie i sprawi, że pozostanie zdrowy nawet w zimie.

Zabawy w jesienne i zimowe dni

W piękne jesienne dni kolorowe liście zachęcają do wspólnej zabawy. Jak się bawić z psem? Jedna z prelegentek radzi  Zbuduj mały stos liści i ukryj w nich ulubione przysmaki Twojego psa. Niech ich szuka. Z pewnością będzie entuzjastyczny w swojej pracy. W każdym razie nie należy używać do tej zabawy już leżących od dłuższego czasu stosów, ponieważ może to spowodować, że jeże obudzą się ze swojego stanu hibernacji. ”

Gdy na zewnątrz szaleją deszcz i silne wiatry, wnętrze domu staje się jeszcze bardziej komfortowe. Skorzystaj z tego i wypracuj nowe małe sztuczki z psem. Można uczyć go „podawania łapkę” lub „wstydź się”. Może zawsze chciałeś nauczyć go użytecznych poleceń, jak włączać i wyłączać światło lub odbierać telefon, gdy dzwoni. Możesz także bawić się w znajdowaniu w mieszkaniu smakołyków lub promować jego inteligencję za pomocą tak zwanych zabawek wywiadowczych.

Miłych chwil 🙂

 

Dodaj komentarz