Karmienie psa na wiosnę.

Wiosna to odpowiedni czas na poprawę kondycji naszego pupila i jego stanu zdrowia.

Wraz z podwyższeniem temperatury i pojawieniem się pierwszych promieni słonecznych warto wprowadzić zmiany w stylu życia psa. Wiosna jest dobrym czasem na zmianę diety i upodobań kulinarnych naszego psa.

Co wobec tego powinieneś zrobić aby Twój pies bezstresowo zniósł tę porę roku?

1. W okresie zimowym zwierzę nie jest zazwyczaj tak aktywne jak w
pozostałych okresach w roku, w związku z tym możesz spodziewać się
lekkiego przyrostu wagi. Wiosna jest doskonałym okresem na zrzucenie zbędnych kilogramów.

2. Jeśli wiosenna aura okaże się wilgotna i zimna powinieneś otoczyć szczególną opieką swojego psa chorego na zapalenie stawów. Psy cierpiące na tę przypadłość są szczególnie wrażliwe na zimno. Zimno powoduje kurczenie się mięśni i naczyń krwionośnych powodując nasilenie bólu. Psy mogą być wtedy bardziej powolne i niechętnie poruszać się.

3. Starsze psy mogą być też narażone na infekcje pęcherza moczowego. Kiedy jest brzydka pogoda nie wychodzimy zbyt często ze swoim pupilem na dwór albo nie wypuszczamy go do ogrodu. Żeby powstrzymać presję siusiania niektóre psy liżą się i w ten sposób wprowadzają bakterie do układu moczowego.

Jak w naturalny sposób zapobiec dolegliwościom bólowym stawów i infekcjom pęcherza moczowego u swoich psów?

1. Masaż – delikatne masowanie obolałych miejsc z użyciem ziołowych mazideł lub stosowanie ciepłych okładów, złagodzi dolegliwości bólowe.

2. Tradycyjna Medycyna Chińska zaleca podawanie psom pokarmów rozgrzewających i pobudzających krążenie – będzie to jagnięcina, nerki jagnięce, kurczak, wątróbki z kurcząt, mięso indyka, dynia, szparagi, kapusta.

3. Do posiłków należy dodawać przyprawy rozgrzewające – imbir, bazylia, koper.

4. Nie podaje się psu jedzenia prosto z lodówki. Chłodne jedzenie może nasilić dolegliwości jelita grubego, astmy czy cukrzycy. Zawsze podaje się ciepłe jedzenie.

5. Staraj się wychodzić na dwór ze swoim psem co najmniej 4 razy dziennie, przynajmniej na siusiu. Jest to idealne rozwiązanie dla psów cierpiących z powodu nawracających infekcji układu moczowego.

Możesz także podawać swojemu psu suplementy z żurawiny, jeśli nie jest on często wyprowadzany, w celu zapobieżenia infekcjom pęcherza.

Dawkowanie:

100 mg dwa razy na dobę dla małych psów
250 mg dwa razy na dobę dla średnich psów – sznaucer średni
500 mg dwa razy na dobę dla dużych psów takich jak golden retriwer
1000 mg dwa razy na dobę dla bardzo dużych psów

Oczywiście pisząc o żurawinie mam na myśli preparat z naturalnej żurawiny, a nie z jej wyciągiem wzmocnionym chemicznymi substancjami.

Przykładowy wiosenny jadłospis dla psiego przyjaciela zgodnie z TCM.

Składniki:

  • Wołowina – 3 szklanki – pokrojona w kostkę
  • Nerki wołowe * – 1 szklanka (namoczyć na noc)
  • Brązowy ryż – 2 szklanki (nie gotowany)
  • Brokuły – 2 szklanki
  • Seler – ½ szklanki
  • Pietruszka korzeń – ¼ szklanki świeżych lub 1 łyżka suszonych płatków
  • Imbir (suszony) – ½ łyżeczki
  • Czosnek – 1 ząbek
  • Olej sojowy (organiczny) – 3 łyżki lub olej kokosowego, jeśli pies jest uczulony na soję
  • Woda – 4 szklanki

Przygotowanie: W dużym garnku podsmażyć na oleju, na brązowo wołowinę, dodać czosnek i imbir smażyć przez około 5 minut na średnim ogniu. Dodać wszystkie pozostałe składniki, w tym nerki. Wlać wodę, doprowadzić do wrzenia, gotować na wolnym ogniu przykryte pokrywką przez około 1 godzinę, po 20 minutach gotowania dodać ryż, dalej gotować Mieszać co 10 – 15 minut, uzupełniać wodę w razie potrzeby.

* Aby pozbyć się zapachu moczu podczas gotowania nerki, najpierw należy pokroić mięso, a następnie dobrze spłukać zimną wodą. Moczyć przez noc w roztworze łagodnej zielonej herbaty, a następnie spłukać herbatę przed gotowaniem.

Dziękuję.

One thought on “Karmienie psa na wiosnę.”

Dodaj komentarz