Odżywianie psa w hyperuricosurii.

Kluczem do zrozumienia, jak ważna może okazać się właściwa dieta dla opiekuna psa zmagającego się z problemem hyperuricosurii jest świadomość tego, jak niebezpieczne dla organizmu chorego psa są związki purynowe. Ich oddziaływanie na organizm przyczynia się przede wszystkim do wzrostu produkcji kwasu moczowego, a właśnie tego zjawiska opiekunowie psów powinni unikać za wszelką cenę. Podstawa diety to ograniczenie związków purynowych w pożywieniu.

W momencie kiedy u psa zostanie potwierdzona diagnoza HUU niemal natychmiast należy zapomnieć nie tylko o bogatych w purynę podrobach takich, jak choćby wątróbka, ale również o sosach mięsnych, a nawet o zupach gotowanych na mięsnych wywarach dodawanych dla smaku do posiłku.

W diecie chorego psa nie powinny też być stosowane suche karmy. W karmach tych nie znajduje się czysta tkanka mięsna, lecz w głównej mierze odpady czyli podroby, które zawierają dużo związków purynowych. Karmy są konserwowane, zawierają sztuczne barwniki i inne „wynalazki”, które niepotrzebnie mogą obciążać wątrobę i nerki.

Co zatem może jeść chory pies, która zmaga się z problemem HUU?

Jego dieta powinna obejmować przede wszystkim produkty pozbawione związków purynowych oraz te, które zawierają ich minimalne ilości. W tym kontekście warto wskazać między innymi na ryż oraz owoce, warzywa, ziemniaki, kaszę jaglaną, a w dalszej kolejności również na mleko oraz ser, jajka, a także masło, śmietana i jogurty. Dieta taka nie musi być więc mało smaczna. Niestety, produkty, które stanowią jej podstawę często przyczyniają się do podniesienia poziomu cukry we krwi, należy zatem wykonując standardowe badania krwi mniej więcej co 6,7 miesięcy (morfologia, praca wątroby i nerek, poziom kwasu moczowego we krwi, badanie moczu) poprosić o wykonanie badania poziomu cukru we krwi.

Pies jest istotą mięsożerną. W HUU nie należy całkowicie wykluczyć mięsa z diety, co najwyżej należy ograniczyć jego ilość. Podaje się mięso o najniższej zawartości puryn.

W diecie niskopurynowej, bardzo ważną rolę odgrywa również woda. Kamienie rzadziej tworzą się w rozcieńczonym moczu. Również częste opróżnianie pęcherza jest bardzo ważne. Do każdego posiłku powinieneś dolewać ciepłej wody. Zapotrzebowanie dobowe psa na wodę wynosi 44 ml/kg masy ciała. Dodawanie wody rozcieńczy mocz i przepłucze psi pęcherz.

Myślę, że to bardzo ważne, aby dieta dla dotkniętego HUU psa była dostosowana do jego indywidualnych upodobań. To co jeden pies będzie w stanie tolerować w swojej diecie inny nie będzie już tak tolerancyjny. Każdy pies posiada również pewien poziom tolerancji puryn. Jeśli przekroczysz ten limit u psa pojawią się kryształy moczanów w moczu, które mogą przekształcić się w kamienie w pęcherzu moczowym. Tak więc do Ciebie będzie należało staranne dostosowanie diety do indywidualnych potrzeb psa.

Powinieneś też wykonywać co 6,7 miesięcy rutynowe badanie moczu u lekarza weterynarii, jak również wykonywać samodzielnie badanie moczu od czasu do czasu paskami testowymi pH. Dlaczego? Dlatego, że mocz w HUU nie może być kwaśny tylko lekko zasadowy – pH powinno oscylować w granicach 6,5 – 7.

Daszeńka mimo, że jest chora, to do tej pory nie utworzyły się u niej kamienie. Aby nie doszło do ich powstania stosuję profilaktycznie preparat Alkala T zalecony przez naszego lekarza wet. W momencie kiedy dochodzi do zmniejszenia pH moczu sunia dostaje biegunki. Wtedy jest to dla mnie znak, że należy podać Alkalę. Badanie paskiem testowym zazwyczaj potwierdza obniżenie pH moczu.

.

Dodaj komentarz