Nietolerancja pokarmowa u psów – na tropie przyczyny – CZĘŚĆ 2

Nietolerancja pokarmowa i alergie pokarmowe u psów to nie to samo, już o tym wiesz po zapoznaniu się z pierwszą częścią artykułu o nietolerancji. Jednak zarówno nietolerancja pokarmowa jak i alergie u zwierząt są spowodowane składnikami pokarmu. Dzisiaj powiem ci, jakie są czynniki wyzwalające wrażliwości na składniki pokarmowe i jak postępować aby zapobiec problemom.

Jaka jest przyczyna nietolerancji pokarmowej u psów?

Najczęstszymi przyczynami nietolerancji pokarmowej są różne zboża, takie jak pszenica, jęczmień, owies, ryż. Ziarna te dodawane są najczęściej do posiłków dla zwierząt i są bardzo często powodem nietolerancji pokarmowych. Dzieje się tak dlatego, że zboża w tanich pokarmach dla psów często służą jako tani wypełniacz. Jednak Twój pies może również rozwinąć nietolerancję pokarmową na białko , z którego większość stanowi białko z wołowiny lub kurczaka, wieprzowiny lub produktów mlecznych. Niestety, nasi czworonożni przyjaciele mają teraz również alergie na mięso takie jak jagnięcina, królik i konina. To komplikuje diagnozę.

Rozpoznanie i leczenie nietolerancji pokarmowej

Aby dowiedzieć się, na które składniki zwierzę jest uczulone lub wykazuje nietolerancję pokarmową, szybki test nie pomoże . Jeśli weterynarz wykluczy wszystkie inne czynniki wywołujące objawy choroby u Twojego psa (np. infekcje lub pasożyty), zaleci dietę wykluczającą (zwaną także dietą eliminacyjną).

Czym jest dieta wykluczająca?

Ważne w diecie eliminacyjnej jest szczególnie czynnik czasu. W takiej diecie Twój pies będzie monitorowany przez dłuższy czas, przez co najmniej 6 i do 10 tygodni , i może spożywać tylko specjalnie wybrane jedzenie, którego wcześniej nie  dostawał i nie wystąpi u niego  nietolerancja pokarmowa. Powinieneś wybrać źródło białka lub węglowodanów jako pokarm, którego Twój pies jeszcze nie jadł. Ta procedura zapobiega rozwojowi alergii lub nietolerancji pokarmu na składniki.

„Klasyczna” dieta wykluczająca dietę dla psa to domowa potrawa z ziemniakami, Należy jednak pamiętać, że istnieją też psy, które rozwinęły nietolerancję na niektóre rodzaje mięsa. Wtedy wskazane byłoby podawać psu mięso kozie, królicze, z ryby z dodatkiem ziemniaków lub prosa (kasza jaglana) . Przy wyborze ważne jest, aby wybrać tylko jedno źródło białka i węglowodanów, na które pies jak dotąd nie wykazał nietolerancji pokarmowej.

Gotowy do spożycia pokarm odpowiedni do diety wykluczającej?

Dzięki gotowym potrawom trudno będzie znaleźć pożądane składniki przeciw nietolerancji pokarmu. Często hipoalergiczna żywność nie jest w 100% czysta lub bardzo niejasno zdefiniowana. W jednym z badań znaleziono niezadeklarowane składniki w karmie dla psów w 8 na 10 próbek. Często są to mieszanki drobiu lub jagnięciny z ryżem. Występują w tych produktach inne dodatki, takie jak zboża, soja lub sztuczne witaminy. Dlatego też żywność gotowa do spożycia na dietę eliminacyjną jest prawdopodobnie nieodpowiednia i może prowadzić do dalszych nietolerancji pokarmowych. Również suche karmy mogą okazać się nieodpowiednie .

Nie musisz jednak gotować, na przykład, jeśli masz zbyt mało czasu. W przypadku diety wykluczającej można wrócić do wysokiej jakości ORGANICZNEGO surowego mięsa lub puszek mięsnych (pojedyncze białko) .

Jak przebiega terapia nietolerancji pokarmowej?

