Zapalenie dziąseł i przyzębia u psów – przyczyny, objawy

Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych psów są choroby przyzębia. Występują one u około 80% zwierząt. Kłopoty zaczynają się zwykle po 2 roku życia, kiedy to na zębach zaczyna się odkładać płytka i kamień nazębny.

Etapy powstawania kamienia nazębnego i jego konsekwencje:

– Pierwsza na zębach pojawia się płytka nazębna w postaci żółtawego nalotu. Płytkę nazębną stanowią resztki pokarmu oraz bakterie.
– Pod wpływem działania śliny, która bogata jest w związki mineralne, dochodzi do zwapnienia płytki nazębnej i powstania kamienia nazębnego, który na zębach widoczny jest w postaci szorstkiego nalotu, o brązowo-żółtym zabarwieniu.
– Kamień nazębny sprzyja odkładaniu się dalszej płytki nazębnej, która również ulega po jakimś czasie mineralizacji.
– W miejscu gdzie kamień nazębny wsuwa się pod dziąsło dochodzi do namnożenia się bakterii, konsekwencją czego jest zapalenie dziąseł i nieprzyjemny zapach z pyszczka.
– Nieleczony stan zapalny w pyszczku doprowadza do zapalenia przyzębia, którego konsekwencją jest zniszczenie tkanek mocujących ząb, co prowadzi do ruchomości zęba, a po pewnym czasie do jego utraty.

Czynniki sprzyjające odkładaniu się kamienia nazębnego:

– predyspozycje rasowe,
– predyspozycje osobnicze np. skład śliny,
– rodzaj pokarmu – sucha karma sprzyja ścieraniu się płytki nazębnej,
– higiena jamy ustnej -regularne mycie zębów eliminuje płytkę nazębną,

Objawy towarzyszące kamieniowi nazębnemu:

– żółty bądź brązowy nalot na zębach,
– brzydki zapach z pyszczka,
– nadmierne ślinienie się,
– zapalenie dziąseł – widoczne są zaczerwienione, obrzęknięte dziąsła, nierzadko krwawiące,

W miarę postępowania choroby może pojawić się:

– niechęć do jedzenia spowodowana bólem w obrębie pyszczka,
– ropień okołozębodołowy – poniżej gałki ocznej pojawia się uwypuklenie, które może ulec perforacji, wtedy widoczny jest wypływ ropny ze zmiany,
– ogólna apatia, osłabienie, gorączka, spowodowana procesami ropnymi toczącymi się w obrębie dziąseł,
– ruchomość i utrata zębów,
– owrzodzenie dziąseł,

Bakterie obecne w jamie ustnej wędrują po całym organizmie. Poprzez naczynia krwionośne i chłonne, ślinę, a także wdychane powietrze przedostają się do:

1/ płuc – powodując zwłóknienie płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, zapalenie oskrzeli
2/ serca – niedomykalność zastawki mitralnej, zapalenie wsierdzia, degenerację mięśnia sercowego;
3/ wątroby – zapalenie wątroby i inne hepatopatie,
4/ nerek – kłębuszkowe zapalenie nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek.

Zmianom patologicznym w obrębie pyszczka zawsze towarzyszy ból. Mimo zaawansowanego stanu zapalnego przyzębia, a nawet ruchomości zębów psy, pobierają pokarm, doskonale maskując odczuwany ból. W związku z tym opiekując się swoim czworonogiem powinieneś bacznie zwracać uwagę na stan jego uzębienia.

24 thoughts on “Zapalenie dziąseł i przyzębia u psów – przyczyny, objawy”

  1. Pani Bogusławo, dzień dobry przede wszystkim. Serdecznie witam Panią i zadaję kolejne pytanko.Czym bezpiecznie wyczyścić ząbki pieskowi rasy miniaturowej aby pozbyć się płytki ( osadu) i zapobiec powstawaniu kamienia.O ile wyczytałam nie ma srodka do wewnątrz a znajoma ostrzegla że sodą lub cynamonem zaszkodzę psu/ z góry dziękuję i pozdrawiam

