Czy tłoczona na zimno karma dla psów sprawia, że ​​mój pies jest bardziej spragniony?

Wiele psów przechodząc na karmę tłoczoną na zimno pije więcej wody niż zwykle. Nie martw się, jeśli tak samo jest z Twoim czworonogiem: to zachowanie pokazuje tylko, że w ich ciele zachodzi pozytywna zmiana. Chciałabym wyjaśnić Ci, dlaczego szczególnie ważne jest, aby Twój pies pił więcej podczas zmiany karmy …

Najważniejsze rzeczy w skrócie

  • Zachowanie psa podczas picia jest kontrolowane przez mózg brzuszny (jelitowy układ nerwowy) w jelicie.
  • Tłoczona na zimno karma dla psa aktywuje mózg brzucha i stymuluje organizm do detoksykacji.
  • Podczas zmiany karmy Twój pies pije więcej niż zwykle, aby wypłukać zanieczyszczenia z organizmu.
  • Zachowanie związane z piciem zwykle wraca do normy w ciągu dwóch do trzech tygodni.
  • Po zmianie diety Twój pies potrzebuje codziennie co najmniej 60 ml wody na kg masy ciała.

Jeśli Twój pies zostanie przestawiony na karmę tłoczoną na zimno, może nagle poczuć się bardziej spragniony niż zwykle. Niektórzy opiekunowie psów podejrzewają, że jest to spowodowane niższą jakością karmy, zawartymi w niej wzmacniaczami smaku lub nadmierną zawartością soli. Ale te założenia są błędne. W karmie, która polecam używane są tylko najwyższej jakości i ściśle kontrolowane składniki. W karmie nie ma żadnych sztucznych dodatków czy wzmacniaczy smaku.

Jeśli więc zwiększone zapotrzebowanie na picie nie jest spowodowane gorszą karmą lub zawartymi w niej dodatkami – dlaczego Twój pies pije więcej?

Jeśli Twój pies pije więcej, dzieje się tak z powodu mózgu brzusznego.

W jelitach psa znajduje się wiele małych receptorów. Nazywa się je również jelitowym układem nerwowym – w skrócie ENS. Jest to złożona sieć komórek nerwowych, które biegną przez cały przewód pokarmowy. Potocznie jelitowy układ nerwowy jest również nazywany „mózgiem brzusznym”.

W ciągu życia psa przez przewód pokarmowy przechodzi kilka ton pokarmu i tysiące litrów płynów. Komórki nerwowe mózgu brzucha podejmują wszystkie ważne decyzje dla jelita: analizują zawartość wody i skład substancji odżywczych w pożywieniu i decydują, co organizm wchłania, a co wydala. Jednocześnie mózg brzucha zapewnia ruch: kontroluje kilka obwodów hamujących i aktywujących, które zapewniają, że komórki mięśniowe przepychają pokarm przez układ pokarmowy w odruchach przypominających fale.

Mózg brzucha i mózg głowy są ze sobą w stałym kontakcie.

Na przykład, jeśli Twój pies zjadł zepsute jedzenie, mózg brzucha zgłasza do mózgu toksyny w organizmie. Mózg wysyła następnie sygnały do ​​jelitowego układu nerwowego w jelitach, które wywołują wymioty w celu pozbycia się zepsutego pożywienia. W ten sam sposób mózg brzucha może również sygnalizować mózgowi „większe pragnienie”, a tym samym kontrolować zachowania psa związane z piciem.

Jeśli Twój pies będzie pił więcej, jego organizm zacznie się odtruwać.

U wielu psów komórki jelitowe i ich receptory – tj. jelitowy układ nerwowy – są słabo rozwinięte z powodu niewłaściwego żywienia, stosowania leków, odrobaczania, sterylizacji lub wpływów środowiska. Tłoczona na zimno karma dla psów ma zdolność stymulowania tych receptorów dzięki zdrowej dla jelit receptury i wyjątkowej kompozycji składników odżywczych. Ponadto optymalnie skoordynowana zawartość surowego błonnika i gęstość składników odżywczych przyczyniają się do tego, że komórki jelitowe są aktywowane, a jelito zaczyna się odtruwać.

W rezultacie mózg brzucha sygnalizuje mózgowi głowy, że odczuwa pragnienie – ponieważ zwiększone spożycie wody sprzyja wypłukiwaniu zanieczyszczeń i toksyn, z których część gromadziła się przez lata w ciele i jelitach psa. Na dłuższą metę jedzenie tłoczonej na zimno żywności sprawi, że komórki jelitowe będą silniejsze i bardziej chłonne, co oznacza, że ​​mogą wchłonąć więcej składników odżywczych po fazie detoksu.

Po przejściu na karmę dla psów tłoczoną na zimno jelito zaczyna odtruwać organizm – a do tego potrzebuje większej ilości wody.

Dlaczego ważne jest, aby mój pies przy zmianie diety więcej pił?

Woda rozpuszcza ważne składniki paszy i transportuje składniki odżywcze z jelit do krwiobiegu. Krew dostarcza te składniki odżywcze do narządów i tkanek w celu dalszego przetwarzania. Podczas tego procesu toksyczne lub niepotrzebne substancje są oddzielane, przekazywane do nerek i wydalane z moczem. W ten sposób organizm jest odtruwany podczas zmiany karmy, co odciąża ważne organy odtruwające, takie jak wątroba i nerki. Możesz wesprzeć ten proces, pozwalając psu dużo pić.

Jak długo mój pies ma pić więcej?

Po przejściu na żywność tłoczoną na zimno zachowanie związane z piciem jest regulowane w większości przypadków w ciągu dwóch do trzech tygodni. Im bardziej słabo rozwinięte komórki jelitowe psa, tym dłużej może trwać faza detoksykacji. Jednak najpóźniej po trzech miesiącach regeneracja komórek powinna być zakończona, a zachowania związane z piciem powinny się normalizować.

Co możesz to zrobić, aby pomóc swojemu psu w detoksykacji.

Podczas zmiany karmy szczególnie ważne jest, aby zawsze zapewnić psu dużo świeżej, dobrej wody. Oczywiście, może to być wyczerpujące, jeśli musisz częściej wychodzić ze zwierzakiem na dwór … ale potraktuj tę tymczasową fazę detoksykacji jako środek zapobiegawczy dla ich zdrowia.

Mój pies od miesięcy pije więcej niż zwykle. Czy to normalne?

Zwiększone pragnienie u psów może być również spowodowane stanem chorobowym. Należy to szczególnie wziąć pod uwagę, jeśli pies pije więcej niż zwykle przez dłuższy czas. Może to być spowodowane między innymi chorobą nerek, cukrzycą lub infekcją pęcherza. Najczęściej takie choroby prowadzą również do utraty wagi. W takim przypadku zalecam umówienie się na wizytę u weterynarza w celu ustalenia prawdziwej przyczyny wzmożonych zachowań związanych z piciem.

Ile powinien pić mój pies po zmianie diety?

Podobnie jak my, ludzie, ciało twojego psa składa się w ponad 70% z wody. Narządy i krew, krążenie i metabolizm nie mogą bez niej funkcjonować. Dlatego ważne jest, aby Twoja pies zawsze pił wystarczającą ilość wody. Zapotrzebowanie psa na płyny zależy od wielu czynników – wieku i wagi, wzrostu i codziennych ćwiczeń – ale także problemy zdrowotne mają wpływ na zalecaną ilość wody do picia.

Zalecana ilość wody do picia dla psów

Nie jesteś pewien, ile wody powinien pić Twój pies? Poniższe informacje stanowią przeciętną wskazówkę, której możesz użyć jako wskazówki: Twój pies potrzebuje około 60 ml płynów na kg masy ciała każdego dnia. Oznacza to, że przy wadze 10 kg powinien dziennie wypijać ok. 600 ml wody, przy 15 kg ok. 900 ml, przy 20 kg 1,2 l itd.

Czy karma tłoczona na zimno jest odpowiednia nawet dla mojego psa?

Każdy pies ma inny stan zdrowia, własny układ pokarmowy i indywidualne potrzeby żywieniowe. Jeśli nie weźmie się tego pod uwagę przy wyborze żywności, spowoduje to nieprawidłowe trawienie lub nietolerancję. Dzięki naszemu doradcy żywieniowemu określamy indywidualne potrzeby Twojego psa i znajdujemy karmę, która najbardziej mu odpowiada.

Napisz – psiediety@gmail.com

Z wdzięcznością …

Dodaj komentarz