Masaż i zapalenie stawów.

Zapalenie stawów występuje nie tylko u ludzi, ale także u około 20% dorosłych psów.

Regularne masaże, ćwiczenia rozciągające, elementy hydroterapii oraz ruch to kompleksowe podejście do utrzymania artretycznego zwierzaka w zdrowiu i bez dolegliwości bólowych tak długo jak to możliwe.

Zachęcaj swojego psa do ćwiczeń – na przykład do regularnych, krótkich spacerów. Ruch i nie obciążające ćwiczenia nie tylko zapewniają ruchomość stawów psa, lecz także ochronią go przed nadmiernym przyrostem masy ciała, co oznacza dla niego mniejsze obciążenie zmienionych chorobowo stawów.

Jeśli zauważysz u swojego psa niepokojące Cię objawy, czyli:

– Sztywność. Ból w kończynach tylnych może powodować trudności w podnoszeniu się z miejsca po dłuższym odpoczynku i sztywność stawów. Objawem zapalenia stawów może być także przemijająca kulawizna po spacerze lub ćwiczeniach fizycznych.

– Wahanie. Jeśli twój pies wkrótce po wyjściu na spacer zatrzymuje się i zwraca wzrok w kierunku domu, może to oznaczać, ze nie czuje się dobrze.

– Niespokojny sen. Psy z chronicznymi dolegliwościami bólowymi mogą spać niespokojnie. Poza tym rzadziej odpoczywają leżąc na boku.

Może to świadczyć o rozwijającej się chorobie.

Miej również na uwadze, że te objawy mogą być wynikiem innego problemu znanego jako choroby z Lyme. W przypadku wątpliwości, skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii w celu określenia diagnozy.

Na podstawie wykonanego zdjęcia RTG i wykonaniu badania krwi, lekarz będzie w stanie potwierdzić rozpoznanie zapalenia stawów.

Leki i suplementy.

Coraz więcej osób decyduje się na stosowanie suplementów w terapii zapalenia stawów. Jest to m.in. siarczan glukozaminy i chondroityny.

Kiedy dochodzi do zapalenia stawów glukozamina często łagodzi objawy oraz poprawia stan stawów. W istocie siarczan ten bierze udział w powstawaniu nowej, ochronnej warstwy chrząstki.

Badania wykazały, że siarczan glukozaminu jest lepszy od typowych środków na zapalenie stawów – specyfików zwanych niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi.

Podczas kuracji z zastosowaniem tych ostatnich ustępują wprawdzie ostre objawy, ale stan samych stawów nie ulega poprawie.

Ponadto NSAID mają przykre skutki uboczne jak np krwawienie z przewodu pokarmowego.

Witaminy A, C, E i selen są również korzystne dla psów chorych „na stawy”.

Flawonoidy to roślinne barwniki, które pełnią rolę przeciwutleniaczy chroniąc organizm psa przed działaniem nadmiaru wolnych rodników.

Zioła są również bardzo przydatne w terapii”chorych stawów”. Wymienię tutaj np. Yucca, Czarci Pazur, lucernę.

Jeśli masz wątpliwości w doborze odpowiednich ziół, postaraj się skonsultować ze specjalistą zielarzem, który potwierdzi lub rozproszy Twoje obawy.

Niektóre chińskie preparaty ziołowe są również na tyle silne, aby pomóc psu w zmaganiu się z zapaleniem stawów.

Jak masować chorego psa?

U starszych psów zapalenie stawów obejmuje biodra, odcinek lędźwiowy kręgosłupa, stawy skokowe i kolana. W mniejszym stopniu ramiona i łokcie.

Masaż nie leczy zapalenia stawów, ale regularne wykonywany przyczyni się do spowolnienia procesu zwyrodnieniowego u Twojego psa.

Jakie korzyści przyniesie masaż, który będziesz wykonywał swojemu psu?

– Masaż złagodzi ból.

– Masaż zmniejszy silne napięcie mięśni spowodowane bólem w stawach.

– Regularne masaże powstrzymają cykl „ból-napięcie-więcej bólu”.

Na początku powinieneś masować swojego psa około 10 – 15 minut. Lepiej powtórzyć kilka sesji masażu w ciągu dnia i obserwować efekty.

Dla stawów psa, jest bardzo korzystne, aby masaż wykonywać rano i wieczorem:

– Masaż wykonany rano usunie sztywność i bolesność po nocnym wypoczynku.

– Wieczorna sesja będzie pomocna w zredukowaniu napięcia mięśni wynikającej z dziennej działalności psa.

Zacznij masaż swojego psa od lekkiego głaskania miejsc bolących.

Następnie bardzo delikatnie (pamiętaj, że miejsca są bolesne, nie narażaj pupila na dodatkowy stres) ugniataj napięte mięśnie i pocieraj w celu poprawy krążenia.

Cały czas obserwuj swojego psa. On będzie wyraźnie wskazywał Ci, czy to, co robisz odpowiada mu..

Ugniatanie i pocieranie wykonuj naprzemiennie z lekkim głaskaniem. Nie dotykaj na początku bolących stawów.

Codzienne masaże psa są korzystne i dają kolejną świetną okazję do łączenia się z nim poprzez magię dotyku!

Kiedy skończysz masaż dobrze będzie owinąć chore miejsce zimnym, mokrym ręcznikiem. Zabieg ten ukoi i zmniejszy stan zapalny.

Powinieneś rozważyć również zastosowanie delikatnych ćwiczeń rozciągających podczas lub na końcu masażu. Ćwiczenia takie mają na celu zwiększenie elastyczności tkanek i stawów, nad którymi pracujesz.

Gdy skończysz, delikatnie pogłaszcz całe ciało psa. Ta czynność go bardzo zrelaksuje.

Dodatkowo zabiegi akupunktury i chiropraktyki mogą być bardzo korzystne dla artretycznych psów. Posłużą one nie tylko w łagodzeniu bólu, ale także zwiększą zakres ruchomości mięśni i stawów oraz poprawią ogólny stan zdrowia psa.

Mam nadzieję, że podobał Ci się mój artykuł.
Pozdrawiam.

4 thoughts on “Masaż i zapalenie stawów.”

  1. Witam ! Skorzystam z Pani porad.Mam pieska-suczke 12 lat skoczyłam 10.05.2015 i jest tez suczka otyła.Zaczela tyc po urodzeniu dwojki slicznych małych pieskow.Szczeniła sie w 2010 roku miała cesarskie ciecie bo nie mogła sie sama oszczenic . jej problemy zaczeły sie kiedy skoczyła 12 lat.czasami kuleje na łapke prawa kiedy dłuzej spi.Wczesniej lubiła jezdzic na działke z moim mezem.Prosze o porade jeszcze co mam robic.Pozdrwaiam.

  2. Witam, chciałbym zapytać czy ma Pani możliwość ściągnięcia z Czech leku Bonharen i jakie są to koszty, zalecił mi to weterynarz oczywiście po zdiagnozowaniu pieska. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dodaj komentarz