Naturalna terapia kamicy moczanowej.

Żywność przetworzona jest głównym powodem powstawania kamicy moczanowej u psów.

Jeśli zastanawiasz dlaczego zdecydowałam się napisać o kamieniach i ich terapii w sposób naturalny, mam dwa powody. Pierwszy, bo okazuje się, że kiedy poszukiwałam informacji o HUU dowiedziałam się, że choroby układu moczowego – nerki i kamienie pęcherza są jednym z najczęstszych problemów występujących u psów. Drugi, bo moja Daszeńka jest chora na kamicę moczanową. Jeśli trafisz na mój blog, to może skorzystasz z moich rad. Nie chciałabym zastępować lekarzy ale wiedza ta może Ci się przydać.

Kamienie moczowe są przyczyną wielkiego cierpienia psów.

Obecnie tysiące psów cierpi na choroby układu moczowego i kamice. Często schorzenia pozostają nie wykryte aż do wystąpienia bólu i dyskomfortu.

Konwencjonalne leczenie polega na specjalnej diecie, terapii płynów, cewnikowaniu i hospitalizacji oraz, w niektórych przypadkach chirurgii.

Nie istnieje jeden powód na powstawanie kamieni i kryształów. Większość ludzi i zapewne Ty także zgodzisz się, że dużą rolę odgrywa tu genetyka i dieta. Aby choroba o podłożu genetycznym uaktywniła się muszą być włączone dwa czynniki środowiskowe – wewnętrzny (hormony i regulatory) lub zewnętrzny czyli dieta, stres, ruch i inne.

Inna przyczyna, to wysokie dysproporcje pomiędzy stosunkiem wapnia, magnezu i fosforu – jest tradycyjnie uważna za najczęstszą przyczynę powstawania kamieni moczowych.

Ale tak naprawdę do dzisiejszego dnia, mimo wielu badań, nie wiadomo dlaczego kamienie i kryształy powstają u jednych osobników, a u drugich nie.

Nie chcę przepisywać informacji o kamicy. Możesz o tym przeczytać w Internecie. Materiałów jest ogrom. Chciałabym dać Ci nowe spojrzenie na problem kamicy i postarać się wyjaśnić dlaczego przysparza on tyle kłopotów psom i ich Opiekunom.

Do najczęstszych należą kamienie fosforanowe i moczanowe:

Struwity – infekcja bakteryjna pęcherza moczowego jest najczęstszą przyczyną tworzenia się kamieni struwitowych. Bakterie, które rozmnażają się w pęcherzu moczowym, produkują ogromne ilości jonów amonowych. Te jony bardzo szybko łączą się z magnezem i fosforem, tworząc dużą ilość fosforanów amonowo-magnezowych (struwitów). Początkowo są to małe kryształki, które potem rosną do rozmiarów sporych kamieni, osiągając nawet wielkość piłki tenisowej.
Jony amonowe wytwarzane przez bakterie powodują także zmianę odczynu (pH) moczu – z kwaśnego na zasadowy, co przyspiesza powstawanie kamieni. Taki odczyn sprzyja także dalszemu rozwojowi flory bakteryjnej.

Szczawiany najczęściej pojawiają się w kwaśnym moczu ale nie są regułą. Są najbardziej uciążliwe ponieważ trudno ulegają rozpuszczaniu i niestety konieczna jest w przypadku diagnozy interwencja chirurgiczna. Ich obecność w pęcherzu powoduje rozdzierający ból i cierpienie psa.

W przypadku mojej Daszeńki mamy do czynienia z kamieniami kwasu moczowego.

Ich powstawanie wiąże się z upośledzeniem układu transportującego kwas moczowy przez błonę komórkową hepatocytów; stąd zamiast alantoiny występuje w moczu nadmiar kwasu moczowego, który jest związkiem słabo rozpuszczalnym w wodzie i chętnie wytrąca się w formie kamieni. Inną przyczyną jest wrodzone oboczne krążenie wrotno – obwodowe w tym przypadku kwas moczowy nie ma możliwości dotrzeć do wątroby.