  2. Uff… Bardzo trudne pytanie. Przyznam, że jak dotąd nie trafiłam na dobry środek do czyszczenia zębów. Najlepszym czyścikiem są surowe kości. To mam sprawdzone tzn. wypróbowałam na Daszy. To jak dotąd jedyna skuteczna metoda naturalnego czyszczenia zębów – tak na błysk.
    Nie jest prawdą, że soda i cynamon jest szkodliwy dla psów. Kolejny mit. Oczywiście składniki te mogą zaszkodzić jeśli nie będą stosowane z umiarem, jak wszystko zresztą. Nawet jedzenie podane w nadmiarze spowoduje zaburzenia trawienia. Zalecenie weterynarza holistycznego – nie stosować sody do mycia zębów u psów na diecie wymagającej niskiej zawartości sodu.
    Najprostsza pasta to łyżka płaska sody zalana odrobiną wody do konsystencji papki. Papkę nakłada się na szczoteczkę i czyści zęby. Pies oczywiście będzie się lizał ale to naturalny odruch. Po szczotkowaniu odczekać chwilę i podać psiakowi do picia wody, do wypłukania pyska. Oczywiście nie będzie go płukał jak człowiek, po prostu popije po zabiegu. A najważniejsze to pochwalić pupila za wytrwałość naszych poczynań 🙂
    Ale najskuteczniejsze są surowe kości 🙂 Maluszkowi można podawać odrobinę szyjki z kurczaka, kostki z kurczaka np. z uda do obgryzania znajdujących się na każdym jej końcu kulek. Bardzo polecam 🙂

  3. Homeopatia może pomóc złagodzić ból zęba i jest bardzo skuteczna zwłaszcza, gdy występuje nagromadzenie się ropy.
    Zdarza się, że po początkowym stanie zapalnym, pojawia się ropień. Odpowiedni dobór leków homeopatycznych może spowolnić proces zapalny i zapobiec produkcji ropy.
    Jeśli ropień już powstał, musimy rozpoznać, który jest to etap aby móc dobrać odpowiednie leki homeopatyczne. Inną potencję będziemy stosować w leczeniu wstępnej fazy ropnia, a inną na końcu tego procesu.

    Jeśli tylko pojawią się pierwsze objawy, homeopatia może pomóc złagodzić ból i zatrzymać stan zapalny i nagromadzenie się ropy..
    Do leczenia stanów zapalnych zębów mogą być przydatne leki:

    Arnica Montana 9Ch to lek przeciwbólowy i znoszący stan zapalny.

    Arsenicum Album 9Ch jest zalecany gdy ból łagodzą ciepłe okłady.

    Belladonnę 9Ch stosuje się w pojawiającym się nagle intensywnym bólu zęba. Policzki są opuchnięte i zaczerwienione.

    Chamomilla vulgaris 9Ch jest stosowany w przypadku pojawienia się nie do zniesienia, bardzo silnego bólu.

    Mercurius solubilis 9Ch jest zalecany w przypadku kiedy ból pojawia się w korzeniu zęba. Pies ma cuchnący oddech

    Jak Pani widzi istnieje kilka leków, które mogą okazać się pomocne. Nie jestem w stanie wskazać właściwego ponieważ nie widzę psa. Najlepiej aby psem zajął się weterynarz , który w swojej praktyce stosuje również naturalne metody leczenia. Proszę poszukać w swojej okolicy takiego. Pozdrawiam.

  4. Witam , mam suczke co ma 6 lat, od jakiegos czasu widze ze cos z nia jest nie tak, tzn. caly czas chodzi i nie chce sie polozyc a jak sie polozy to na chwile, rowniez chowa sie pod lozkiem i w szafie, ogolnie jest bardzo nieswoja. Czy moga byc to objawy bolu zebow? Ma ona bardzo zly stan zebow, dolne sie ruszaja i ma duzo kamienia. Czy to moze ja tak bardzo bolec? Musze sie udac do weterynarza ale boje sie ze po wyrwaniu zebow ona sobie nie da rady:( z gory dziekuje za pomoc

  5. Mogą to być objawy bólu zębów jak również inne.Należy z pieskiem udać się do weterynarza na szczegółowe badanie. Nie można doprowadzać uzębienia psa do takiego stanu, o jakim Pani pisze. Nie widzę psa i w tym momencie niestety nie mogę Pani pomóc. Pozdrawiam.

