Chociaż tłuszcze nasycone mają bardzo złą reputację ponieważ ich spożycie blokuje tętnice, to chciałabym zwrócić Twoją uwagę na zastosowanie oleju kokosowego w diecie Twojego psa. Dostarcza on bowiem do organizmu „dobre tłuszcze”. Olej kokosowy większość swoich pozytywnych właściwości zawdzięcza obecności kwasu laurynowego. Kwas ten jest substancją wykazującą silne działanie antywirusowe, antybakteryjne i antygrzybicze.
Co więcej, kwas laurynowy nie jest toksyczny, co czyni go doskonałą alternatywą dla leków przepisywanych w chorobach wirusowych, jak również bakteryjnych.
Korzyści zdrowotne ze stosowania oleju kokosowego
– Chroni przed rakiem i wirusem HIV oraz innymi chorobami infekcyjnymi,
– Zabija bakterie i pasożyty, takie jak tasiemiec i motylica wątrobowa,
– Łagodzi i leczy problemy jelitowe, przyczynia się do sprawnej pracy jelit,
– Łagodzi bóle uszu,
– Wzmacnia wątrobę i chroni przed jej uszkodzeniem,
– Zmniejsza występowanie napadów padaczkowych,
– Zmniejsza stany zapalne mięsni i stawów,
– Zmniejsza neuropatie wywołane cukrzycą.
Systematyczne podawanie oleju poprawi kondycję skóry i psiej sierści.
Kupując olej dla swojego psa i dla siebie, bo jest on bardzo smaczny, wybieraj tylko taki, który jest tłoczony na zimno, ma delikatny smak i przyjemny zapach oraz śnieżnobiały kolor. Nie kupuj oleju produkowanego na skalę przemysłową, tego też nie brakuje w handlu. Olej taki ma mdły smak, słaby zapach i jest koloru złamanej bieli.
Dawkowanie oleju
Olej kokosowy najlepiej jest podawać z posiłkiem nie mieszać tylko położyć na jego wierzchu. Może to być 1/4 łyżeczki na 10 kg masy ciała dwa razy na dobę lub 1/2 łyżeczki na 10 kg masy ciała raz na dobę.
Jeśli po raz pierwszy wprowadzasz olej kokosowy do diety Twojego psa najlepiej jest użyć mniejsze ilości. Powyższe wskazania to typowe dawki podtrzymujące. Wstępne dawki powinny być w zakresie 1/4 łyżeczki dziennie dla psów i szczeniąt małych i 1 łyżeczka na dzień dla dużych psów. Jeśli wiesz, że Twój pies ma wrażliwy układ pokarmowy, zacznij od podawania oleju kokosowego na czubku noża. Następnie możesz stopniowo zwiększać ilość oleju kokosowego w ciągu kilku tygodni.
Podanie od razu maksymalnej dawki może wywołać u psa biegunkę lub tłuste stolce. Jeśli zaobserwujesz, że Twój pies wydaje się zmęczony lub ma biegunkę, po prostu ogranicz ilość podawanego oleju. Jeśli stan psa ustabilizuje się, stopniowo zwiększaj dawki co kilka dni.
Istnieje jeszcze jeden bardzo ważny powód podawania oleju w małych porcjach. Olej ma działanie oczyszczające organizm – zabija bakterie, wirusy, pasożyty, drożdże i grzyby. Twój pies może reagować negatywnie na proces oczyszczania organizmu. Podczas szybkiego odtrucia mogą u psa pojawić się bóle bóle głowy, posmutnienie, objawy grypopodobne, zmęczenie i biegunka. Jeśli u Twojego psa wystąpią takie objawy, po prostu czasowo obniż dzienną dawkę aby organizm psa delikatnie się dostosował.
12 thoughts on “Olej kokosowy”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Czy mozna smarowac siersc psa olejem kokosowym ?
Oczywiście, jak najbardziej. Olej kokosowy jest fantastyczny do pielęgnacji psiej sierści. Przede wszystkim dlatego, że ma cudowne właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Można go z powodzeniem używać do smarowania sierści, a dla uzyskania jeszcze lepszych efektów dobrze byłoby stosować go do wewnątrz. Taka kuracja spowoduje, że skóra będzie prawidłowo oddychać, będzie odpowiednio nawilżona, a sierść błyszcząca.
Jak wykonać taki zabieg? W bardzo prosty sposób.
Łyżkę oleju przełożyć do małego pojemnika poczekać aż przyjmie płynną konsystencję, wtedy maczać palce i wcierać w sierść psa. Jako pielęgnacja – preparat pozostawia się na sierści około 20 minut po czym spłukuje. Ale prawdziwe nawilżanie zaczyna się od wewnątrz.
W jakich przypadkach można stosować olej kokosowy do smarowania sierści?
Do łagodzenia świądu skóry, stanów zapalnych, alergii na jad pchli oraz w przypadku egzemy. W celu zapobieżenia infekcji drożdży i Candida, a także jako środek dezynfekujący i wspomagający gojenie otwartych ran. Redukuje również nieprzyjemny zapach sierści.
Ale proszę pamiętać, że tylko odpowiednia dieta i silny układ odpornościowy zwalczy przyczynę powstawania wymienionych dolegliwości.
a czy można olej użyć bezpośrednio w uszach przy początkach infekcji?
Proszę pamiętać, że często za nieżytowym zapaleniem uszu kryją się poważne zaburzenia przemiany materii. W miejscowym leczeniu można je smarować olejem (łagodzi wtedy świąd) ale trzeba także zająć się przyczyną tego zapalenia czyli zastanowić się nad zmianą diety i uzupełnić terapię dodatkowymi naturalnymi środkami.
Czy można posmarować olejem kokosowym zraniony dziób gołębia? Czy to przyspieszy gojenie się ran?
Można. Mam informację, że olej kokosowy okazał się niezwykle skuteczny w leczeniu pękniętego dzioba papugi. Po czterech dniach dziób był jak nowy. Proszę pamiętać żeby olej był doskonałej jakości. Pozdrawiam.
czy olejkokosowy ktory mozna dawac psom to jest olej kokosowy ktory mozna kupic w drogerii czy sklepie?
Koniecznie w sklepie ze zdrowa żywnością. Olej musi być nierafinowany. Taki jest najzdrowszy.
Pozdrawiam.
Mam pytanie moja suczka to buldog angielski ma teraz 6 miesiecy od 2 miesiecy ma zatkane drogi oddechowe,straszne wypadanie sierści w wielu miejscach łysa do skory,bylam u 32 roznych weterynarzy i kazdy co innego najpierw antybiotyk ktory wogole nie zadzialal(po tym antybiotyku zaczela miec lyse plamy),pozniej tabletki na alergie,wkoncu zmienilam karme jakis tydzien temu a od dwoch dni daje olej kokosowy w 1dzien zaczela wymiotowac biala wydzielina a w 2 dzien juz karme zwymiotowala czy to moze byc po oleju?moze ja oczyszcza od wewnatrz?czy moge jej podawac dalej ten olej?
Z gory dziekuje za odp.
Nie tędy droga. Pies ma silną dysbiozę. I tym problemem należy w pierwszej kolejności się zająć. Podając psu olej kokosowy chcesz Anonimie podobnie jak weterynarze zając się objawami. To tak nie działa. Należy przede wszystkim zmienić dietę psa, bo suszki tylko pogarszają sprawę, dobrać odpowiednie preparaty i zając się w ten sposób przyczyną istniejących dolegliwości. Pozdrawiam.
Mój pies szaleje za olejem kokosowym, zauważyłam to gdy smarowalam nim ręce, a ona zlizywała go jak opętana. Czy to może być znak, że czegoś jej brakuje w diecie?
Nie, psy uwielbiają smak oleju kokosowego. Pozdrawiam.