Bazylia jest jedną z najbardziej znanych przypraw na świecie. W Europie największą popularność zdobyła Sweet basil ze względu na słodką mieszankę olejków eterycznych. Bazylia jest kojarzona z kuchnią włoską,
mimo azjatyckiego pochodzenia. Jest składnikiem wielu typowo włoskich potraw. Dodaje się ją do sosów jako główny składnik aromatyczny, do kanapek, sałatek, dań z makaronem.
Bazylia zawiera w sobie sporo karotenoidów (w szczególności zeaksantynę), witaminę A, K oraz takie minerały jak: potas, magnez, żelazo, mangan i miedź.
Nic dziwnego, że opiekunowie chcą podawać bazylię swoim podopiecznym m.in. dla polepszenia smaku przygotowanego dla nich jedzenia.
Czy mogę podać bazylię psu? Odpowiedź – Tak, ale z umiarem
Możliwe, że bazylia ma takie same właściwości terapeutyczne dla psów jak u ludzi. Wiadomo, że może pomóc złagodzić skutki zapalenia stawów – choroby często dotykającej i ludzi, i psy. Ale czy można bez obaw podawać psu tę roślinę?
Plusy
Ogólnie rzecz biorąc bazylia jest bardzo zdrowa i nie istnieją żadne przeciwwskazania żeby nie podawać jej psom. Badania wykazały, że bazylia posiada właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, a także właściwości antyoksydacyjne. Bazylia stosowana była także wspomagająco w leczeniu raka. To, co opiekunowie powinni kochać w bazylii, to jej działanie przeciwgrzybicze oraz odstraszające pasożyty.
Jak wcześniej napisałam bazylia pomaga w leczeniu zapalenia stawów ponieważ zawiera związek o nazwie beta-kariofilen, który niezwykle pomocny jest także w leczeniu choroby zapalnej jelit.
Bazylia skrywa jeszcze jedną tajemnicę – działa na polepszenie nastroju. Uspakajające działanie bazylii znane było już przed wiekami.
Minusy
Dodatek bazylii do jedzenia Twojego psa na pewno mu nie zaszkodzi. Jeśli zdecydujesz się podawać swojemu psu bazylię pierwszy raz, bacznie obserwuj go. Niektóre psy mogą być uczulone na niektóre zioła.
Jeśli okaże się, że Twój pies ma objawy alergii po spożyciu bazylii nie należy mu jej podawać jak również unikać potraw zawierających w swoim składzie tę roślinę.
Psy są mięsożercami i ich układ trawienny przystosowany jest do trawienia produktów mięsnych. Należy o tym pamiętać kiedy podaje się psu inne potrawy.
Powinno się być ostrożnym i nie narażać psa na problemy trawienne. Postaram się umieścić tutaj jak najwięcej produktów abyś nie musiał patrzeć jak Twój pies niedomaga po zjedzeniu czegoś dla niego nieodpowiedniego.
Dziękuję.
4 thoughts on “Cykl artykułów – czy mogę podac psu…. bazylię?”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Pani Bogusiu ,nie wiedzialam ,ze bazylia ma takie wlasciwosci lagodzace w stanach zapalnych stawow. Od jutra jest w mojej kuchni .Dziekuje bardzo,mam nadzieje ,ze moj piesek tez ja polubi..
Jeśli to będzie pierwszy raz, bardzo proszę o zachowanie ostrożności. Bacznie obserwować też pieska.
Pozdrawiam.
Czasami dodaję do wątróbkowych ciasteczek dla psa. Mam nadzieję, że jak przejdziemy w końcu na naturalne żywienie, będzie już w świeżej postaci 🙂
Mam nadzieję, że tak się wkrótce stanie 🙂