Czyż nie wydaje Ci się zbyt dziwacznym termin „pies – weganin”? Z pewnością. Weganizm
dla zwierząt jest nowym trendem i chociaż nie ma zdecydowanie negatywnej opinii na jego temat, faktem jest, iż ścisła dieta wegańska może nie być wystarczająca dla niektórych z naszych czworonogów ( takich jak koty ). Ale co z psami? Czy wystarczy podawać im zakupione wegańskie psie produkty?
Jako, że mowa o karmieniu surowymi produktami, nie zamierzam pisać o gotowym psim pożywieniu. Raczej przyjrzymy się wspólnie argumentom, które objaśnią dlaczego składniki odżywcze pobierane przez psy z takiego pożywienia stanowią poważne ograniczenie z punktu widzenia ich potrzeb.
A w dodatku, czy wiesz, że większość wegańskiej psiej karmy stanowiącej zamiennik za mięso jest przetworzona?
Już samo to poważnie ogranicza typy pożywienia, które może spożywać Twój pies, będąc na wegetariańskiej diecie.
Z wyżej wymienionych względów, a także w celach informacyjnych, skupię się tylko na czystej diecie wegańskiej (włączając w to produkty przetworzone).
Trochę to zawiłe? Mam nadzieję, że uda mi się rozwiać Twoje wątpliwości; ale dla pewności zdefiniuję może pewne pojęcia.
Z MIŁOŚCI DO WEGETARIANIZMU I ZWIERZAKÓW
Czy sam jesteś wege? Lub kimś o surowych ograniczeniach żywieniowych, które chcesz podzielać ze swoim zwierzakiem?
A może zafascynował Cię ten nowy trend albo po prostu chcesz go wypróbować? Bez względu na Twoje motywy, podam tu niezbędną terminologię.
WEGAŃSKI KONTRA WEGETARIAŃSKI
Wegetarianie nie jedzą mięsa zwierzęcego, to oczywistość. Generalnie powstrzymują się od spożywania mięsa nie tylko wołowego bądź wieprzowego, ale i mięsa zwierząt morskich, drobiu, jagnięciny czy koziny.
Weganin natomiast nie je żadnych produktów zwierzęcych, w tym jaj, nabiału, smalcu – ŻADNYCH. Generalnie stara się również nie używać żadnych produktów odzwierzęcych, w tym skórzanych (żegnajcie wszelkie tego rodzaju gryzaki dla naszych ulubieńców).
Domyślam się w takim razie, że jest dla Ciebie jasne, że dieta wegańska jest znacznie surowsza od wegetariańskiej (innym określeniem diety wegańskiej jest: „ściśle wegetariańska”, no i bądź tu mądry…).
Nawet człowiekowi trudno jest zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe na diecie wegetariańskiej, a co dopiero na wegańskiej , w dodatku jeśli nie kupuje gotowych dań. Dla psa to jeszcze trudniejsze.
Rozumiem, że kochamy wszystkie stworzenia i pomysł karmienia nimi naszych psów jest niejako wywrotowy. Pozostaje jednak sprawą bezsporną fakt, iż niemal czystą niemożliwością jest stosowanie surowego pożywienia w połączeniu z dietą wegańską.
No dobra, pomyślą niektórzy z was. „Zapomnijmy o surowym pożywieniu; pogadajmy może o diecie wegańskiej dla psa”. To nawet może zadziałać – ale bądź przygotowany na wielki WYSIŁEK. Pewnie – obok zalet – pojawią się i wady. Tak więc z tekstu zamieszczonego poniżej dowiesz się dlaczego gotowe jedzenie wegańskie może Twojemu psu nie wystarczyć!.
DLACZEGO OPCJA WEGE NIE JEST OPTYMALNA?
1. Brak jest wystarczającej ilości opracowań co do tego, że taka dieta nie ma efektów ubocznych.
To nowy trend i nie ma pewności, czy jest odpowiednia dla psa na każdym etapie jego życia. To, co z pewnością się sprawdziło przez tysiące lat, to karmienie surowym mięsem, które psy ( i ich przodkowie ) jedzą i dobrze na tym wychodzą.
2. Nie wszystkie psy dobrze tolerują dietę wegetariańską / wegańską
Twój pies pewnie zje miskę ryżu albo fasoli by uniknąć głodu, ale gdy będzie miał wybór, będzie wolał kawałek świeżego mięsa. I nie ma w tym nic złego. Pod warunkiem, że jest ono świeże i ekologiczne; Żadnych hotdogów, bekonów czy szynki.
3. Wegetariańska i wegańska dieta może nie iść w parze z potrzebami Twojego psa
Większość opiekunów, którzy decydują się na taką dietę, robi to w odniesieniu do psów dorosłych. Należy bowiem pamiętać, że szczenięta mają specyficzne potrzeby żywieniowe i dieta taka może im nie służyć. Dla przykładu, biorąc pod uwagę same białka, wspomnieć trzeba, że niektórych aminokwasów nie znajdziemy w produktach pochodzenia roślinnego. Ponadto, psy potrzebują dużej ilości witaminy B12, a tej produkty roślinne nie dostarczają.
4. „Bezpieczna” dieta wegetariańska / wegańska z pewnością okaże się kosztowna.
Dlaczego?
Ponieważ taka pełnowartościowa dieta jest przygotowywana przez ekskluzywną grupę specjalistów, których stawki są naprawdę wygórowane. Możesz spróbować robić to we własnym zakresie, ale czy jesteś przygotowany na konsekwencje – na przykład takie, że Twój zwierzak będzie niedożywiony.
5. Dieta wegetariańska / wegańska niekoniecznie służy Twojemu psu tak dobrze jak Tobie.
Pomyśl chociażby o ewolucji, o anatomicznych różnicach miedzy psem a człowiekiem – ludzie to istoty wszystkożerne, więc mogą przejść na dietę w pełni wegańską. Wewnętrzna budowa psa sugeruje, że nie został on stworzony do pominięcia pożywienia mięsnego. Innym przykładem różnicy między nami jest fakt, że dla człowieka pozycja wyprostowana jest korzystniejsza od siedzącej, co nie jest przecież prawdą w odniesieniu do psów.
Zachęcam Cię do przemyślenia, co jest naturalne dla Twojego psa, a nie co jest naturalne lub etyczne dla Ciebie samego. Rozumiem też doskonale, że każdy kocha swojego pupila (ja też należę do tej grupy) i chce dla niego najlepiej, ale trzeba wziąć pod uwagę jego specyfikę.
BYĆ ALBO NIE BYĆ PSEM – WEGANINEM?
Zanim podejmiesz decyzję o diecie dla Twojego psa, przygotuj się do tego, że czekać Cię będzie dużo pracy. A przecież Twój pies nie może wypowiedzieć się w tej kwestii – tak więc odpowiedz w obiektywny sposób na kilka pytań.
Czy Twój pies podzielałby Twoje zapatrywania na kwestie karmienia? Może wolałby jednak zjeść kawałek boczku? Mówiąc serio, wierzę, że są wśród opiekunów tacy, którzy chcą przestawić swego psa na dietę wege, bo usłyszeli o szkodliwości gotowej psiej karmy i chcą o niego zadbać jeszcze lepiej. Ale czy dieta wege to najlepsza opcja? A może jest jeszcze lepsza?
Dieta oparta na surowym pożywieniu dostarczy Ci opcji bezpieczniejszych i bez potrzeby poświęceń na rzecz zdrowia psa.
Czy zdajesz sobie w pełni sprawę z faktu, że psy nie są wszystkożerne, ale mięsożerne? I z tej właśnie różnicy?
Dieta osobnika wszystkożernego (przykładem może być tu niedźwiedź) składa się zarówno z materiału roślinnego, jak i białka zwierzęcego. Mięsożercy natomiast potrzebują pożywienia opartego na białku zwierzęcym. Z pewnością przeciętny psiak przetrwa jedząc warzywa z niewielką domieszką białka zwierzęcego. Ale to zaledwie … przetrwanie i jeśli nie będziesz naprawdę ostrożny, możesz psu mocno zaszkodzić.
Inny argument do rozważenia : wystarczy spojrzeć na zęby psa – nie są one ukształtowane by jeść rośliny i ziarna.
Proszę tu o zwrócenie uwagi na to, że kompletnie nie eliminuję możliwości przestawienia psa na dietę wege (np. wtedy gdy Twój zwierzak ma alergię na białko zwierzęce) ale raczej namawiam na wybór właściwszej opcji. Choć obecnie istnieje więcej przeciw niż za, poddawaniu psów rygorom diety wege, nie jest wykluczone, że w przyszłości może się to zmienić.
A WIĘC DIETA OPARTA O PRODUKTY SUROWE?
Nie będę już dalej zajmować Cię faktem, jak dalece układ trawienny psa nie jest przystosowany do pożywienia roślinnego czy zamęczać innymi informacjami z dziedziny biochemii. Raczej skupię Twoją uwagę na fakcie do czego jest przystosowany.
Mówiąc krótko – pies jest urodzonym mięsożercą – począwszy od budowy pyska, poprzez obecność takich, a nie innych enzymów, a skończywszy na długości jelit – wszystko to na ten fakt wskazuje. Przy czym nie może to być jakiekolwiek mięso – powinno ono być jak najbardziej naturalne, takie jakie jedzą wilki.
Wszystko jasne – najlepsza opcja to surowe mięso!
Czy to bezpieczne?
Zanim skończysz czytać ten artykuł; powinieneś jeszcze wiedzieć, że poziom kwasowości psiego żołądka jest znacznie wyższy niż ludzkiego.
Jeśli zdarza się niejednemu psu zjeść przeróżne odchody albo inne paskudztwa znalezione podczas spaceru, to z pewnością nie zaszkodzi mu świeże surowe mięso. Możesz nawet od czasu do czasu dorzucić plasterki jabłka lub marchewki, psy to lubią!
Żeby przejście Twojego psa na ta dietę było łatwiejsze, możesz zastosować oczyszczenie/ detoks. Zawsze też możesz zwrócić się do mnie o poradę na tym blogu; podpowiem Ci jakie naturalne produkty mogą pomóc Twojemu psu w trakcie zmiany na omawiana tu dietę.
O szkodliwości komercyjnej psiej karmy pisałam we wcześniejszych postach; opowiadałam również o korzyściach płynących z surowego pożywienia. Niedługo zamieszczę też przykładowe przepisy na najlepsze psie dania.
Jeśli chciałbyś skorzystać z ułożenia gotowego jadłospisu na surowe jedzenie – napisz, pomogę Ci.
Życzę zdrowia Twojemu psu i Tobie.
One thought on “Pies wegetarianin, weganin? Czy to w ogóle możliwe?”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
mnie w głowie sie nie mieści jak można psa typowego mięsożerce, drapieżnika tak krzywdzić, to jest niezgodne z naturą.