Czy karma tłoczona na zimno dla psów jest lepsza niż inne rodzaje karmy?

Karma tłoczona na zimno jest bogata w naturalne składniki odżywcze, lekkostrawna i dobra dla układu pokarmowego psa. Ale czy właśnie dlatego jest lepszy niż inne rodzaje suchej karmy? Chciałabym przekazać informację, jak rozpoznać wysokiej jakości karmę tłoczoną na zimno i czy jest to właściwy wybór dla Twojego psa.

Najważniejsze rzeczy w skrócie

 • Pasza tłoczona na zimno zawiera zwykle dużo naturalnych składników odżywczych, tłuszczów i witamin.
 • Można to zagwarantować tylko wtedy, gdy podczas produkcji nie wykorzystuje się ciepła i pary.
 • Wysokiej jakości surowce, duży udział mięsa i dobrze przyswajalne węglowodany charakteryzują dobrą paszę.
 • To, czy karma tłoczona na zimno jest lepsza dla Twojego psa, zależy od jego trawienia i zdrowia.
 • Karma tłoczona na zimno to lepszy wybór dla zdrowia jelit Twojego psa.

Czy karma tłoczona na zimno dla psów jest lepsza niż inne rodzaje karmy suchej?

Karma tłoczona na zimno jest uważana za szczególnie naturalną dietę i ma wiele zalet.  Ponieważ podczas produkcji nie stosuje się wysokich temperatur, cenne składniki, takie jak kwasy tłuszczowe lub witaminy, są w dużej mierze zatrzymywane w składnikach. Ponadto karma tłoczona na zimno jest lekkostrawna i wzmacnia żołądek i jelita psa.

To, czy karma tłoczona na zimno jest lepsza, zależy również od jej produkcji.

Zasadniczo produkcja paszy tłoczonej na zimno jest wariantem szczególnie oszczędzającym zasoby, w którym składniki prawie się nie sklejają, a zatem mogą być idealnie wykorzystane przez organizm Twojego psa. Aby to zapewnić, podczas produkcji należy unikać stosowania ciepła i pary.

Jednak niektórzy producenci nadal pracują z temperaturami do 130 stopni Celsjusza w bębnie – lub używają pary do sklejania granul paszowych. W takim przypadku cenne składniki odżywcze i witaminy są tracone podczas produkcji i należy je później dodać.

Po czym rozpoznasz wysokiej jakości tłoczoną na zimno karmę dla psów i kotów?

Aby móc prawidłowo ocenić jakość karmy dla psów i kotów, należy zwrócić uwagę na różne czynniki. Aby ułatwić Ci ocenę, zebrałam najważniejsze punkty na liście kontrolnej.

Lista kontrolna: w ten sposób można określić jakość paszy prasowanej na zimno.

