IBD – choroba zapalna jelit u psa

 1. Co to jest choroba zapalna jelit?

Choroba zapalna jelit jest ogólnym terminem dla grupy przewlekłych chorób zapalnych, które mają wiele cech wspólnych. Chorobę Crohna i zapalenie jelita grubego też można określić jako IBD ponieważ obie choroby mają podobne objawy i dolegliwości. Główną różnicą jest to, że w chorobie Crohna stan zapalny występuje głownie w jelicie krętym (ostatniej części jelita cienkiego), a zapalenie jelita grubego ogranicza się głownie do błony śluzowej okrężnicy (jelita grubego).

Objawami zapalenia jelit są biegunka (może być z domieszką krwi), ból w dolnej części brzucha, utrata apetytu, utrata masy ciała, ogólne złe samopoczucie psa, gorączka.

2. Przyczyny zapalenia jelit.

Istnieje kilka możliwych przyczyn zapalenia jelit u Twojego psa. Do najczęstszych należą:

 • predyspozycje genetyczne – przeprowadzone badania naukowe pozwalają na przypuszczać, że istnieje genetyczny czynnik powstawania tej choroby.
 • czynniki żywieniowe – żywność dla psów zawiera w swoim składzie trudne do przyswojenia przez organizm produkty jak kukurydzę, soję i inne ciężkostrawne składniki. Brakuje w niej również odpowiedniej ilości błonnika ułatwiającego wydalanie. Bardzo często jako źródło błonnika do karm dodaje się wytłoki pomidorowe lub wysłodki. Jest to słabe źródło błonnika. W naturze dzikie psy zjadały futra upolowanych zwierząt, które zapewniały wystarczająca ilość włókien oraz kości swoich ofiar. To pożywienie ułatwiało formowanie stolca i zapobiegało pojawianiu się biegunki oraz ułatwiało oczyszczanie gruczołów okołoodbytowych. Dodatkowo przetworzona żywność dla psów zawiera w swoim składzie niskie jakościowo produkty oraz dodawane są do niej składniki syntetyczne i tak naprawdę nie wiadomo będzie, który z nich powoduje stan zapalny jelit. Występujące na szczycie listy składników znajdujących się w karmie substancje syntetyczne, soja, kukurydza mogą powodować reakcje alergiczne i zapalne. Jeśli wątpisz, że tak doskonałe pożywienie jakim jest sucha karma może powodować stan zapalny jelit. To jesteś w wielkim błędzie. Oczywiście, że może!
 • złe trawienie – to bardzo częsty problem naszych psów i też częsty powód zapalenia jelit. Dzieje się tak ponieważ większe cząstki pokarmu nie ulegają podziałowi na mniejsze składniki, które pozwalają na prawidłowe ich wchłanianie przez przewód pokarmowy oraz zdrowej eliminacji. Dlatego te niedokładnie strawione większe cząstki powodują uszkodzenie i choroby w przewodzie pokarmowym. Dochodzi wtedy w wyniku osłabienia układu odpornościowego do biegunki, która jest oznaką szybkiego wydalania nie strawionych resztek zalegającego pokarmu. Jeśli jest to jednorazowy incydent organizm poradzi sobie z problemem. Gorzej gdy słabe trawienie staje się przewlekłą przypadłością.
 • infekcje –  istnieją różne gatunki bakterii i wirusów, które podejrzane są o powstanie chorób zapalnych jelit. Wiele z nich zostały odkrytych również u ludzi – rotawirusy i wirusy Epstein-Barr. Podobne organizmy mogą być odpowiedzialne za objawy IBD u naszych psów.
 • leki  – niektóre leki mogą dawać objawy podobne do IBD z wielu powodów. Jednym z nich jest dążenie organizmu do usuwania substancji trujących znajdujących się z lekach. Innym powodem jest uszkodzenie przyjaznej mikroflory. Przyjazne bakterie niszczone są przez antybiotyki, które bardzo często podawane są na wszelki wypadek. W wyniku zniszczenia czy osłabienia mikroflory dochodzi do rozrostu grzybów z rodzaju Candida albicans. Te niepożądane organizmy często wydzielają toksyny i zakłócają prawidłowe trawienie. Proces ten w medycynie holistycznej nazywany jest dysbiozą.

Kolejnym objawem, który może być mylony z IBD to biegunka osmotyczna, która powstaje najczęściej w wyniku upośledzenia trawienia składników pokarmowych w jelitach. Dotyczy to głównie węglowodanów, które po przemieszczeniu do jelita grubego ulegają fermentacji bakteryjnej, tworząc związki, które hamują wchłanianie wody z jelita grubego. To z kolei powoduje oddawanie przez psa luźnych lub wodnistych stolców. Przyczyną takiego rodzaju biegunki najczęściej są wtórne zaburzenia jelitowe po biegunkach infekcyjnych, a także po antybiotykoterapii, w następstwie nietolerancji węglowodanów, znajdujących się w sztucznych karmach.

3. Leczenie konwencjonalne

Weterynarz na po wywiadzie i zbadaniu psa może dodatkowo pobrać próbkę kału do badania na stwierdzenie obecności pasożytów, pobierze również krew do badania na podstawie  którego wykluczy inne choroby, którym towarzyszy biegunka.

Inne testy diagnostyczne to zdjęcia RTG, badanie USG , endoskopia, biopsja. Badania diagnostyczne wykonywane są w zależności od tego jak długo biegunka występuje oraz w jakim stanie jest zwierzę.

Leczenie będzie również uzależnione od uzyskanych wyników.

Z mojego doświadczenia wynika, że pies otrzyma Flagyl lub Metronidazol na wszelki wypadek nawet wtedy kiedy powód biegunki nie jest znany.  Nadużywanie antybiotyków powoduje nierównowagę w organizmie psa, może po chwilowej poprawie spowodować nawrót choroby, którą będzie już coraz trudniej leczyć.

Weterynarz może również przepisać leki sterydowe w celu zmniejszenia stanu zapalnego w obrębie przewodu pokarmowego.  Podanie sterydu powinno być jednorazowe i w bardzo niewielkiej ilości.

Kiedy udać się z psem do weterynarza?

Należy doprowadzić psa do lecznicy kiedy występuje u niego ciężka biegunka dłużej niż 24 godzimy lub jeśli daje się zaobserwować senność, wymioty, gorączka, krwawe stolce, zmniejszenie apetytu lub niewyjaśniona utrata wagi. W przypadku szczeniąt do weterynarza należy zgłosić się natychmiast po zauważeniu biegunki.

4. Leczenie według modelu medycyny holistycznej

Nie ukrywam, że jestem wielką zwolenniczką tej metody. Od wielu lat moja Dasza leczona jest w sposób naturalny. Bardziej stosuję profilaktykę i podaję jej ekstrakty ziołowe, enzymy trawienne oraz probiotyki. Czasem przydarzy się pogorszenie zdrowia wtedy sunia otrzymuje leki homeopatyczne.

Celem medycyny holistycznej będzie przede wszystkim zmniejszenie stanu zapalnego w układzie pokarmowym, poprzez dostarczenie takich substancji odżywczych, które pomogą odbudować komórki wyściełające przewód pokarmowy, ułatwią trawienie i przyswajanie składników odżywczych oraz odbudują zniszczoną mikroflorę jelit.

Jednocześnie zalecam usunięcie ze środowiska psa wszystkich szkodliwych substancji, zmianę diety na naturalny pokarm surowy lub gotowany.

Medycyna konwencjonalna nie zna powodu IBD, to medycyna holistyczna wie, co jest powodem stanu zapalnego jelit. Jest to złe żywienie, nadużywanie leków, szczepionki.

Medycyna holistyczna do leczenia IBD nie zaleca farmaceutyków, które mają krótko- i długoterminowe skutki uboczne (powinno się je podawać tylko wtedy kiedy zagrożone jest życia zwierzęcia)

Przede wszystkim niezwykle w leczeniu IBD ważna jest dieta. Dietę powinno się uzupełnić probiotykiem, roślinnymi enzymami trawiennymi, odpowiednimi ziołami.

Ale uwaga suplementy powinny być pochodzenia organicznego, nie mogą być to syntetyczne produkty, które zalegają półki w sklepach.

Zapamiętaj!

Sztuczne witaminy – to krystaliczna nieorganiczna substancja (produkt rafinowany) obca dla organizmu psa. Jest ona albo z trudnością przyswajana przez jego organizm, lub też nie jest w ogóle przyswajana (szczególnie przy zaburzeniach metabolizmu).  Często zdarzają się różne formy nietolerancji organizmu, które możemy zaobserwować u zwierzaka (mdłości, osłabienie, swędzenie) po spożyciu sztucznych witamin. Podczas takiego „leczenia” przeciążamy nie tylko nerki i wątrobę psa ale naruszamy równowagę substancji mineralnych w jego organizmie.

5. Co ja polecam?

Z mojego doświadczenia wiem, że nie ma tak jak w medycynie konwencjonalnej jednego schematu leczenia. Dlatego w pierwszej kolejności proponuję zmianę diety. Zmiana pokarmu na świeży jest połową sukcesu w terapii IBD u psa.

