Niedoczynnośc tarczycy u psów

thedogplace.org

Ostatnio otrzymuję dużo pytań i próśb o „ułożenie” diety dla psów chorych na niedoczynność tarczycy.

Co to za choroba, czym się objawia i czy można ją leczyć naturalnie?

Jeśli normalnie zachowujący się dotąd  pies nagle staje się nadmiernie pobudzony lub co gorsza agresywny, to pewnie pierwsze co zrobisz, to będziesz się zastanawiał, co może być tego przyczyną.

Potem skierujesz swoje kroki do lecznicy, do weterynarza, aby ten wykluczył wszelkie ewentualne choroby lub uraz. Lekarz weterynarii po dokładnych oględzinach psa może nie znaleźć tego, co może być przyczyną bólu lub dyskomfortu i najprawdopodobniej zaproponuje podawanie przeciwlękowych leków, aby zobaczyć, czy to pomoże psu.

Ale Ty być może podświadomie wyczuwasz, że musi być jeszcze jakiś inny powód zmiany zachowania psa … i pewnie masz rację.

Czy wiesz, że wielu weterynarzy może nie wziąć pod uwagę możliwości, że Twój pies cierpi z powodu niedoczynności tarczycy.

Niedoczynność tarczycy 

Tarczyca psa zbudowana jest z dwóch podłużnych płatów, które są ze sobą połączone za pomocą tzw. cieśni. Płaty położone są na brzusznej powierzchni szyi, wzdłuż tchawicy i rozpoczynają się
tuż pod krtanią a kończą ok. 4-5 cm poniżej.

Podstawową funkcją tarczycy jest produkcja hormonów – trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4), które odpowiadają za odpowiednią szybkość przemiany materii. Stąd niedobór tych hormonów, występujący w
przebiegu niedoczynności tarczycy powoduje, że tysiące procesów zachodzących na co dzień w organizmie psa zaczyna trwać dłużej – dłużej trwa wyprodukowanie energii i ciepła, białka, tłuszczu, cholesterolu i wielu innych substancji chemicznych, rozkład leków i toksyn a także powstawanie jakichkolwiek nowych komórek. T3 i T4 wpływają także na pracę serca, utrzymując właściwą siłę i
częstotliwość jego skurczów oraz pobudzają erytropoezę – proces powstawania czerwonych krwinek.

Niedoczynność tarczycy wynika z zaburzeń układu immunologicznego. Organizm psa zaczyna produkować przeciwciała, które skierowane są przeciwko białkom znajdującym się na powierzchni komórek tarczycy, co jest sygnałem dla całego układu odpornościowego, że pojawił się wróg i należy go zniszczyć. Prowadzi to do utraty jej funkcji.

Choć niektóre rasy są genetycznie predysponowane do  niedoczynności tarczycy, to również czynniki środowiskowe odgrywają dużą rolę: nadużywanie leków, środki do zwalczania pcheł i kleszczy, i pasożytów wewnętrznych jak również nadużywanie podawania szczepionek.

Opisywana jest również wtórna niedoczynność tarczycy, która obejmuje trzy gruczoły – podwzgórze, przysadkę i tarczycę – ponieważ wykonują swoją pracę w połączeniu ze sobą. Niedoczynność wtórna (przysadkowa) – spowodowana jest defektem przysadki mózgowej, która pobudza pracę
tarczycy i produkcję jej hormonów. Brak tego pobudzenia powoduje zbyt małą produkcją hormonów tarczycowych, czego wynikiem jest niedorozwój całego organizmu. Chore psy nie rosną i giną w ciągu kilku pierwszych miesięcy swojego życia.

Weterynarze holistyczni ostrzegają, że  obroża i obroża z kolcami, w przypadku kiedy pies należy do tych ciągnących, może przyczynić się do zniszczenia tarczycy.

Objawy niedoczynności tarczycy

Klasyczne objawy niedoczynności tarczycy są znane wielu opiekunom: przyrost masy ciała,
ospałość, zła kondycja skóry, wypadanie sierści i niechęć do zimna. Jeśli zaobserwowałeś u swojego psa wymienione objawy, to należy wykonać badanie krwi w kierunku tej choroby.

Objawy powyższe występują wtedy, kiedy tarczyca jest uszkodzona w 70%. Tak więc, zamiast czekać na ich pojawienie się, bardzo ważne jest, aby rozpoznawać wczesne objawy, które mogą wskazywać na uszkodzenie tarczycy.

 
 Wczesne objawy

Wczesnym objawem  problemów z tarczycą są właśnie wymienione na początku artykułu problemy z zachowaniem psa. Twój pies może zacząć na spacerze okazywać lęk w sytuacjach, które kiedyś były dla niego obojętne, może stać się agresywny lub przesadnie uległy, lub wykazywać obsesyjno-kompulsywne zachowania.

Psy przybierające na wadze, ale nie przekarmiane ( idiopatyczna otyłość) powinny być również przebadane pod kątem uszkodzenia tarczycy.

Możesz również zobaczyć zmiany w wyglądzie pyska psa. Oczy mogą wyglądać inaczej, brwi mogą być zmarszczone.  Polecam robienie regularnie zdjęć swojemu psu, dzięki czemu będziesz mógł zobaczyć zmiany, które mają miejsce!

Więc jeśli zauważysz nagłą zmianę w zachowaniu Twojego psa, być może wraz przyrostem masy ciała bez żadnych zmian w diecie, jest to bardzo dobry pomysł, aby zbadać tarczycę Twojego pupila.

Badania

Weterynarz powinien wybrać odpowiedni rodzaj testów do zdiagnozowania niedoczynności tarczycy. Bądź ostrożny! Wielu weterynarzy zleca tylko zbadanie poziom T4 i na podstawie tego wyniku stawia diagnozę. Pamiętaj, że wykonanie tylko badania poziomu T4 jest bezużyteczne, ponieważ na jego wynik może mieć wpływ wiele innych czynników, takich jak dieta i leki. Diagnostyka nie powinna opierać się na samym tylko T4.

Do diagnozy powinna być wykonana analizy krwi (morfologia, badanie biochemiczne i oznaczenie poziomu hormonów tarczycowych – (pełen profil) i moczu, mających także wykluczyć cukrzycę i
niedoczynność kory nadnerczy. Ważne jest także badanie poziomu TgAA, ponieważ u 60% psów z niedoczynnością tarczycy przeciwciała te są obecne we krwi zanim w ogóle wystąpią objawy
chorobowe. Badanie to można wykonać w IDEEX Laboratoires.

Metody leczenia

Konwencjonalne leczenie polega  na codziennym podawaniu syntetycznego hormonu tarczycy (tyroksyny lewoskrętnej). W przypadku psa z niedoczynnością tarczycy powinno się unikać wszelkich
leków, które nie są absolutnie konieczne, zaleca się również używanie szczepionek martwych i robienie dłuższych niż normalnie przerw między szczepieniami.

Chciałabym żebyś wiedział, że istnieje wiele naturalnych metod leczenia, które mogą pomóc Twojemu psu  przed zastosowaniem syntetycznych hormonów tarczycy. Powinieneś skonsultować się z weterynarzem stosującym naturalne metody leczenia co do  terapii, które mogą wspierać funkcję tarczycy psa.

Jeśli chciałbyś skorzystać z pomocy w ułożeniu diety i doboru organicznych suplementów – zapraszam do współpracy.

Z wdzięcznością.

9 thoughts on “Niedoczynnośc tarczycy u psów”

  1. Nasz psiak właśnie zaczął nad wyraz pobudliwie reagować na cienie i różnego rodzaju odblaski i refleksy na ścianach. W tej chwili jest to na takim etapie, że uwagi psa nie da się w żaden sposób odwrócić. Po spotkaniu z behawiorystą zrobiliśmy mu badania krwi i badanie tarczycy i okazało się, że ma obniżony poziom fT4. Pies jest młody, ma rok i miesiąc. Zlecono leczenie Fluoksetyną. Martwi mnie To, że tak młody pies ma już dostawać jakieś psychotropy. Do tego zmiana diety – karma niskobialkowa, bez domieszek zbóż i kukurydzy oraz suplementacja witaminami. Czy waszym zdaniem nie powinno sie leczyć najpierw tarczycy a psychotropy nie powinny byc ostatecznością? bo

  2. Mój piesek ma 13,5 roku.Z badan krwi stwierdzono nadczynność tarczycy.Lekarz proponuje usuniecie(jednostronnie/.Po badaniach ekg serce pracuje w 50 proc.Nie wiem co robić.

  3. Witam u mojej suni yorka 11 letniej stwierdzono początki niedoczynności tarczycy… mam powtórzyć badanie za trzy miesiące… Czym teraz mogę wspomóc jej zdrowie , jakich mogę użyć suplementów ? Pozdrawiam

Dodaj komentarz