Jest to szczególnie ważne dla Ciebie jako opiekuna psa, że ​​dieta musi być konsekwentnie utrzymywana. Oznacza to, że pies nie może przyjmować czegokolwiek i że każde „dawanie smakołyków” lub nawet „jedzenie ze stołu” jest absolutnie zabronione . Tylko jedna „gafa” może zniweczyć przebieg całej terapii. Należy całkowicie zrezygnować w tym czasie z podawania psu preparatów na pasożyty, nie podawać szczepionek, a także antybiotyków lub sterydów. Wszystkie podjęte środki ostrożności  wymagają czasu, ale działają tylko wtedy, gdy zwracasz na nie szczególną uwagę. Cierpliwość i stałość opłacają się.

Wskazówki dotyczące diety

Skuteczna dieta wymaga dobrego przygotowania i wytrwałości. Dlatego radzę, abyś otrzymał dietę wykluczającą od eksperta. Przeszkolony dietetyk lub lekarz weterynarii , są to właściwe osoby, które są zaznajomione z nietolerancją pokarmową mogą doradzić w zmianie diety. Nie trać cierpliwości, kiedy może się zdarzyć, że będziesz musiał kilkakrotnie zmieniać produkty spożywcze, dopóki nie znajdziesz takich, które Twój czworonożny przyjaciel Bedzie dobrze tolerował. Opieka i nadzór nad terapią pomoże Ci utrzymać motywację i optymizm.

Jeśli wybrana dieta spowoduje uspokojenie występujących wcześniej objawów, można stopniowo dodawać oleje, zioła i preparaty wapnia. Kora wiązu może być stosowana do uspokojenia żołądka i jelit w przypadku nietolerancji pokarmowych. Również inne węglowodany mogą być testowane krok po kroku. Jeśli pies pozostaje stabilny, można dodać inny rodzaj mięsa . Jeśli wprowadzony nowy składnik będzie nieodpowiedni, organizm psa w ciągu kilku godzin zareaguje świądem skóry. Problemy z jelitami pojawiają się później. Dzięki temu możesz stopniowo badać, na jakie składniki Twój pupil reaguje nietolerancją pokarmu lub alergią.

Twój weterynarz lub dietetyk będzie Ci towarzyszył podczas każdego z tych kroków. Prowadzenie dziennika podczas diety wykluczającej jest bardzo wskazane. Zapisujesz w nim substancje, które wywołują u Twojego psa negatywna relację i w których wykazuje nietolerancje pokarmowe.

To taka oficjalna wersja wiadomości o problemie. Zapewne wielu opiekunom jest ten temat znany.

A co byś powiedział gdybym napisała, że alergię i nietolerancję powoduje dysbioza jelit?

Czym jest dysbioza?

Dysbioza to zaburzenia równowagi w jelitach, czyli ilości, składu i funkcjonowania mikroflory jelitowej. Naturalnie  jelita zasiedlają biliony mikroorganizmów.

Bakterie w błonie śluzowej jelita są wartościowe, ponieważ:

 • pomagają w procesie trawienia
 • ułatwiają powstawanie niezbędnych witamin
 • są tarczą obronną nabłonka jelit przed chorobotwórczymi substancjami
 • unieszkodliwiają toksyny
 • wspomagają działanie leków
 • usprawniają działanie układu immunologicznego na poziomie śluzówki jelit

W jelitach znajduje się aż 80% komórek układu odpornościowego. Gdy pojawia się jakiś czynnik z zewnątrz, działanie mikroflory jelit zostaje zachwiane, a to prowadzi do groźnych chorób.

Dlaczego dysbioza jest niebezpieczna?

Dysbiozę nazywa się “matką chorób” – wiele dolegliwości ma źródło właśnie w chorym jelicie.