  6. Witam serdecznie. Bardzo ciekawy blog i świadczący o ogromnej wiedzy autora.Gdyby mozna prosic o porade to bardzo proszę.Mam 8letniego yorka który rok temu miał usunete boczne zeby, pozostały tylko kły. Obecnie kły staram sie doczyszczać ale od tygodnia
    z jednej dziurki pojawia sie w niewielkim stopniu
    biała jak mleko kropla wydzieliny rano. Pies nie ma napadów kichania i pochrząkiwania. Nie widac zmian w oczach i pod oczami. Ma apetyt
    i nie jest osowiały.Obok korzenia kła gdzie nie ma kolejnego zeba przy dziąsle jest też mała biała plamka.Nie poki mnie to i proszę o poradę.
    Bardzo dziekuję.

  7. Moja 10-letnia suczka ma ropień okołozębodołowy – poniżej gałki ocznej powstalo uwypuklenie, a samo oko, od dolu, bylo opuchniete. Po 2-3 dniach to uwypuklenie peklo (bylo troszke ropy i krwi). Tego samego dnia, u wet., pies pod narkoza mial czyszcone zeby i (jakis zabieg?). Otrzymalam antybiotyk, ktory aplikuje psu juz piaty dzien. Martwie sie, bo to uwypuklenie nie znika, zaroslo strupem i jest tylko minimalnie mniejsze. Lekarz powiedzial, ze bedzie ok. Lekarstwo sie konczy, a widocznej poprawy nie ma. Moja sunia jest wesola, ma apetyt i wcale nie wyglada na cierpiaca. Mam pytanie, czy sam antybiotyk moze byc wystarczjacy aby calkowicie wyleczyc to schorzenie ? Jesli nie, to co w najgorszym wypadku,ja jeszcze czeka?
    Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz 🙂

  8. Myślę, że antybiotyk może sobie nie poradzić z problemem. Za to wyjałowił organizm psa.
    Najlepszymi lekarstwami na tego rodzaju przypadłość są leki homeopatyczne.
    A co pieska jeszcze czeka – nie wiem. Nie odpowiem na to pytanie. Nie ja zlecałam leki, więc odpowiedzi należy szukać u weterynarza. Mogę tylko odnieść się do swoich metod terapeutycznych. Pozdrawiam.

  9. Witam serdecznie
    Pani Bogusiu nie wiem jak mam pomóc mojej psince.
    Sunia ma już 20 lat.Jest to mała suczka kundelek.Do tej pory była radosna jak na jej wiek.Aż nie do uwierzenia.W tej chwili jest apatyczna,smutna,lękliwa.Dużo pije,apetyt zmniejszył się drastycznie.Dziś byłam u weterynarza.Okazało się,że ma brzydki kamień nazębny i poważny stan zapalny dziąseł.Nie wiem jak jej ulżyć.Miała podany zastrzyk przeciwbólowy i przeciwzapalny.Zabieg usunięcia zębów wiążę się z bardzo dużym ryzykiem bo Sunia po narkozie może się nie wybudzić.Weterynarz te z się o to obawia tym bardziej,że okazało się że ma szmery w sercu.Nie wiem jak mam jej pomóc by ulżyć w bólu i by znów mogła jeść.
    Pozdrawiam

  10. Dobry wieczór, dziś weterynarz powiedział,że podejrzewa u mojego westa włóknienie płuc-śmiertelna i nieuleczalna choroba. Przypomniałam sobie,że wcześniej miewał zapalenia dziąseł, potem były problemy z jelitami,refluks. Pies jada gotowane zupy warzywne z drobiem,jagnięciną,baraniną,natkę pietruszki,brokuły,surowe i pieczone jabłka z cynamonem, biały ser,zsiadłe mleko,smażone racuszki,naleśniki,ciasto drożdżowe,migdały,raz na dwa tygodnie surowe cielęce kości,surową wodę. Czy ma Pani jakiś preparat na takie dolegliwości.Jak mogę mu pomóc.

  11. Istnieje ponad 150 homeopatycznych leków, które mogą być wybrane dla Pani psa. Leczenie homeopatyczne jest w 100% bezpieczne i okazało się skuteczne u większości pacjentów (przedłużają życie) Ale leki homeopatyczne muszą być wybrane przez wykwalifikowanego i doświadczonego weterynarza stosującego w swojej praktyce homeopatię lub lekarza medycyny. Leki homeopatyczne dla ludzi i psów są takie same. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz