Przyczyny i objawy choroby.

Kiedy u Twojego psa zaczynają pojawiać się dolegliwości chorobowe udajesz się do weterynarza, którego działania skoncentrowane są na eliminowaniu objawów tychże dolegliwości. Weterynarz będzie dążył przede wszystkim do usunięcia bólu i złego samopoczucia pupila.
Wydaje się, że to jest właściwe podejście. W końcu, chcesz aby Twój pies po prostu poczuł się lepiej…

Sytuacja pogarsza się kiedy dolegliwości u zwierzaka ustępują tylko na chwilę, aby potem powrócić ze zdwojoną siłą, coraz bardziej uprzykrzając Tobie i Twojemu psu codzienne życie. Może warto pomyśleć wtedy o usunięciu przyczyny ?

Dolegliwości trapiące Twojego pupila najczęściej w ogóle nie mają związku z przyczyną choroby.

A lecząc tylko objawy, nie możesz mieć pewności, że eliminowane są także jej źródła.

Jak znaleźć przyczyny chorób?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to bardzo trudne zadanie, ale jak za chwilę zobaczysz, wcale nie
jest. Podstawą jest zrozumienie mechanizmu powstawania choroby.

Skąd się biorą choroby? Czego są skutkiem?

W skrócie, schorzenia powstają wtedy gdy Twój organizm i organizm Twojego psa zaczyna przegrywać walkę z mikroorganizmami(pasożytami, grzybami, wirusami i bakteriami ) oraz toksynami ( metale ciężkie, obciążenia chemiczne ). Dolegliwości, których doświadczasz Ty i Twój pies są sygnałem, że z Waszym organizmem jest coś nie w porządku.

Obciążenia organizmu mogą być ( i najczęściej są ) przyczyną wielu dolegliwości

Dlatego, najważniejsze jest odpowiedzenie na pytanie, co jest przyczyną dysfunkcji pracy narządów i organów. Najczęstsza odpowiedz – są to obciążenia, z którymi zmaga się organizm.

Czym są obciążenia organizmu ?

To przede wszystkim zbieranie się toksyn w organizmie, zanieczyszczenie powietrza czy złe odżywianie.

Do nadmiernego obciążenia dochodzi w przypadku:

– gdy organy otrzymują za mało energii i tlenu (komórki, które otrzymują za mało tlenu, mają coraz mniej
energii, a tym samym stopniowo zostają wyłamane z równowagi)

– zanieczyszczenia powietrza

– spożywania pokarmu pełnego toksyn

– toksycznych substancji, które organizm sam wytwarza

– przejadania się i przekarmiania pupila

– braku ruchu

– niedoboru witamin i minerałów

– stresu

Jeżeli będziesz w stanie pozbyć się substancji toksycznych z psiego organizmu, będziesz również w stanie powstrzymać każdą chorobę, ponieważ przyczyna będzie zawsze taka sama.

Kiedy organizm napotyka jakiś problem, sam stara się wrócić do równowagi, tak samo jest z toksynami – organizm robi wszystko, żeby się ich pozbyć. Można tę sytuację bardzo łatwo zaobserwować podczas np.
zatrucia pokarmowego u psa. Jeżeli zje on pożywienie zawierające bardzo dużo substancji toksycznych, wtedy organizm chce się ich jak najszybciej pozbyć, to znaczy albo po jakimś czasie pokarm zostaje zwrócony albo pies dostaje biegunki. Te metody są dla organizmu najszybszym sposobem na pozbycie się
toksyn.

Często uruchamiany jest również system odpornościowy, organizm zwiększa temperaturę po to, by zabić bakterie i mikroorganizmy, które z pożywieniem dostały się do psiego ciała.

W przypadku gdy dochodzi do nadmiernego obciążenia organizmu stara się on pozbyć toksyn za pośrednictwem układów.

Jednym z nich jest układ krwionośny, który odpowiedzialny jest za rozprowadzanie substancji odżywczych
do komórek ciała. Innym jest układ trawienny, który odpowiada za strawienie i przyswojenie substancji odżywczych. Trzecim (szczególnie ważny) jest układ wydalniczy, który stale wysila się, żeby pozbyć się toksyn. Układ wydalniczy i jego organy można podzielić na dwie części. Pierwszą z nich jest układ
pierwotny, ponieważ on jako pierwszy reaguje i w pierwszej kolejności pozbywa się toksyn. Do układu pierwotnego zalicza się:

  • wątrobę
  • nerki
  • jelita
  • płuca

Wątroba jest najważniejszym z organów psiego organizmu, m.in. dlatego, że jest to organ największy. Medycyna klasyczna mówi, ze najważniejszym organem jest serce. Medycyna chińska mówi, że to wątroba jest matką serca, ponieważ to właśnie ona dostarcza krew, która przez serce przepływa. Wątroba jest chemiczną fabryką psiego organizmu, jest to swojego rodzaju sortownia. Wątroba jest tak zaprogramowana, aby przyjmować tylko dobry, naturalny pokarm. Jednak człowiek z biegiem lat starając się ulepszyć naturę stworzył m.in. i podaje do jedzenia swoim zwierzakom pokarm wysoko przetworzony, a niestety wątroba tego nie akceptuje. Dla wątroby wszystko inne niż produkty naturalne traktowane jest jak trucizna i musi ona być jak najszybciej usunięta. Na przykład niektóre leki, które mają pomóc w leczeniu objawów dolegliwości, są przez wątrobę rozpoznawane jako substancje szkodliwe, jako trucizna. Także nadmiar soli, cukru, węglowodanów (sucha karma) oraz wszystkie substancje chemiczne znajdujące się w sztucznej karmie zostaje przez wątrobę rozpoznane jako trucizny i będzie ona starała się jak najszybciej ich pozbyć. Wątroba po dokonaniu rozpoznaniu toksyn przesyła je dalej do nerek w postaci płynnej, gdzie są usuwane na zewnątrz, a także do jelita grubego, gdzie usuwane są w postaci kału.

Nigdy nie ma takiej sytuacji, że organizm pozbawiony jest toksyn.

Nawet gdybyś podawał swojemu psu najbardziej zdrowe i naturalne pożywienie, żyłbyś z nim gdzieś w górach, gdzie powietrze nie jest jeszcze zanieczyszczone, to i tak jego organizm jako rezultat reakcji
metabolicznych sam będzie produkował toksyczne odpady.

Dlatego niekiedy zdarza się, że nawet psy, które spożywają bardzo zdrowe pożywienie chorują. Jest to jednak wynik błędów żywieniowych stosowanych przez opiekuna i skorygowanie ich prowadzi do ustąpienia objawów choroby.

Drugim bardzo ważnym organem psa są nerki – odpowiedzialne za usuwanie toksyn w postaci płynnej, dlatego powinieneś dbać o nie również, aby były stale i regularnie oczyszczane. I tak np. nadmiar
soli bardzo źle wpływa na pracę nerek, nie są one w stanie poradzić sobie z usunięciem tego nadmiaru.

Niezwykle ważne zadanie posiadają także jelita. Poprzez odpowiednie żywienie swojego psa powinieneś
dbać aby były na bieżąco oczyszczane poprzez ich regularne opróżnianie się.

Należy także zadbać o płuca psa, gdyż to one dostarczają tlenu potrzebnego do życia. Szczególnie powinni pomyśleć o tym opiekunowie psów żyjących w zanieczyszczonym środowisku.

Kiedy te cztery organy czyli wątroba, nerki, jelita i płuca nie są w stanie poradzić sobie z usuwaniem nadmiaru toksyn, wówczas do akcji wtaczana jest skóra, czyli największy organ psiego ciała.

Organizm stara się usuwać nadmiar toksyn również przez skórę. Musze wspomnieć o tym, że skóra jest także organem, który oddycha.

Dlaczego skóra psa powinna być dla Ciebie taka ważna? Mówi się, że jest ona lustrem zdrowia. Stan skóry mówi o tym, co dzieje się we wnętrzu organizmu, czy pies jest zdrowy, czy coś mu dolega.

Zdrowy pies powinien mieć skórę czystą, tzn. pozbawioną wyprysków, strupków, wysypki, skóra nie powinna być wysuszona, ale stale nawilżona, powinna być miękka, a sierść błyszcząca. A zatem obserwując skórę swojego psa, możesz bardzo łatwo stwierdzić, czy jest on zdrowy, czy nie.
A także, jak mówi medycyna chińska, obserwując, w którym miejscu na skórze występują wypryski, można bardzo łatwo określić, z jakim rodzajem schorzenia masz do czynienia. W zależności od tego, w którym miejscu na skórze pojawiają się problemy, można zdiagnozować chorobę.

Jest to naturalnie tylko wstępna diagnoza (dostępna niestety weterynarzom holistycznym) ale w ten sposób można bardzo łatwo określić, czy w organizmie psa coś się dzieje, czy nie, ponieważ wszystkie choroby, jakie zachodzą we wnętrzu, są wyrzucane na zewnątrz w postaci zmian na skórze.

Jeśli układ wydalniczy psa i jego skóra nie będą sobie w stanie poradzić z eliminowaniem toksyn, na pewno zauważysz to w postaci określonych symptomów (objawów). Na podstawie tych symptomów (objawów) będzie można dojść do tego, z jaką chorobą masz do czynienia.

Wypryski czy wysypka to nie jest choroba, ale jest to zewnętrzny symptom (objaw) tego, że organizm psa jest zanieczyszczony i w ten sposób chce Ci powiedzieć, że ma za dużo toksyn i trzeba się ich pozbyć.

Stosowanie w takim przypadku na chybił trafił antybiotyków i sterydów w leczeniu objawów może tylko pogorszyć stan zdrowia Twojego psa. Ważne jest znalezienie przyczyny dolegliwości.

Co możesz zrobić dla Twojego psa już dziś?

To proste – zmień dietę i dostarczaj tylko naturalnych składników odżywczych. Czasem zmiana diety powoduje cudowne wyleczenie z wielu chorób, z którymi opiekunowie psów borykają się latami.

Dziękuję Ci.

Dodaj komentarz