Objawy dysbiozy jelitowej można poznać po:

 • bólach brzucha i wzdęciach
 • biegunkach lub zaparciach
 • zmianie konsystencji stolca (luźny, wodnisty lub ze śluzem, krwią, ropą)
 • nudnościach
 • wymiotach
 • utracie wagi
 • zahamowaniu wzrostu
 • braku apetytu
 • zgadze

Objawy są tak uciążliwe, że nie sposób ich zlekceważyć. Istotne jest to, że nieleczona dysbioza może przerodzić się w poważniejsze choroby:

 • Zaburzeniach trawienia i wchłaniania
 • Zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia
 • Nietolerancje i alergie pokarmowe
 • Grzybica przewodu pokarmowego
 • Choroby autoimmunologiczne
 • Nawracające infekcje układu moczowo-płciowego i przewodu pokarmowego
 • Nadwaga i otyłość

Długotrwałe zaburzenie mikroflory jelit może doprowadzić do wystąpienia stanu zapalnego w jelicie, a tym samym rozszczelnienia bariery jelitowej. Następstwem tego może być rozwój nietolerancji pokarmowych i wystąpienie innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Przyczyny dysbiozy

Zakłócenia w mikroflorze bakteryjnej pojawiają się, gdy organizm jest osłabiony przyjmowaniem antybiotyków, które z jednej strony zabijają patogeny, ale z drugiej usuwają również większość pożądanych bakterii. Kolejna przyczyna dysbiozy to podawanie psu niezdrowej żywności (jedzenie przetworzonych pokarmów). W produktach pełnych sztucznych barwników znajdują się toksyny i metale ciężkie, które fatalnie wpływają na śluzówkę jelit. Innymi przyczynami dysbiozy może być przewlekły stres.

Choroby atopowe są często powiązane przyczynowo ze zmianami flory jelitowej. Zbudowanie fizjologicznej flory jelitowej młodych psów jest bardzo ważnym elementem ochrony przez chorobami atopowymi.

Leczenie dysbiozy

Przywrócenie prawidłowej mikroflory jelit jest podstawowym zadaniem każdego systemu leczenia naturalnego. Podstawowym orężem w walce z dysbiozą są probiotyki oraz zioła.

Dysbioza jelit to zagadnienie niezwykłej wagi, niedoceniane w medycynie akademickiej. Ma ona zawsze charakter wtórny. Innymi słowy jest konsekwencją nieprawidłowego żywienia, zażywania leków oraz przebytych infekcji. Świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą nie leczona dysbioza nie jest powszechnie znana. Nawet weterynarze nie zdają sobie sprawy z faktu, że za większość tzw. późnych objawów ubocznych stosowanego przez nich leczenia farmakologicznego odpowiedzialna jest właśnie dysbioza jelit.

Jeśli Twój pies ma problemy zdrowotne i chciałbyś skorzystać z dietoterapii – zapraszam.

Życzę Tobie i Twojemu psu dużo zdrowia.

6 thoughts on “Nietolerancja pokarmowa u psów – na tropie przyczyny – CZĘŚĆ 2”

 1. Bardzo ciekawy wpis i cały blog. Trafiłam na niego w poszukiwaniu dobrej diety domowej. Moja roczna sunia właśnie ma problemy skórne-alergie skórna kontaktowa, bądź też atopowe zapalenie skóry. Z chęcią dowiem się jak to leczyć. Jestem też bardzo zainteresowana dieta domowa, gdyż lekarz weterynarz polecił zmianę diety na bez konserwantów i sztucznych barwników.

 2. Bardzo ciekawe. Czy maPani opinię na temat diety dla westow? Mamy roczną sunię i czrsto problemy z wymiotami:( dostaje suchą karmę dosmaczana na rozne sposoby, gotowanym indykiem czasem karmą mokra… miotamy sie trochę bo niemamy doświadczenia.

  1. Pani Magdo – różnorodność ras psów jest ogromna, jednak ich przedstawiciele mają jedną cechę wspólną, odziedziczoną po wspólnym przodku, a mianowicie przemianę materii. W warunkach naturalnych wszyscy przedstawiciele psowatych, od małych do dużych i od młodych do starych, żywią się dokładnie tym samym typem pożywienia, w ilościach odpowiadających im potrzebom energetycznym. Dlatego polecam moim psim pacjentom jeden rodzaj pożywienia. Ponieważ dla psów, liczy się ilość pożywienia w poszczególnych stadiach życia, a nie ciągła zmiana jego rodzaju. Jeśli chciałaby Pani dobrze żywić pieska – zapraszam – psiediety@gmail.com

Dodaj komentarz