Cykl artykułów o przygotowywaniu domowych posiłków dla psów cz.1

Na początek podaję Ci przykładowy jadłospis dla psów chorych na hiperuricosurię (HUU).

Poranny posiłek
2 jajka
1 szklanka sera ricotta lub koziego
1 szklanka puree z owoców sezonowych
3 lub 4 szyjki kurczaka lub szyja indycza.
1 szklanka wody kokosowej

Popołudniowy posiłek –
Filiżanka mielonego mięsa z kurczaka lub indyka (zawiera kości i skórę)
Filiżanka gotowanego ryżu (paraboliczny, basmati, jaśminowy) lub pieczonych ziemniaków, lub pieczonych słodkich ziemniaków – bataty
1,5 szklanki puree z warzyw
1 filiżanka gorącej wody lub wody kokosowej
1 łyżka oleju tłoczonego na zimno
Zestaw witamin i minerałów.

Raz w tygodniu na popołudniowy posiłek należy podać 1/2 szklanki mielonego kurczaka lub indyka, 1/2 szklanki sera ricotta lub koziego, 40 g wątroby. Reszta posiłku pozostaje taka sama.

Przysmaki to krojone owoce lub warzywa.

Teraz już wiem, że proponowana nam kiedyś dieta BARF nie była odpowiednia dla mojej chorej na HUU Daszy. Dieta BARF – nazwijmy to w „podstawowym wydaniu” nie zawsze jest dobra dla chorych psów. Nie znaczy to, że nie jest dobra w ogóle. Przed podjęciem decyzji o karmieniu w ten sposób chorego psa, każdy Opiekun powinien skonsultować się z doświadczonym dietetykiem lub osobą barfującą, która posiada doświadczenie w karmieniu chorych psów. Czy tacy są w Polsce?

Teraz zastanowimy się do spożywania jakich pokarmów stworzone zostały psy?

Większość ssaków zamieszkujących ziemię należy do jednej z pięciu grup pokarmowych. Te preferencje żywieniowe nie muszą się wykluczać. Dla nas ważne jest, aby brać je pod uwagę podczas planowania posiłków.

Wyróżnia się:

1. Roślinożerne – jedzą rośliny,
2. Wszystkożerne – jedzą kombinację roślin, owoców i zwierząt,
3. Mięsożerne – jedzą inne zwierzęta,
4. Owadożerne – jedzą owady i pajęczaki
5. Frugivore – zjadają owoce.

Jak ustalić, które zwierzę należy do określonej grupy?

Obserwacja jest najczęstszym sposobem określenia, do której grupy klasyfikacyjnej zaliczy się danego ssaka. Badania zawartości żołądka są również używane do określenia tego, co zwierzę zjada. Również fizjologia zwierząt jest dokładnie badana. Zęby, język, wargi i przewód pokarmowy, to tylko kilka części z budowy fizjologicznej zwierząt brane pod uwagę, w planowaniu ich żywienia. Wszystko to jest bardzo ważne podczas pracy z zagrożonymi gatunkami zwierząt w celu utrzymania i rozwoju danej populacji oraz zapobiegania przed ich wymarciem.
Zastosujemy te same techniki, do określenia, jaka dieta jest najlepsza dla naszych psów.

Do czego przeznaczone są zęby psa?

Zęby psa są stworzone po to, by chwycić, przytrzymać i zniszczyć. Kły są wykorzystywane do obrony, chwytania i trzymania zdobyczy. Trzonowce są zaostrzone i działają jak nożyce do chrupania kości i oddzielania mięsa i chrząstek z tych kości. Psia ślina działa jak smar i ułatwia połykanie dużych kawałków mięsa i kości.

Czy kiedykolwiek widziałeś jak psy gryzą kości?
Trzymają je między łapami i żują je zębami trzonowymi. Wszystkie psy postępują w taki sam sposób.
Czy uczymy psa tego zachowania? Nie, żucie kości jest instynktowne, bo mięsiste kości są jednym z naturalnych psich produktów spożywczych. Psy zazwyczaj pożerają swoje ofiary w całości. Pies również instynktownie zabija swoją zdobycz. Takiego zachowania nie przejawiają krowy, króliki i inne roślinożerne zwierzęta.

Psy są mięsożerne dlatego mają krótki przewód pokarmowy.

Psy mają krótki przewód pokarmowy, podobnie jak inne drapieżniki. Drapieżne mają krótkie przewody pokarmowe z potężnych ilością kwasów i żółci do skutecznego trawienia mięsa, kości i tłuszczów. W przeciwieństwie do drapieżników, roślinożerne mają długie przewody pokarmowe służące do skutecznego trawienia roślin i włókien, które są trudne do strawienia.

Przewód pokarmowy roślinożernych i mięsożernych jest zupełnie inny, ale dobrze funkcjonuje, gdy otrzyma pokarm odpowiedni do jego strawienia. To ma sens. Psa są mięsożerne.

Gdy pies jest karmiony surowym mięsem, to będzie ono „podróżować” przez jego przewód pokarmowy około 8 godzin. Kiedy psy są karmione karmą dla psów na bazie zboża, cały proces może trwać dwa razy dłużej. To nie jest dobre.

Często mówi się, że psy są wszystkożerne, ale wszystkożerne mają bardzo długie przewody pokarmowe. Świnia np. jest wszystkożerna i ma bardzo długi przewód pokarmowy, inne zęby i instynktowne zachowania żywieniowe. Świnia może jeść prawie wszystko i pozyskać najwięcej składników odżywczych z pożywienia. Układ pokarmowy świni jest bardzo długi i różni się od systemu pokarmowego psów. Układ
pokarmowy świń jest bardziej podobny do przewodu pokarmowego ludzi.
Ludzie są kolejnym dobrym przykładem wszystkożernych.

Dlaczego sucha karma nie jest odpowiednim pożywieniem dla psów?

Czy Twój pies ma dużo kamienia na zębach, nieświeży oddech, puszcza niezbyt pachnące bąki? To wszystko, to objawy karmienia go dużą ilością węglowodanów znajdujących się w suchych karmach. Czy nawet po kąpieli Twój pies nie pachnie tak jak powinien pachnieć czysty pies? Często psy karmione suchą karmą cierpią z powodu drożdżycy. Objawiać się to może ciągłym drapaniem się oraz lizaniem i wygryzaniem łap? Powodują to wypełniacze i substancje chemiczne znajdujące się w tych karmach. Zdrowie wszystkich zwierząt i ludzi zależy od tego, co jedzą.

Czy nie nadszedł czas, abyś zaczął karmić swojego psa, zgodnie z jego przeznaczeniem?

Dziękuję.
Dodaj komentarz