Cykl artykułów – czy moge dawać psu brzoskwinie?

Czy brzoskwinie znajdują się na liście owoców odpowiednich dla naszych psów? Bardzo kochamy nasze psy i ważne jest dla nas, jaki rodzaj żywności jest dla nich niebezpieczny. Nie jest zbyt mądre twierdzić, że wszystkie ludzkie produkty spożywcze są dobre dla naszych podopiecznych.

Niegdyś uważano, że psy są wyłącznie mięsożerne i wymagają karmienia białkiem pochodzącym tylko z mięsa. Okazało się, że nasze psy czerpią przyjemność nie tylko z jedzenia mięsa ale również z owoców i warzyw. A ponieważ psy są uważane za najlepszych naszych kudłatych przyjaciół lubimy dzielić się z nimi naszym jedzeniem. Ale – zawsze jest jakieś ale – należy upewnić się, że to, co podajemy naszym milusińskim jest dla nich bezpieczne. Warzywa i owoce mogą okazać się szkodliwe, a nawet śmiertelne dla psów.

Czy można podać psu brzoskwinię? Odpowiedź – Tak i nie.
Ludzie uwielbiają brzoskwinie i psy też prawdopodobnie je lubią. Owoc brzoskwini nie stanowi dla nich zagrożenia. Po zjedzeniu może przytrafić się psu biegunka lub luźny stolec. Natomiast pestki stanowią niebezpieczeństwo – zawierają w sobie cyjanek. Bardzo toksyczny i trujący związek, który może zabić psa.

Jak zapobiec wobec tego ewentualnemu zatruciu

Przede wszystkim nie pozostawiać brzoskwiń w miejscach łatwo dostępnych dla psów. Twój pies może z łatwością schrupać pestkę nie wiedząc o tym, że może ona być dla niego szkodliwa. Oczywiście jedna pestka nie pozbawi od razu psa życia ale zawartość cyjanku może gromadzić się w jego organizmie i po jakimś czasie spowodować śmierć. Nawet nie będziesz wiedział, co było tego przyczyną.

Podawaj swojemu psu brzoskwinie tylko pod Twoim nadzorem. Nie ma bowiem zakazu nie podawania mu tego smacznego owocu.

Objawy zatrucia cyjankiem

Jeśli Twój pupil mimo to zjadł większą ilość brzoskwiń z pestkami i zauważyłeś u niego objawy zawrotów głowy, rozszerzone źrenice jak również ślinienie, to czym prędzej powinieneś udać się do lecznicy.

Środki ostrożności

Wszystkie owoce, które maja pestki mogą spowodować ciężkie zatrucie psa. Są to brzoskwinie, morele, wiśnie, czereśnie, jabłka.

Brzoskwinie z puszki mimo, że nie posiadają pestek nie są też najlepsze dla Twojego psa. Syrop zawiera dużo cukru i konserwantów, które są szkodliwe dla pupila.

Pamiętaj, że ludzie i zwierzęta mają różne systemy trawienne i co jest korzystne dla ludzi niekoniecznie może być dobre dla psów. Co więcej należy zawsze zachować umiar w podawaniu ludzkiego jedzenia psom mimo, że jest ono dla nich bezpieczne.Lepiej dmuchać na zimne.

Dziękuję.

Dodaj komentarz