Nowe zalecenia żywiedniowe dla psów z hiperuricosurią (Huu/Huu)

Znowu jesteśmy na surowym żywieniu. Tak się cieszę 🙂
Chciałabym znowu karmić Daszę tak, aby posiłki zapewniały jej wszystkie niezbędne do życia składniki odżywcze. Napisałam do moich nauczycieli z prośbą o pomoc.

Otrzymałam odpowiedź…

To jest rewolucja w żywieniu psów z Huu/Huu..

Oto co otrzymałam…

Piramida żywieniowa psa

Jeśli myślisz o karmieniu swojego psa „zbilansowaną” dietą, to powinieneś myśleć o  całym zwierzęciu. Użyjmy kurczaka jako przykład. Cały kurczak czyli jego tkanka mięsna, organy wewnętrzne, kości, chrząstki i tłuszcz (skóra) dostarczy Twojemu psu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. W zależności od rodzaju zwierzęcia, którym będzie karmiony Twój pies, można również dodawać do jedzenia trochę piór, łuski, sierść lub łapy. Tak, to jest takie proste!

Co z purynami?

Puryny są częścią białek, których organizm psów chorych na HUU nie może przetworzyć, jak dzieje się to u większość innych zdrowych psów. Jest także przyczyną wysokiego stężenia kwasu moczowego czego następstwem jest kamica moczowa i nerkowa.. Duże ilości puryn zawiera czerwone mięso i podroby.

Czy opisywana przypadłość nie przypomina ludzkiej choroby – dny moczanowej? Tak, ta choroba przypomina ludzką podagrę, w której spożywanie „złej” żywności powoduje powstanie tej choroby i wielu innych z powodu nadmiernego zakwaszenia organizmu.

Czyli karmienie psów chorych na hyperuricosurię jest tak proste jak odżywianie się ludzi.

Urozmaicenie diety.

Karmienie psa chorego na HUU polega na ograniczeniu ilości puryn. Takie ograniczenia powodują, że pies chory nie otrzymuje w diecie niezbędnych składników m.in. tauryny (odgrywającej poważną rolę w funkcjonowaniu układu krwionośnego – wpływ na regulację kurczliwości mięśnia sercowego, układu nerwowego, oraz
metabolizmie kwasów żółciowych) znajdującej się w wołowinie i w podrobach. Więc proszę nie wierzyć w dotychczasowe zalecenia dietetyczne, że psy z HUU powinny jeść tylko drób! Zdrowie Twojego psa ucierpi przy stosowaniu takiej diety na dłuższą metę. Psu choremu na HUU podaje się do jedzenia co najmniej pięć różnych źródeł białka. Na przykład: wołowinę, dzika, kurczaka, indyka, przepiórkę, jagnięcinę, kozę, jelenia, ryby i wszystko inne na co Twój pies ma ochotę.

Jak wobec tego zrównoważyć te puryny?

Na ten temat jest  wiele różnych opinii. A jeszcze więcej kiedy podejmujesz decyzję o karmieniu Twojego psa surowym jedzeniem.

Pierwsza z nich będzie taka, że psy powinny być karmione dietą dla drapieżników, bo do takiej grupy są zaliczane, kolejna rada, że trzeba w diecie uwzględnić warzywa lub karmić bez warzyw, z ziarnami zbóż lub bez, a także podawać nabiał lub bez nabiału, a także konieczny jest dodatek owoców lub bez owoców. Kolejna rada, o której możesz przeczytać w Internecie jest taka, że – produkty mleczne zawierają duże ilości białka i prawie nie zawierają puryn! Bingo, to naturalny produkt, który zrównoważy nadmiar puryn w diecie psów z HUU.

Wskazane produkty mleczne
 
Używaj mleka koziego. Czy wiesz, że koza jest jedynym ssakiem, który nie choruje na raka? Czy wiesz, że  lekarze i weterynarze holistyczni polecają mleko kozie dla alergików i że alergie i nowotwory mogą iść w parze? Używaj również sporo jaj tygodniowo. Doskonałym uzupełnieniem do nabiału  będzie cały kurczak.  Skorupki z jajek drobniutko zmielone zrównoważą nadmiar pewnych minerałów.