Polecam również ekstrakty ziołowe. Dobieram je po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu indywidualnie do każdego psa. Proponowane przeze mnie ekstrakty ziołowe mają na celu doprowadzić do równowagi organizm i uzdrowić go, a nie dając krótkotrwałej ulgi czy zahamowanie objawów. I przede wszystkim ekstrakty, które stosuje w terapii są naturalne, nie zawierają substancji szkodliwych dla psa.

Jest to szczególnie ważne gdy mamy do czynienia z ciężkimi do opanowania jakim jest choroba zapalna jelit.

Niektórzy opiekunowie chcieliby natychmiastowego uzdrowienia. Niestety nie jestem cudotwórcą. Polecane do terapii zioła potrzebują czasu aby nasycić organizm uzdrawiającymi składnikami.

Proszę pamiętać zioła to nie leki. Na wyzdrowienie psa trzeba czasem poczekać. A czasem trzeba profilaktycznie podawać ekstrakty ziołowe przez dłuższy czas.

Dieta:

W przypadku biegunki należy przegłodzić psa przez 24 godziny. Miska z woda powinna być dostępna przez cały czas.

Można podawać do picia herbatkę rumiankową, z nasion kopru, miętową. Należy pamiętać aby herbatka nie była zbyt mocna.

Po głodówce podajemy psu ugotowane bataty i dynię z odrobiną piersi z kurczaka lub indyka. Można do tej  mieszanki wsypać odrobinę imbiru.

Taką dietę stosujemy do czasu aż pies zrobi twarda uformowana kupkę.

W tym czasie podajemy naturalne preparaty powstrzymujące biegunkę – zioła i leki homeopatyczne.

Kiedy stolec jest uformowany i pies czuje się lepiej zaczynamy powoli wracać do dotychczasowej diety.

Jeśli wolisz gotowane diety, polecam niskotłuszczową, glikemiczną dietę. Dieta taka  składa się z 75% białka i 25% warzyw o niskim indeksie glikemicznym (niski poziom cukru). Proponuję korzystać z różnych białek, takich jak wołowina, kurczak, indyk i wieprzowina. Skórę z kurczaka i widoczny tłuszcz na mięsie należy usunąć. Można również podawać  psu niskotłuszczowe lub beztłuszczowe jogurty i twaróg oraz białka jaj, ponieważ zawierają one niewielką ilość tłuszczu. Warzywa o niskim indeksie glikemicznym to brokuły, cukinia, kalafior, fasola szparagowa i ciemnozielone liście roślin.

Nalezy również pamiętać o podawaniu trzech lub czterech mniejszych posiłków dziennie przez pierwszych kilku tygodni. Nie zapominamy również o ziołach i suplementach diety, które ułatwią proces przejścia na dietę i będą pomagać leczyć stan zapalny w przewodzie pokarmowym.

Leki homeopatyczne w przypadku wystąpienia biegunki:

– china

– nux vomica

– veratrum album

– phosphorus

– pulsatilla

– arsenicum album

o odpowiedniej potencji. Jakiej? Należy w tej sprawie skontaktować się ze mną.

Życzę Tobie i Twojemu psu dużo zdrowia.

19 thoughts on “IBD – choroba zapalna jelit u psa”

 1. Witam. Mam 6 miesięczną Goldenkę, która walczy z nawracającym zapaleniem jelit od 2 m-cy. Pierwszy stan zapalny był niedoleczony, weterynarz podał antybiotyk 4 dni bez niczego więcej i po kilku dniach wszystko wróciło. Poszłam do innego który podał jej antybiotyk i probiotyk przez koło tygodnia. Wykonał badanie kału, zalecił podawanie hipoalergicznej karmy. Niestety po tygodniu znów to samo, trzeci weterynarz podał leki (antybiotyk)kilka dni, probiotyk przez około 2 tyd. zalecił trzymanie sie diety z jednym źródłem białka. Dostawała karmę i przysmaki z jagnięciny. Czasami gdy zjadła jakiś paproch, kawałek szmacianej zabawki krwawa biegunka wracała, weterynarz zalecał jednodniowe głodówki które raczej pomagały, ale ostatnio mimo diety i mojej ostrożności w stolcu nadal pojawia sie krew. Dostała teraz karmę suchą z dodatkiem probiotyku. Nie wiem co robić, nie mogę jej co tydzień głodzić bo ona i tak mało je karmy… Proszę o jakieś rady…?????

 2. Witam. Od ponad tygodnia moja suczka rasy pekinczyk lat 9. 8,4kg wagi boryka się z niezidentyfikowana choroba.. Pani weterynarz po 3 dniach antybiotyków i leków przeciwbólowych zrobiła badania krwi po czym stwierdziła że to lekka choroba nerki.. podała antybiotyk jeszcze 2 razy (każdy zastrzyk co dwa dni ponoć działa 48h) zmieniłam weterynarza bo poprawy nie było jest wręcz gorzej.. kolejny lekarz od 4 snu faszeruje mi psa zastrzykami nawet nie mówiąc mi co to jest.. pies cierpi nie je nie pije.. wczoraj wymitowała teścia żołądka tzn indycze swrca ze świeżą krwią!!!! Na co weterynarz stwierdził że to typowe przy antybiotyku.. jutro idziemy na usg. Proszę powiedzieć mi co może jej dolegać… pies cierpi po każdym kesie jedzenia zmielonego kurczaka. Nawet nie sika na dworze tylko od razu się kładzie mali chodzi jest totalnie osłabiona. Odchodzę od zmysłów i boję się że to jej koniec co mogę jeżdżę zrobić!?
  Pozdrawiam

 3. Witam Pani Bogusiu
  Mój psiak owczarek niemiecki, 11 miesięcy, 26,5 kg wagi. Od kilku miesięcy waga waha się między 26 – 28 kg., a to znaczy, że jest bardzo chudy. Wygląda jak niedożywiony. Jest jednak żywotny, chętny do zabawy i ma śliczną sierść.
  Teraz miał badania z powodu niedowagi. Trypsyna w kale – 0%, cTLI – w górnej granicy normy, B12- niedobór.
  Zdiagnozowano zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki. Jednocześnie dostałam informację, ze jak pobierze enzymy, to może trzustka sie pobudzi. Co dziwne przy tej chorobie, nie miał biegunek, nie miał wilczego apetytu, a mimo to taka diagnoza. Problemem jest to, ze on absolutnie nie ma apetytu juz od kilku miesięcy. Aż dziwne, ze w ogóle tą wagę utrzymuje. Powącha i odchodzi, albo w ogóle nie chce podejść do miski.
  Na przestrzeni kilku miesięcy wypróbowałam kilka rodzajów karm suchych, kilka mokrych, karmy weterynaryjne gastryczne, surowe mięso diety Barf, mięso gotowane z ryżem i warzywami. Nic nie chce tknąć. Każdy pokarm rusza jak juz jest przegłodzony, ale później znów dlugo do miski nie dojdzie. Jedyne co podziubie to ser z odrobiną mleka i chleb z masłem.
  Dziś miał pierwszy zastrzyk B12, a od 3 dni podaję mu enzymy Kreon. Ugotowalam mu posiłek wedlug jednego z Pani przepisów wskazanych dla tego schorzenia (bez mączki ale z ziemią okrzemkową)i tez nie tknął. Jesli zobaczyłby, że do sera lub chleba wkładam kapsułkę z enzymami, to też by nie ruszył. Dziś zjadł kilka kawałków surowej piersi z indyka. Leki przemycam mu w malym kawałku chlebka z masłem. Liznął też odrobinę oleju kokosowego nierafinowanego. Nawet siemię lniane mu gotowalam. Ja juz nie mam pomysłu, jak pobudzić mu apetyt. Jesli tak dalej pójdzie to sam się zagłodzi na naszych oczach.
  Wczesniej, jeszcze przed ostatnią diagnozą brał leki na zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit, ponieważ lekarz przypuszczał, że to może być przyczyną braku łaknienia.
  Przy trzustce powinien mieć wilczy apetyt i chudnąć, a tu niestety. Nie je.
  Nie wiem, co jeszcze może być przyczyną braku apetytu i nie mam pojęcia jak ten apetyt pobudzić.
  Chcialabym wprowadzić Pani diety na stałe lub dietę reico, tylko zeby chciał jeść.
  Proszę o radę.
  Karolina

 4. Witam, bardzo proszę o pomoc…Nasz 11 miesieczny owczarek niemiecki cierpi na straszne biegunki. Jest teraz w trakcie leczenia gdzie jest podejrzenie zapalenia jelit IBD, wcześniej byla stwierdzona lekka niewydolność trzustki. Od czwartku przebywał w klinice i miał podawane kroplowki ponieważ zaczął załatwiać się krwią. Były to biegunki krwiste. Wczoraj odebralismy pieska, któremu niestety podano sterydy i znowu zaczął sie koszmar tzn.pies ciężko oddycha, jest niespokojny, bardzo szybko bije mu serce. Nie mamy pojęcia co robić czy dalej podawac sterydy i antybiotyk czy to moze tylko pogorszyc sprawe? Dostal encorton i ditviet

 5. Dzień dobry. Właśnie natrafiłam na ten artykuł, przeczytałam i myślę, że Pani może mi w jakiś sposób pomóc. Mam psa wielorasowego, małego (8 – 9 kg wagi). Ma biegunkę, a dziś pojawiła się krew w kupce. Jest leczony od 3 tygodni i chyba bez efektu. Oprócz tego psiak ma niedoczynność tarczycy, Cushinga oraz zmiany na wątrobie. Bierze leki: forthyron, vetoryl oraz zentonil. Usg (robione około 2 tygodnie temu) wykazało zapalenie jelit i pies przyjmował różne leki, ale efekt jest kiepski. Pies mimo wszystko ma apetyt. Proszę o pomoc.
  Dziękuję, pozdrawiam.
  Krystyna

 6. Witam serdecznie .Mam pieska rasy Shiih tzu ma 7lat od miesiąca mamy problem piesek robi kupkę z krwią ,to znaczy gdy konczy pojawia się żywa krew.Czuje się dobrze ma apetyt skory do zabawy. Jest leczony najpierw został odrobaczony na chwil.e była poprawa zmiana diety na karmę Digestive Care stress znów lekka poprawa obecnie bierze Metronidazol od 5 dni i nadal krew się pojawia .Stolec raz o dobrej konsystencji raz lużniejszy. Bardzo się boję o mojego pupilka proszę o pomoc

 7. Witam. Moja sunia Yorkshire terrier choruje na IBD. Sunia ma prawie 3 lata. Jest ciągle na encortonie dawka stała dwa razy w tygodniu środa, sobota. 10 mg dzielone na 4 części. Suka jest psem hodowlano-wystawowym. Kupiłam ja z myślą o rozmnażaniu.Nie mam dużej hodowli 2 suczki. Moje pytanie jest takie czy Suka z tą chorobą może rodzic dzieci. Ja się obawiam a hodowca od której kupiłam psa( 4 500) twierdzi że to nie jest chorobą genetycznia. I można ją dopuścić. Suja w tej chwili ma 2 cieczkę. Bo pierwsza dostała bardzo późno.

  1. Zajmuję się dietoterapia i dietoprofilaktyka psów nie ich rozrodem czy hodowlą. Jeśli pies choruje należy zastosować u niego dietoterapię wspomaganą preparatami ziołowymi. Sterydy jeszcze bardziej osłabia organizm psa i spowodują pojawienie się wielu innych chorób.

 8. Posiadam psa rasy maltańczyk który ma 4 lata. Był on niejadkiem do momentu pojawienia się następnego psa . Wtedy to się zaczęło. Pies zaczął drżeć wyglądało jakby go coś bolało, miał wtedy półtora roku. Po trzech dniach był stolec ze szlamem i zmniejszenie apetytu, a także osowiałość. Otrzymał antybiotyk i przejście na karmę weterynaryjną, pod kątem zapalenia jelit. Po dwóch miesiącach był nawrót. Pies znowu dostał antybiotyk i do tego metronidazol no i oczywiście probiotyk. Trwało to dwa tygodnie. Pies się wyciszył , po trzech miesiącach powtórka. Wtedy dostał tylko metronidazol, postanowiłam zrobić szczegółowe badania krwi i alergiczne. Wyniki dobre, alergię ma na kukurydzę, ziemniaki, groszek, ryż, owies. Toleruje każde mięso. Postanowiłam mu gotować ,wyeliminowałam wszystkie alergeny i suplementowałam karmę. Wyciszył się na prawie rok, z krótkimi atakami po których dostała metronidazol lub tylko no spe. W tym roku znowu miał atak i stolec ze szlamem. I znowu dostał metronidazol przeszło, jak na razie minęło dwa miesiące. Niepokoi mnie ta ilość metronidazolu. Można powiedzieć że walczę z tym już dwa lata . W zeszłym roku zrobiłam ponownie szczegółowe badania krwi i kału. Wszystko w normie. Co jeszcze mogę zrobić?

 9. Witam mój 6 tyg Labrador retriever dostał do gryzienia gryzak dla starszych psów którym on służy do czyszczenia zębów. Waży 2.6 kg po pogryzieniu zaczął najpierw załatwiać się z krwią w kale a potem w nocy wymiotował dwa dni jest na lekach ale nie ma apetytu i bardzo mało piję czy to jest normalne przy bolącym brzuchu

Dodaj komentarz