Jak prawidłowo powinien być przygotowany posiłek dla psa z chorobą wątroby i nerek?

Jeśli Twój pies ma chorą wątrobę lub nerki to jego posiłki powinny być bardzo pożywne i łatwostrawne. Przykładowy posiłek, który Ci podam jest bardzo odżywczy ale niekoniecznie łatwostrawny. Wygląda to mniej więcej tak:

1 i 1/2 szklanki gotowanych, zmiksowanych bądź zmiażdżonych ziemniaków
1 i 1/2 szklanki słodkich ziemniaków (bataty)
1 i 1/2 szklanki gotowanej cukinii
1 i 1/2 filiżanki fasolki szparagowej , selera lub miąższu z dyni – oczywiście gotowane
2 szklanki filetu z dorsza ugotowanego lub uduszonego w małej ilości wody.

Pewnie zapytasz, czego się czepiam, przecież to jest dobry przepis. No tak, zgadzam się, ale…

Nie pasują tutaj jednak ugotowane ziemniaki, reszta może być jak najbardziej, ale… nie jest to dobry pomysł na podanie psu tych wszystkich składników razem. Prawidłowe połączenie produktów podczas przygotowania jedzenia dla psów chorujących na wątrobę i nerki jest niezwykle ważne.

Postaram się teraz wyjaśnić Tobie, dlaczego nie jest wskazane łączenie produktów białkowych i węglowodanowych lub produktów skrobiowych w tym samym posiłku.

Co zachodzi w organizmie psa gdy zje on w tym samym czasie produkt białkowy i węglowodany? Dochodzi wtedy do wzajemnego znoszenia się procesów trawienia czyli wzajemnego hamowania. Węglowodany do strawienia potrzebują zasadowych soków trawiennych. Gdy pojawią się w psim żołądku, organizm zaczyna produkować soki alkalizujące. Natomiast białko potrzebuje soków żołądkowych o kwaśnym odczynie. Gdy pojawią się w żołądku, organizm dostarcza kwaśną wydzielinę. Kiedy oba składniki pojawią się jednocześnie w żołądku wydzielone soki, stopniowo neutralizują się i wstrzymują tym samym rozpoczęty proces trawienia. Obecność zasad hamuje trawienie białek, a kwasy trawienie węglowodanów.

Niestrawione białko ulega gniciu, a węglowodany fermentacji. Fermentacja często bywa efektem celowego rozkładu węglowodanów, ale gnicie, które jest efektem zalegania niestrawionych białek, nie powinno mieć miejsca, w układzie pokarmowym. Oznacza to bowiem osłabienie i degenerację organizmu.

Dorsz jest dobrym źródłem białka w powyższej diecie. Jest ono z pewnością o wiele łatwiejsze do strawienia niż białko kurczaka. Kurczak z kolei będzie znacznie łatwiejszy do strawienia niż białko z wołowiny i mięsa baraniego. Mięso wołowe i baranina są znacznie łatwiejsze do strawienia niż białko pochodzące z wieprzowiny …… itd. Aby trawienie białka przebiegało prawidłowo należy je podawać psu z surowymi warzywami.

Jakie wobec tego będzie najlepsze jedzenie dla psa z chorą wątrobą i nerkami?

Posiłki powinny być proste i pożywne. Jeśli więc połączysz kilka rodzajów białka pochodzącego z mięsa, dodasz do tego jajka oraz ziarna zbóż lub ziemniaki to wątroba będzie miała nie lada wyzwanie żeby taki „misz masz” rozdzielić i przetworzyć. Najlepsze będzie mięso i warzywa.

Wysokowartościowe białko + warzywa = dobre zestawienie.
Przykład: ryba lub kurczak i warzywa.

Produkty węglowodanowe i bogate w skrobię + warzywa = dobre zestawienie.
Przykład: lekko sparzone i zmiksowane warzywa i ryż.

Tak przygotowane posiłki wątroba i nerki rozdzieli i przetworzy bez problemu. Wprowadzając i stosując te zasady znacznie odciążysz chore narządy.

Pamiętaj, że nawet najlepszy pokarm podany psu w złej kombinacji stanie się dla niego obciążeniem i trucizną zamiast substancją odżywczą. Samozatrucie jest przyczyną degeneracji narządów odpowiedzialnych za usuwanie trucizn szczególnie; jelita grubego, wątroby, nerek i śledziony.

Dziękuję.

5 thoughts on “Jak prawidłowo powinien być przygotowany posiłek dla psa z chorobą wątroby i nerek?”

Dodaj komentarz