5 mitów o stosowaniu naturalnych metod leczenia u psów

Chciałbyś aby Twój pies był leczony naturalnymi metodami, sięgającymi przyczyn powstania choroby u Twojego pupila ale myślisz sobie, że to zbyt trudne znaleźć dzisiaj otwartego na wiedzę weterynarza lub że będzie to zbyt czasochłonne i kosztowne? No to pomyśl jeszcze raz. W tym artykule postaram się rozwiać popularne mity na temat alternatywnej opieki weterynaryjnej głoszone często przez samych weterynarzy.

Otrzymałam niedawno od jednego z opiekunów e-mail, w którym pisze on, że nie jest szczęśliwy, że jego pies dostaje sterydy w leczeniu alergii skóry i chciałby skorzystać z leczenia naturalnego .

„Moim problem jest po pierwsze to, że w mojej okolicy nie ma holistycznego weterynarza, a po drugie, nie mam czasu ani pieniędzy, aby spróbować tych różnych i skomplikowanych naturalnych środków,
które mogą lub nie będą działać” – napisał. Takie obawy są stosunkowo często spotykane u troskliwych opiekunów, ale nie są  oparte na rzeczywistości.

Mit 1. Holistyczna opieka jest zbyt droga jak na moją kieszeń

Wszystko zależy od punktu widzenia.  Niektórzy opiekunowie uważają, że wydając ponad 100 złotych podczas jednej wizyty w lecznicy to zbyt wygórowana kwota jak na ich kieszeń podczas gdy wielu innych będzie wydawać tysiące złotych  na zabiegi chirurgiczne, jeśli spodziewają się za ich pomocą przedłużyć życie o kolejne sześć czy dwanaście miesięcy swojemu ukochanemu zwierzakowi.

W ujęciu ogólnym, patrząc na koszty opieki zdrowotnej długoterminowej, holistyczna pielęgnacja jest zazwyczaj o wiele tańsza od tradycyjnego podejścia. To dlatego, że holistyczna opieka koncentruje się przede wszystkim na zapobieganiu chorobom, a nie konwencjonalnych lekach wtedy kiedy choroba się już pojawi.

Zapobieganie chorobie jest zawsze mniej kosztowne niż leczenie problemu. Jeśli wziąć pod uwagę, że średni koszt diagnozowania i potem leczenia lub zabieg operacyjny wyniesie około 700 złotych lub więcej, to cena za badanie krwi, wykonane dwa razy w roku, w celu zapobieżenia problemom zdrowotnym nie wygląda na zbyt wygórowaną.

Mit 2. Nie istnieją dowody, że profilaktyka jest skuteczna w zapobieganiu chorobom

Kocham ten mit! Jeśli wiesz, gdzie szukać, to znajdziesz tysiące dokumentów wykazujących skuteczność holistycznej opieki.
Prawdą jest, że suplementy nie podlegają takim samym standardom testowania jak konwencjonalne leki, ale to nie znaczy, że nie ma badań wykazujących ich skuteczność (lub w niektórych przypadkach brak skuteczności). W rzeczywistości, wiele badań wykazało, że holistyczne zabiegi mogą być bardziej korzystne niż stosowanie leków konwencjonalnych.

Mit 3. Opieka holistyczna to głupota

To prawda, że nowe rzeczy czasami kojarzą się z czymś „głupim”, czym nie warto się zajmować czy interesować. Ale prawdą jest również, że niektóre terapie holistyczne takie jak suplementy, akupunktura, chiropraktyka i terapia ziołami cieszą się dużym zainteresowaniem opiekunów. Inne terapie takie jak homeopatia jest często uważana przez weterynarzy za coś „głupiego” ponieważ nie posiadają oni na jej temat wiedzy. Więc jak można uważać za głupie coś, o czym nie ma się zielonego pojęcia. Homeopatia  patrzy na zdrowie i chorobę z zupełnie innej perspektywy. Tak samo jest, gdy spojrzymy na wschodnie
lub chińskie podejście do zdrowia i choroby. Jednak szczegółowe badania i kwestionowanie różnych dyscyplin holistycznych zazwyczaj pozwalają określić, które metody leczenia wydają się logiczne, a które wydają się nie warte zainteresowania.

 Mit 4. Terapia holistyczna jest zbyt trudna i wymaga zbyt dużo wysiłku

Tak, holistyczna opieka często wymaga więcej pracy i zaangażowania niż np. podanie jednego lub dwóch leków konwencjonalnych.
Na przykład, dla psów z chorobami skóry zalecam podawanie trzech do pięciu suplementów kilka razy dziennie. Do tego konieczna jest zmiana diety.

Jeśli nie jesteś w stanie wygospodarować tego dodatkowego czas i wysiłku, to pozostań przy konwencjonalnym podejściu do zdrowia Twojego zwierzaka. Z mojego doświadczenia wiem, że większość
opiekunów chcących tak naprawdę wziąć odpowiedzialność za zdrowie swojego psa z łatwością przechodzi do holistycznego zapobiegania chorobom czy ich leczenia i że większość zwierząt bardzo dobrze reaguje na te terapie.

Mit 5. Nie mogę znaleźć odpowiedniego weterynarza

Niestety nie ma zbyt dużo takich weterynarzy w Polsce.  Mam nadzieję, że ich liczba będzie wzrastać kiedy opiekunowie będą domagać się czegoś więcej, niż tylko magicznej pigułki lub zastrzyku.

Chociaż nie ma nic złego w medycynie konwencjonalnej osobiście wyznaję tylko jeden punkt widzenia – zapobieganie rozwoju choroby i naturalne podejście do zdrowia mojego psa. Holistyczna opieka jest w stanie zaoferować wiele metod leczenia, w tym konwencjonalne w stosownych przypadkach i koncentruje się ona bardziej na zdrowiu pacjenta niż tylko na chorobie.

Dziękuję 🙂

Dodaj komentarz