Co u nas słychać – pH moczu i hyperuricosuria.

Jak już wiesz, jesteśmy z sunią na kursie prawidłowego odżywiania chorych psów. Od kilku tygodni Dasza odżywia się surową, zmodyfikowaną dietą. Według zaleceń medycyny konwencjonalnej, w celu zapobieżenia tworzenia się kamieni w pęcherzu moczowym i nerkach, należy utrzymywać pH moczu u psa chorego na HUU na poziomie – 7. Zalecana jest oczywiście specjalna karma utrzymująca zasadowe pH w granicach 7,1 – 7,7.

Zbytnio nie kontrolowałam moczu u Daszy podczas przechodzenia na surową karmę. Może powinnam ale jakoś tak zeszło. Wykonałam to parę dni temu za pomocą pasków testowych. Rano – pH moczu wyniosło 7. Teraz nie wiem, czy to dobry znak, czy zły? Czytając to powiesz, że to bardzo dobry wynik.

Ale czy na pewno?

Pozwól, że podzielę się z Tobą moją wiedzą.

pH moczu

Wartość pH moczu możliwie dokładnie odzwierciedla proces biochemiczny zachodzący w organizmie i pomaga ocenić zdolność zasobów alkalicznych do neutralizacji kwasów, które powstają w procesie metabolizmu

Szybkie oznaczanie pH

Wartość pH moczu zależy od sposobu odżywiania psa, od jego przeżywanych emocji, pory dnia. Wartości pH mogą wtedy wahać się w granicach od 4,5 do 8,0 (9,0), dlatego jednorazowe badanie nie da pewnej odpowiedzi na temat stanu organizmu pupila. Metodą najbardziej miarodajną bedzie mierzenie tej wartości przez cała dobę.

Wartość pH moczu zdrowego psa rano i wieczorem są różne. W drugiej połowie nocy organizm wydziela więcej kwasów, dlatego poranny mocz jest bardziej kwaśny – stwierdza się niskie pH – niż wieczorem. Tak więc rano pH moczu powinno wynosić od 5,5 do 7,0. Czyli u mojej suni jest niby dobrze.

Dokładne oznaczanie i ocena pH

Aby dokładnie ocenić, jak organizm radzi sobie z kwaśnymi pozostałościami powinno się dzień lub dwa przed planowanym pomiarem podawać psu jedzenie bogate w białko bez owoców i warzyw. Nie powinno podawać się także soków warzywnych i owocowych tylko wodę.

Substancje alkaliczne organizmu po zneutralizowaniu większych zawartości kwasu zostają wydalone z moczem łącznie z tymi właśnie produktami neutralizującymi. Po zmierzeniu w trzecim dniu karmienia tylko białkiem pH porannego moczu wskaże na potencjał rezerw alkalicznych.

Analiza wyników.
1. pH = 5,5 – 5,8 (6,0). To dobry wynik, wskazuje on na istnienie wystarczająco dużo substancji zasadowych w organizmie, które będą neutralizować kwasy diety bogatej w białko i w puryny. Należy wtedy powrócić do dotychczasowej diety i należy podawać psu 35 ml na 1 kg masy ciała wody alkalicznej dziennie lub odpowiednia porcję wody kokosowej.

Po kilku dniach stosowania dotychczasowej diety powinieneś ponownie rano zbadać pH moczu Twojego psa. Jeśli jego wartość pH wzrosła do 6,2 – 6,3 – to rewelacja! Jeśli okaże się, że wartość pH jest niższa to powinieneś zwiększyć ilość podawanych psu warzyw, soków i owoców. Zalecenia te dotyczą sytuacji, gdy wartości pH w trakcie jedzenia wyłącznie pokarmu kwasotwórczego wynosi 5,5 – 5,8.

2. pH = (6,0) 6,2 – 7,0. I tutaj zaczynają się moje wątpliwości, ponieważ jest to ostrzeżenie. Wydaje się, że wyniki są lepsze niż w pierwszym przypadku, ponieważ wartości pH są wyższe. Okazuje się, że w celu zneutralizowania dużej ilości kwasów powstałych w wyniku karmienia psa tylko żywnością białkową, samych substancji alkalicznych nie wystarcza. Dotyczy to w szczególności sodu.

Jeżeli takie wysokie wartości pH utrzymują się u Twojego psa przez kilka miesięcy, to wiedz, że na pewno dojdzie do powstania piasku i kamieni , do pogorszenia samopoczucia Twojego pupila.

Na tym etapie istnieje jeszcze możliwość przywrócenia normalnego stanu poprzez przejście na naturalną dietę, podawanie enzymów, pre- i probiotyków oraz dużych ilości warzyw, owoców i suplementów alkalizujących. Należy też oczyścić organizm psa. Dietę naturalną rozpoczyna się od podawania stopniowo surowego mięsa i gotowanych warzyw, aby potem przejść do podawania ich na surowo. Nie zapominaj o odpowiedniej ilości wody alkalicznej do picia.

3. pH = (7,0) 7,2 – 8,0. To stan krytyczny. Do neutralizacji kwasów organizm zużywa bardzo duże ilości substancji alkalicznych. Jeśli wskazania takie będą utrzymywać się przez dłuższy czas, oznacza to, że substancje uległy całkowitemu wyczerpaniu i toksyczne, kwaśne produkty przedostają się do psich nerek.

