Tajemnica zdrowia psów

Co jest kluczem do utrzymania psa w zdrowiu i dobrej kondycji? To nie jest magiczna pigułka, ale starożytna filozofia, starożytna wiedza. Zamiast leczenia objawów, wiedza ta nawołuje do profilaktyki, czyli zapobiegania rozwojowi różnych chorób.

Choroba u psów postępuje w tygodniach, miesiącach lub czasem najprawdopodobniej – rok. Zamiast czekać na wystąpienie dolegliwości, a potem podjęcie  leczenia, Tradycyjna Chińska Medycyna Weterynaryjna (TCVM) zwraca uwagę na stosowanie profilaktyki poprzez zdrową dietę i zrównoważony tryb życia psa.Według założeń TCVM, podstawą zdrowia jest swobodny, harmonijny przepływ energii Chi w ciele psa. Choroba występuje, gdy pojawia się dysharmonia lub nierównowaga w przepływie tej energii. Na przykład, psy wykazujące strach lub różne zachowania nerwowe często cierpią z powodu dolegliwości związanych z nieprawidłową pracą nerek, (np. niewydolność nerek) lub dolegliwościami stawów. Zamiast czekać na pojawienie się dolegliwości, a w konsekwencji na leczeniu farmaceutykami, TCVM podkreśla stosowanie profilaktyki poprzez zdrową dietę i odpowiedni styl życia psa.

Medycyna Zachodnia i Wschodnia powinna dążyć do współpracy  ze sobą ponieważ wtedy znacznie szybciej i skuteczniej poprawi zdrowie i samopoczucie naszych psów niż stosowanie samej tylko monoterapii. Na przykład, podczas leczenia zapalenia stawów, niektóre psy nie tolerują NLPZ, takich jak Rimadyl. I co w takim przypadku powinien zrobić opiekun psa? Powinien móc skorzystać z zabiegów akupunktury i ziołolecznictwa. Może skorzystać z zabiegów laseroterapii. Opiekunowie powinni mieć również alternatywne możliwości leczenia alergii psa , raka psa, choroby Cushinga, bólu spowodowanego rozdarciem więzadeł. Mógłby skorzystać z zabiegów u chiropraktyka, masażu tui-na, zabiegów reiki i aromaterapii. Wszystkie wymienione naturalne sposoby są doskonałą alternatywą do możliwości leczenia. Opiekunowie powinni również zachować otwarty umysł jeśli chodzi o zdrowie i dobre samopoczucie ich pupila.

TCVM definiuje chorobę jako stan nierównowagi lub dysharmonii. Zachowanie psa jest również oparte na równowadze i harmonii. Twoja filozofia życia również wpływa na kondycje  pupila.  Zachowania zwierzęcia  i jego zdrowie są odzwierciedleniem Twoich wyborów

Na przykład puszka karmy, którą kupujesz swojemu przyjacielowi nie zawsze dostarcza mu składników odżywczych, których on potrzebuje. Podobnie, dzieje się z wyprowadzaniem na spacer psa tylko wtedy, gdy masz na to ochotę może mu nie wystarczyć.

Bądź rozważny w sposobie żywienia swojego kudłatego przyjaciela. Metody marketingowe często wpływają na nasze wybory. Czytaj bardzo uważnie składniki wymienione na etykiecie, jesli podjąłeś decyzję o karmieniu swojego psa przemysłową karma. Składniki, z których powstała karma często są mylące. Jeśli nie rozumiesz, tego co widzisz, zapytaj sprzedawcę, dystrybutora czy producenta aby Ci to wszystko wyjaśnił.

Ale jak wszyscy wiemy, istnieje coś więcej niż tylko posiadania zwierzaka, i tylko karmienie go i wyprowadzanie na spacer.  Po co są nam potrzebne zwierzaki? Dla towarzystwa, ma się rozumieć! Aby zachować harmonię z psami w domu, zacznij zatem od utrzymania na wysokim poziomie ich ogólnego stanu zdrowia.

Z wdzięcznością 🙂

Dodaj komentarz