Czy zastanawiałeś się może, dlaczego Twój pies, mimo że jest na diecie hypoalergicznej, eliminacyjnej opartej na suchej karmie nadal gryzie i liże swoje łapy?
Problem lizania i gryzienia łap być może nie jest spowodowany alergią lecz istnieje inna przyczyna.
Karma może nie wpłynąć na poprawę stanu zdrowia psa, mało tego – mogą się po długotrwałym karmieniu pojawić objawy poważnych niedoborów żywieniowych. Dlaczego? Ponieważ hypoalergiczna monodieta jest karmą wysoko przetworzoną i zawiera wiele toksyn.
Przeczytaj proszę składniki hypoalergicznej karmy Hillsa:
Skrobia, hydrolizowana wątroby kurczaka, olej sojowy (konserwowany BHA, galusan propylu i kwas cytrynowy), hydrolizowane mięso kurczaka, celuloza w proszku, kwas mlekowy, fosforan dwuwapniowy, węglan wapnia, monostearynian glicerolu, chlorek potasu, sól jodowana, chlorek choliny, witaminy (witamina E), L-askorbylu-2-polifosforan (źródło witaminy C), niacyna, tiamina, witamina A, pantotenian wapnia, biotyna, witamina B12, chlorowodorek pirydoksyny, ryboflawina, witamina D3, kwas foliowy), DL- metionina, minerały (siarczan żelaza, tlenek cynku, siarczan miedzi, tlenek manganu, jodan wapnia, selenin sodu), tauryna, konserwowany mieszaniną tokoferoli i kwasem cytrynowym, ekstrakt z rozmarynu, beta-karoten.
Czy zwróciłeś uwagę na, że na pierwszym miejscu znajduje się skrobia, a na drugim hydrolizowana wątróbka z kurczaka?
Każdy, kto posiada choćby minimum podstawowej wiedzy o żywieniu wie, że skrobia jest jednym z głównych czynników powodującym otyłość i cukrzycę. Badania wykazują również, że dieta wysoko węglowodanowa wpływa na rozwój nowotworów. Jeśli chodzi o wątrobę, to powszechnie wiadomo, że kurczakom podawane są duże ilości antybiotyków i hormonów, i wątroba z kurczaka to ostatnia rzecz, jaką chciałabyś karmić swojego psa, ponieważ jest organem, który gromadzi toksyny w najwyższym stężeniu.
BHA jest kolejnym składnikiem, który mnie przeraża. Jest rakotwórczy i nie powinien być już dawno wykorzystywany do produkcji karm.
Olej sojowy – 91% wszystkich produktów wytworzonych z soi jest GMO.
Chyba wystarczy. Mogłabym tak analizować skład ale nie chcę wprowadzić Ciebie ani siebie w przygnębienie.
No chyba, że stwierdzisz, że dodatek ekstraktu z rozmarynu i beta karoten spowoduje, że karma okaże się zdrowa dla Twojego psa – alergika.
Największym paradoksem jest to, że większość psów, które są karmione karmami dla alergików nie ma alergii.
A co to jest w takim razie?
Możesz też napisać mi, że nie tylko alergia jest przyczyną lizania i gryzienia łap. Zgadzam się z Tobą. Istnieje pewien procent psów, które liżą łapy na tle nerwowym, z nudów, po kontakcie z czynnikiem chemicznym jak również po powstaniu wtórnego zakażenia bakteryjnego z powodu urazu skóry wynikłego z lizania czy gryzienia.
Większość psów liże swoje łapy, ponieważ mają one nieprawidłowe czucie w łapach. To stwierdzenie wynika również z moich doświadczeń.
Psy cierpią z powodu częstych urazów karku spowodowanych obrożą bo ciągną na smyczy, a ludzie aby powstrzymać ich przed ciągnięciem czy szarpaniem zakładają im kolczatki. I to jeszcze bardziej potęguje obrażenia.
Możesz czuć się zaskoczony. To jeszcze Ci „dołożę”. Nawet szeroka obroża nie uchroni Twojego psa przed urazami w obrębie kręgosłupa szyjnego zwłaszcza kiedy pies biegnie i trafi na koniec smyczy.
Urazy szyi i pleców powodują ucisk mięśni, co wpływa na nerwy przyporządkowane konkretnemu obszarowi ciała.
Kilka przykładów:
– Lizanie ręki od strony grzbietowej i między palcami spowodowane jest urazem szyi w dolnym odcinku.
– Lizanie po przedramieniu jest spowodowane przez ucisk między łopatkami (często spowodowane upadkiem, urazem szyi, kopaniem lub nadmiernym pływaniem).
– Lizanie tylnych łap może być spowodowane zaburzeniami w obszarze kręgosłupa lędźwiowego.
Co powinieneś zrobić, kiedy zauważysz, że Twój pies gryzie lub liże łapy.
– Przede wszystkim staraj się zamienić obroże na szelki.
– Staraj się przez co najmniej miesiąc ograniczyć psu skakanie, pływanie – wszystkie czynności, które mogą spowodować uraz w obrębie kręgosłupa.
– Udaj się do fizjoterapeuty lub kręgarza aby ten ocenił stopień urazu i ewentualnie dokonał korekcji.
– Wprowadź zdrową dietę, wzbogacona odpowiednimi suplementami, przeprowadź oczyszczanie organizmu.
– Jeśli Twój pies cierpi z powodu silnych obrażeń udaj się do swojego lekarza wet. na konsultację i leczenie.
– Nigdy nie używaj szkodliwych leków przeciwzapalnych, takich jak Metacam który powoduje poważne efekty uboczne , chyba że uważasz, że owrzodzenie żołądka, zaburzenia krzepnięcia krwi i uszkodzenie nerek za błahe uszkodzenie organizmu.
Jeśli podoba Ci się mój post – polub go. Dziękuję.
2 thoughts on “Czy to na pewno alergia?”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Szanowna Pani, mój buldog liże nieustannie łapy, drapie fąfle i ciało. Stosujemy lek cytopoint, co zmniejsza drapanie ale nie działa na łapki i fąfle… oczywiście zalecona jest karma hypoalergiczna RC Hypoallergenic. Pytanie moje brzmi jak zapobiec lizaniu łapek? Powiem szczerze doprowadza nas już to do szaleństwa. Liże łapy najgłośniej na świecie! Między palcami jest zaczerwienione i na dole łapki tak samo.
Za wylizywaniem łap kryje się proces zapalny w organizmie. Niestety nie uda się wyleczyć psa objawowo tak jak w tej chwili pewnie stosuje się u psa. Pomoge uporać się z problemem. Proszę o kontakt – psiediety@gmail.com