W celu ochrony przed uszkodzeniem swoich wrażliwych tkanek nerki produkują silną substancję zasadową – amoniak – do neutralizacji kwasów. Po zlikwidowaniu kwasów amoniak zostaje wydalony z moczem, a pH moczu staje się wtedy wysokie. Mocno alkaliczny amoniak powoduje pieczenie przy oddawaniu moczu, następstwem czego jest lizanie okolic intymnych przez psa. Mocz psa wydziela specyficzny, intensywny zapach. Samopoczucie psa jest złe.

Zazwyczaj w takich skrajnych przypadkach należy sięgnąć do chemicznych lekarstw przepisanych przez weterynarza.

Taki stan wymaga zdecydowanej zmiany sposobu karmienia psa. Oczywiście nie będzie to polegało na zmniejszeniu ilości dotychczas podawanego mięsa. Należy dobrać taki jego gatunek, w którym będzie występować mniejsza liczba puryn. Przez np. pierwszy tydzień podaje się śniadanie wegetariańskie w postaci ryżu i gotowanych warzyw. Potem przez około 6 tygodni stopniowo zwiększa się ilość alkalizujących produktów spożywczych. Należy podawać obowiązkowo enzymy trawienne, pre – i probiotyki oraz niezbędny zestaw witamin i minerałów. Pojenie wodą alkaliczną w ilości 40 ml/1kg masy ciała.

Po przejściu na naturalną dietę z dodatkiem dużej ilości warzyw oraz niezbędnych suplementów, czyli mniej więcej po 2 tygodniach trzeba sprawdzić pH moczu. Obniżenie pH oznacza ponowne wysycenie się organizmu minerałami alkalicznymi, które w zastępstwie amoniaku podejmują proces neutralizacji kwasów. Zazwyczaj takie postępowanie jest słuszną metodą w leczeniu HU.

Wykorzystanie wiedzy w działaniu.

Pamiętaj, że oznaczanie pH organizmu oraz kontrola tego wskaźnika to tylko środki, które pomogą Ci ocenić stan zdrowia Twojego psa chorego na HU. Kontrola pH moczu pomoże Ci także dobrać odpowiednia dietę. A celem jest przede wszystkim poprawa stanu zdrowia Twojego psa bez stosowania chemicznych środków czyli jednym słowem profilaktyka.

Ludzkie i psie ciało potrafi dostosować się i przetrwać w trudnych dla niego warunkach. Ale powinieneś zdać sobie sprawę z tego, że tylko od Ciebie zależy, czy stworzysz warunki, które zapewnią dobre funkcjonowanie organizmu Twojego psa i pomogą mu zapobiec wielu chorobom.

Większość z nas – Opiekunów psów, żywi błędne przekonanie, że to ktoś inny ma opiekować się zdrowiem naszych pupili. Zazwyczaj opiekę tę powierzamy weterynarzom. To według mnie błędna decyzja. Za zdrowie swoje i zdrowie psów jesteśmy odpowiedzialni tylko i wyłącznie my sami, i nikt inny, zwłaszcza personel medyczny. Lekarze wykonują wspaniałą pracę w przypadku chorób zakaźnych, urazów i róznych innych dolegliwości – w sytuacjach kryzysowych.

Po zakończeniu takiego „kryzysu” to Ty masz za zadanie przygotować własny plan działania. Lekarz koncentruje się na zwalczaniu objawów choroby (nie mylić z przyczyną), rozpoznaniu nieodpowiednio funkcjonujących narządów. To jest niezwykle ważne. Jednak mało prawdopodobne, aby lekarz był w stanie przeanalizować zmiany pH organizmu, które są przyczyną powstawania wielu chorób (nie mylić z objawami). Zdrowie Twojego psa jest procesem dynamicznym, którego rozumienie i kontrolowanie winno stać się sposobem na Wasze życie. Jeśli to się stanie, wtedy możesz zrozumieć, poczuć i obserwować jak ciało Twoje i Twojego psa jest wrażliwe na pokarm, oraz, że przeżywane emocje – to „produkty” nie mniej ważne dla zdrowia.

W styczniu zgłosimy się na kolejne badania laboratoryjne i zobaczymy, czy nowa dieta służy mojej Daszeńce, czy nie i czy wartość pH 7 moczu jest dobra, czy nie wymaga wprowadzenia zmian w diecie.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, masz psa chorego na HUU i macie problemy związane z tą chorobą, napisz razem będzie nam łatwiej je rozwiązać.

Konsultacje i porady otrzymasz bezpłatnie.

Życzę Tobie i Twojemu psu dużo zdrowia.

4 thoughts on “Co u nas słychać – pH moczu i hyperuricosuria.”

  1. Witam serdecznie. Mam sunię która ma pH moczu 7 (na pasku testowym jest jasniejszy zielony kolor) Lekarz twierdzi,że to może być z powodu podawanych przysmaków w postaci suszonego mięska z kurczaka-wiec teraz podaję przysmaki z łososia.Zmieniona została karma urinary i w dalszym ciągu jest pH 7 a nawet było 8 ciemniejszy zielony na pasku. Wdrożona została pasta zakwaszająca mocz i pH na paście było 6. Przecież nie mogę jej całe życie podawać pasty zakwaszającej……nie wiem co robić. Czy te przysmaki faktycznie mają wpływ na wysokie pH moczu? Czy woda alkaliczna lub kokosowa pomoże by to pH moczu było dobre? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam,Marzena

Dodaj komentarz