 • Otwarta deklaracja: Składniki są deklarowane otwarcie – to znaczy w procentach. Szczególnie ważny jest udział procentowy mięsa w stanie wysuszonym. Świeże mięso zawiera 70% wody, która jest tracona podczas suszenia. Informacje dotyczące odsetka świeżego mięsa mogą wprowadzać konsumenta w błąd, ponieważ świeże mięso zawsze musi być wysuszone przed produkcją. 
 • Surowce spożywcze: Surowce powinny podlegać ścisłej kontroli i być w widoczny sposób przeznaczone do kontaktu z żywnością. Zawarte w nim mięso powinno być najlepszej jakości (bez odpadów rzeźniczych i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego).
 • Produkcja w maksymalnej temperaturze do 45 ° C: unikając ciepła i pary podczas produkcji, ważne substancje życiowe, takie jak witaminy, wtórne substancje roślinne, enzymy i mikroorganizmy są zatrzymywane w karmie.
 • Bez sztucznych dodatków, barwników, konserwantów i wzmacniaczy smaku. Wysokiej jakości żywność tłoczona na zimno jest dostarczana z mieszanką witamin, aby była trwalsza.
 • Zdrowe źródła węglowodanów, takie jak (pełnoziarnisty) ryż, kasza gryczana, amarantus czy proso. Powinny być otwarte, aby zapewnić wysoką strawność. 
 • Naturalny zapach: Dobra żywność tłoczona na zimno zawiera wysokiej jakości tłuszcze i oleje pochodzenia naturalnego. Dlatego zwykle ma silniejszy zapach niż inne suche karmy i jest szczególnie smaczna dla psów.
 • Ograniczona data przydatności : wysokiej jakości karma tłoczona na zimno ma krótki termin do spożycia i wynosi on 6 do 8 miesięcy. Sugeruje to, że w procesie produkcji nie używano sztucznych konserwantów ani tym podobnych.
 • Deklaracja jako pełnoporcjowa karma: Dobra sucha karma zawiera wszystkie składniki odżywcze, które są ważne dla Twojego psa, w zrównoważonych proporcjach i dlatego nadaje się jako pełnoporcjowa karma.
 • Made in Germany: W każdym kraju obowiązują inne przepisy dotyczące jakości, stopnia nagrzewania lub deklaracji karmy dla psów. Zdrowe karma nie może być przechowywana w magazynach czy sklepach zoologicznych. Proponowana przez Psie Diety dostarczana jest do domu opiekuna bezpośrednio z firmy, czyli zachowuje maksymalną świeżość.

Za pomocą tego małego testu możesz sprawdzić jakość żywności tłoczonej na zimno: włóż kilka kawałków jedzenia do szklanki z wodą. W przypadku karmy wysokiej jakości powinna rozpadać się jak piasek w ciągu kilku minut. Jeśli pokarm szybko rozkłada się w żołądku, może łatwo przejść przez przewód pokarmowy i zapewnić dobre wchłanianie składników odżywczych.

Czy karma tłoczona na zimno jest odpowiednia dla każdego psa?

Opiekunowie psów często pytają mnie, która karma jest odpowiednia dla ich ukochanego czworonoga. Oczywiście nie możemy odpowiedzieć na to pytanie w sposób jednoznaczny – w końcu każdy pies ma swój własny układ pokarmowy, indywidualny stan zdrowia i inne potrzeby żywieniowe dla zbilansowanej diety.

Zasadniczo karma dla psów różni się jakością składników i sposobem wytwarzania. Ważnym czynnikiem w karmach tłoczonych na zimno jest na przykład zwiększona zawartość błonnika surowego (błonnika pokarmowego), który ma na celu wytrenowanie i trwałe wzmocnienie jelit. Psy z przewlekłymi problemami jelitowymi nie mogą być karmione bezpośrednio tłoczonymi na zimno granulkami, ponieważ brakuje im niezbędnej siły jelitowej. Można to jednak zwiększyć za pomocą różnych środków, aby stopniowo przestawić się na dietę tłoczoną na zimno, która jest zdrowa dla jelit.

W jakich przypadkach karma tłoczona na zimno jest lepsza?

Karma dla psów tłoczona na zimno ma wyższy udział biodostępnych składników odżywczych, wysokiej jakości tłuszczów i surowego włókna niż inne rodzaje suchej karmy, jeśli jest prawidłowo wyprodukowana (tj. jest produkowana bez użycia ciepła i pary). Jest to zdecydowanie lepszy wybór dla zdrowia jelit – pod warunkiem, że odpowiada zdrowiu Twojego psa. Czworonożni przyjaciele wrażliwi, chorzy lub skłonni do alergii mają zwykle słabszy układ pokarmowy, mniejszą zdolność trawienia i dlatego potrzebują pożywienia odpowiadającego ich potrzebom.

Chętnie pomożemy Ci znaleźć odpowiednią karmę dla Twojego psa.

Jeśli nie masz pewności, która karma najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom Twojego psa, nasz doradca żywieniowy z przyjemnością Ci pomoże. Napisz – psiediety@gmail.com

Z wdzięcznością 🙂

Dodaj komentarz