Niektóre inne mniej popularne rodzaje kryształów są cysteina, moczanu amonu i kryształy krzemionki.

Ostrzegam przed błędną diagnozą.

Chociaż diagnoza kamieni moczowych jest zwykle stosunkowo prosta przestrzegam Cię przed popełnieniem błędu. Po pobraniu moczu od swojego psa, nie przetrzymuj go zbyt długo. Również poranny mocz może być zagęszczony i z tego powodu można uzyskać wynik fałszywie dodatni. Dobrze byłoby trochę napoić psa przed wyjściem na poranny spacer.

Próbka moczu powinna być poddana analizie w ciągu 1 godziny od pobrania. W lodówce możesz przetrzymywać mocz do dwóch godzin. Dłuższe jego przechowywanie powoduje zmiany w oznaczanych parametrach i formach morfologicznych, co skutkuje niewiarygodnym wynikiem.

Jeśli podejrzewasz, że odebrany wynik jest błędny, po prostu pobierz inną próbkę i dostarcz ją w celu zbadania do laboratorium.

Postępowanie w przypadku stwierdzonej kamicy moczanowej.

Jeśli diagnoza została potwierdzona na pewno otrzymasz stosowne zalecenia, a więc odpowiednia, przetworzona sucha karma, woda w większych ilościach, leki, które w zależności od rodzaju kamieni będą regulować pH psiego moczu.

A może Twój pies był już operowany i teraz obawiasz się , że choroba powróci.

W każdym razie odradzam Ci podawania Twojemu psu profilaktycznie i po zabiegu sztucznej karmy. Żywność, która jest mocno przetworzona, która leży na półkach miesiącami zanim zostanie sprzedana nie jest odpowiednia dla chorych psów.

Podając taką karmę z czasem zauważysz, że Twój pies poprawi się ale może także stać się ospały, ociężały, mogą wystąpić problemy trawienne i zauważysz szybsze starzenie się.

Czy jesteś pewien, że chciałbyś karmić swojego psa mączkami zwierzęcymi niewiadomego pochodzenia, tłuszczem wieprzowym, mączką kukurydzianą i substytutami jajek?

Mojemu psu i mnie taka żywność nie odpowiada.

Jestem przekonana, że powstawanie kamieni psy zawdzięczają spożywaniu przetworzonej karmy.

Mój sposób naturalnego leczenia to:

1. Oczyszczanie organizmu,

2. Zapewnienie odpowiedniego pożywienia, uzupełnionego pełnym spektrum witamin i składników mineralnych oraz aminokwasów, a także wysokiej jakości olejami omega,

3. Zrównoważenie energii psa za pomocą różnych technik holistycznych takich jak homeopatia , zioła, fizjoterapia, masaż i osteopatia.

Zastosowanie się do tych zasad u większości psów ze stwierdzoną kamicą oraz tych, u których wykonano już zabieg chirurgiczny, rzadko wystąpi nawrót choroby lub pogorszenie stanu zdrowia.

Zastanawiasz się zapewne, dlaczego kładę nacisk na zapewnienie odpowiedniego pożywienia Twojemu psu, a nie polecam „zbilansowanych” karm przemysłowych.

Konwencjonalne opinie sugerują, że kryształy w moczu są powodowane głównie przez genetykę oraz nieodpowiednio zbilansowane naturalne pożywienie. Osobiście uważam, że to właśnie przetworzona żywność jest główną przyczyną powstawania kamic.

Karmy w procesie ich przetwarzania tracą wiele cennych składników odżywczych i zastępowane są sztucznymi składnikami, które często nie są przyswajane w pełni przez psi organizm.

Choć nauka poczyniła niesamowite postępy w zrozumieniu cykli i szlaków metabolicznych, mikrokosmos ciała nie jest jeszcze w pełni poznany. Można to porównać do kogoś próbującego pojąć naturę wszechświata.

Poprawne, odpowiadające zapotrzebowaniu i zbilansowane żywienie jest podstawowym warunkiem zdrowia naszych pupili. Błędem będzie niedotrzymanie lub przekroczenie norm zapotrzebowania na energię, składniki pokarmowe i związki biologicznie czynne.

Błędne żywienie zakłóci wzrost i rozwój psiaka, zmniejszy jego wydajność i z czasem doprowadzi do mniej lub bardziej wyrazistych objawów chorobowych m.in. kamicy.

Tak więc, aby proces metabolizmu przebiegał prawidłowo Twój pies powinien otrzymywać wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. To kamień węgielny w profilaktyce kamicy.

Zalecenia dietetyczne.

Jeśli jesteś gotowy na powstrzymanie powstawania piasku i kamieni w nerkach lub pęcherzu w naturalny sposób, wykonaj następujące kroki:

1. Zaprzestań podawania wszelkiej przetworzonej żywności, ponieważ jest to moim zdaniem jedna z głównych przyczyn powstawania kamieni moczowych i kryształów. To nie jest to, co natura przewidziała dla psa.

2. Zacznij karmić Twojego psa naturalnymi produktami – najlepiej surowymi lub gotowanymi potrawami, w tym surowymi kośćmi i surowymi warzywami.

3. Dostarczaj organizmowi takich składników pożywienia które posiadają jak najwięcej naturalnych witamin, minerałów, białek i tłuszczów.

Powód powyższych zaleceń jest prosty. Przetwarzane i skażone jedzenie jest główną przyczyną wielu problemów zdrowotnych u zwierząt jak i u ludzi . Zapewniam Cię, że powstawanie czy ponowne pojawienie się po zabiegu chirurgicznym kamieni moczowych u psów karmionych naturalną nieprzetworzoną żywnością są bardzo rzadkie.

Jeśli powyższe informacje przekonały Cię, spróbuj zastosować je u swojego psa. Nie masz nic do stracenia, a dużo do zyskania.

28 thoughts on “Naturalna terapia kamicy moczanowej.”

  1. Witam. Pani argumenty są bardzo przekonujące i przemawiają do mnie.Czy ta nieprzetworzona dieta (BARF) jest odpowiednia dla psów w każdym wieku i rodzajem kamieni? Mam niewielką, 11 letnią suczkę ze schroniska. W przeciągu ostatnich 2 lat miała dwa razy operowany pęcherz z powodu kamieni struwitowych. Lekarz zaleca bezwzględnie specjalną karmę do końca życia. Już sama nie wiem co robić. Chciałabym po prostu pomóc suni. Kolejnego zabiegu może nie przeżyć. Będę wdzięczna za odpowiedź. Alicja

  2. To takie typowe postępowanie weterynarzy. Suszki, leki. Tymczasem dieta o dużej zawartości węglowodanów, która aż ocieka z ich nadmiaru w karmach weterynaryjnych nie rozwiąże problemu. W obecnej chwili konieczna jest naturalna dieta gotowana lub surowa, organiczne suplementy, które ułatwią trawienie i przyswajanie wszystkich składników odżywczych oraz leki homeopatyczne. Taki sposób postępowania w szybkim czasie "postawi" psiaka na nogi. Dziękuję za komentarz. Pozdrawiam.

  3. Jestem wetem z 25 letnim stażem pracy , hoduje psy od 15 lat i własnie dokonałam tego samego odkrycia . Zaintrygowała mnie prawdziwa " epidemia " kamicy wsród młodych psów . Zbadałam mocz wszystkich moich psów i wielu pozornie zdrowych pacjentów…………. odkrycie bardzo niepokojące – wszystkie miały mocz o zasadowym odczynie i 80 % kamienie struwitowe , w 2 przypadkach szczawianowe. Wszystkie przebadane psy karmione są karmą Royal Canin…..

  4. