Naturalna ochrona przed kleszczami i pchłami

Większość preparatów i obroży przeciw kleszczom dla psów opiera się na chemii. Środki te to insektycydy, które powinny zabijać tylko owady (ale zabijają także i inne żywe istoty). Dawka insektycydu w preparacie wystarczy, aby zabić kleszcza ale nie jest obojętna również dla zdrowia naszych zwierząt.

Nie zawsze można też użyć chemicznego środka, czasami pies źle reaguje na dany preparat,  może być na niego uczulony, a jeśli zwierzę ma również dużo kontaktu z dziećmi, to zastosowanie naturalnych produktów może być lepszym wyborem.

Naturalna ochrona przed pchłami i kleszczami

Takie naturalne rozwiązanie jest dostępne na przykład w firmie REICO Vital-Systeme. Naturalne środki przeciwko pchłom i kleszczom od REICO są całkowicie wolne od chemikaliów. Bez substancji chemicznych pies jest nie tylko chroniony przed kleszczami, ale także przed pchłami. Preparat jest tak przygotowany, że ​​nie tylko jest łatwy do zastosowania, ale  efekt odstraszający pasożyty osiąga się dość szybko. Nie trzeba więc długo czekać na efekty.

Jak należy stosować środki REICO przeciw pchłom i kleszczom.

W ciągu pierwszych trzech tygodni będziesz budować podstawową ochronę. Codziennie przez  ten czas, wcieraj 1 kroplę w małżowiny uszne oraz 1 kroplę w skórę pomiędzy łopatkami oraz u nasady ogona.

Aby rozprowadzić preparat, nałóż go na palec wskazujący i potrzyj go kciukiem, a następnie ostrożnie wmasuj olej w skórę psa i w uszy.

Po trzech tygodniach pies będzie miał już podstawową ochronę przeciwko kleszczom, a także pchłom.  Teraz wystarczy aby raz lub dwa razy w tygodniu wetrzeć kroplę w jego kark i  uszy.

Naturalny środek odstraszający kleszcze firmy REICO wytwarzany jest z Melaleuca alternifolia (Australian Tea Tree), Neem, Thuya, Lavender i Cedar.

Większość psów toleruje ten preparat. Ale powinieneś uważać, aby krople nie trafiły do oczu i na błony śluzowe. Dotyczy to zarówno psa, jak i Ciebie.

Co mam zrobić, jeśli mój pies nie lubi masowania czy dotykania swoich uszu?

Czasem zdarza się, że psy nie lubią być dotykane czy masowane po uszach, ot to takie jego widzimisię. Może to być trochę kłopotliwe podczas aplikacji preparatów. Ale czasem odmowa dotykania uszu spowodowana jest bólem wywołanym np. stanem zapalnym czy urazem ucha. Wtedy dotykanie czy masowanie może okazać się wielce nieprzyjemne. W tym przypadku można, a nawet należy wybrać miejsca, w które można wmasować naturalny preparat.

Czy naturalną ochronę  można wzmocnić innymi preparatami?

Jeśli mieszkasz w obszarze obfitującym w kleszcze, lub jeśli pies nie lubi być dotykany w uszy, to istnieją inne miejsca do zastosowania naturalnego preparatu REICO. Odpowiedni będzie na przykład punkt między łopatkami lub nasada ogona. Wmasowanie kropli pod pachami to też będzie dobre miejsce. Ważne jest, aby olej nie był rozprowadzany powierzchownie na sierści, ale wmasowany w skórę. Obowiązuje również regularne oglądanie psa. Jeśli boisz się pozostać tylko na kropelkach można podawać psu ( tylko zdrowym) ekstrakt z czystka. Dawkowanie ustalisz z dietetykiem Psie Diety.

Jak działa naturalny preparat Reico?

Jednym ze składników remedium jest Melaleuca alternifolia, czyli australijskie drzewo herbaciane. Środek zmienia b nieznacznie zapach psa. Ta zmiana nie jest dla nas wyczuwalna, a pies prawie jej nie zauważa, za to zapach jest odrażający dla kleszczy i pcheł, i nie zachęca intruzów do bytowania na zwierzęciu.

W jaki sposób naturalny środek chroni przed kleszczami?

Po pierwsze, w rzeczywistości nie ma 100% skutecznej ochrony przed kleszczami. Nawet chemiczne środki, w których używane są środki owadobójcze, nie zawsze działają w 100 procentach. Czasami brak skuteczności preparatu wynika z błędnej aplikacji, która uniemożliwia absolutnie skuteczną ochronę, czasami jest zbyt wiele kleszczy i jednemu uda się przejść, ugryź mocno i zginąć na psie. I całe szczęście, gorzej gdy z ugryzieniem wprowadzi do organizmu chorobę.

Naturalne i chemiczne środki na kleszcze nie są w 100 procentach skuteczną ochroną.

Dlatego w obu przypadkach podczas stosowania chemicznych środków, a także naturalnych środków, konieczne jest regularne sprawdzanie psa pod kątem kleszczy. Musimy to mieć w nawyku ponieważ istnieje ryzyko infekcji, na przykład borelioza, której ryzyko zakażenia zmniejsza się po usunięciu kleszcza tak szybko, jak to możliwe. Inaczej sprawa ma się z zakażeniem babeszjozą. W momencie ugryzienia kleszcz może zainfekować psa. A choroba ta jest śmiertelna jeśli nie podejmie się w porę leczenia. Nie obawiaj się, że podczas usuwania wbitego kleszcza usuniesz tylko odwłok, a główka pozostanie. Po pewnym czasie organizm wydali to, co zbędne.

Należy również przeglądać skórę psa w czasie, gdy występuje mniej kleszczy czyli jesienią i zimą.  Pasożyty są obecnie aktywne prawie cały rok. Gdy temperatura powietrza osiąga 6 – 7  stopni zaczynają czuć się komfortowo i są aktywne. Im cieplej, tym większe ryzyko, że pies przyniesie do domu kleszcza z np. ciepłego zimowego spaceru. W naszych łagodnych zimach kleszcze nie giną zabijane przez ujemne temperatury i czekają , na przykład w starych liściach na potencjalnych żywicieli.

Z wdzięcznością.

3 thoughts on “Naturalna ochrona przed kleszczami i pchłami”

Dodaj komentarz