Pasta dr Budwig

Czy kiedykolwiek podawałeś swojemu psu tę pastę? Pasta jest podstawowym elementem leczniczym diety dr Budwig. Dostarcza do organizmu zarówno niezbędne kwasy tłuszczowe Omega-3, jak i niezbędne aminokwasy, w tym cysteinę (prekursor glutationu). Pastę możesz serwować nie tylko chorym na HUU psom. Zdrowe też dużo zyskają.

Przepis na pastę

Przykładowe proporcje oleju i serka pasty :

  • porcja z 6 łyżek oleju, czyli pasta na cały dzień dla Ciebie i Twojego pupila

– 6 łyżek stołowych oleju lnianego (6 łyżek oleju to 90 ml)
– ok. 100 ml  jogurtu naturalnego  lub maślanki, albo kefiru dla uzyskania właściwej konsystencji
– 20 dkg (to ok. 200 ml) chudego białego twarogu
– 2 łyżeczki miodu.

  • porcja z 3 łyżek oleju, jako pasta wykonywana na świeżo do śniadaniowego muesli (oryginalny przepis dr Budwig)

– 3 łyżki stołowe oleju lnianego (3 łyżki oleju to 45 ml)
– 2 łyżki mleka
– 10 dkg (to ok. 100 ml) chudego białego twarogu
– łyżeczka miodu.
 
Wymienione składniki zmiksować przez 5 minut do konsystencji śmietany. 

Naturalne probiotyki 

Polecam SCD ProBiotica pożyteczne mikroorganizmy w kompozycji ziołowo-roślinnej.

Owoce i warzywa
Jeśli podajesz psom z HUU nabiał, to możesz podawać również warzywa i owoce.  Uważam, że wszystkie   psy i te chore, i zdrowe potrzebują w diecie niektórych warzyw i  owoców. Wilki zjadają żołądki swoich ofiar i jeśli były to ssaki, to znajdują się w nich częściowo strawione rośliny. Podczas swoich wędrówek za pokarmem wilki nie gardzą także jagodami. Dla psów  z HUU dodawanie owoców i warzyw do posiłku  uzupełni  witaminy, błonnik i dostarczy do organizmu więcej wody, co prowadzi do dobrego zdrowia i nawodnienia chorego psa, przez co łatwiej mu będzie  wypłukać kryształy. 

Urozmaicenie posiłków
Raz lub dwa razy w tygodniu można dodać do pasty lub kefiru kilka jagód i wymieszać to z jajkami. Inne owoce należy podawać w małych ilościach jako przekąskę. Warzywa można ucierać na tarce o drobniutkich oczkach, codziennie świeże, można je gotować na parze lub zamrozić. Podaje się je podobnie jak świeże – zmiażdżone na papkę.

Suplementy

Jeśli karmisz swojego psa chorego na HUU, naturalnymi, organicznymi produktami, to nie potrzebujesz dodawać do posiłków suplementów. Można jedynie podawać olej kokosowy lub olej z łososia. Jeśli kupujesz swojemu psu mięso w sklepach mięsnych i u producentów surowego mięsa dla psów, dodatek organicznych suplementów jest obowiązkowy. Posiłki należy wzbogacać również szczyptą kurkumy, która ma silne działanie  przeciwzapalne.

Obliczanie ilości karmy na dobę

Dorosły pies  zjada średnio 2% do 7% ich idealnej masy ciała.  Zazwyczaj 2% jest idealny dla psa dużej rasy i 7% dla małej rasy.

Przykład: Jeśli  pies waży 20 kg powinien jeść 30 gramów karmy na kilogram masy ciała = 20 kg x 30 g paszy (20 x 30) = 600 g karmy dziennie.

Schemat karmienia psa chorego na HUU

Poniższy schemat pokaże Ci, jak procentowo powinno wyglądać odżywianie chorego na HUU psa. Jeśli będziesz przestrzegał tych zaleceń i będziesz karmić psa w ten sposób i żaden inny, to możesz być pewien, że Twój pies nie tylko będzie rozwijał się prawidłowo, ale pozostanie na długo zdrowym. Ważne jest jednak, żeby posiłek był urozmaicony, żeby nie karmić psa samym mięsem ,czy kośćmi mięsnymi. Pamiętaj aby włączyć do diety psa z HUU co najmniej pięć różnych typów mięsa.

 

Z wdzięcznością.
 

  

Dodaj komentarz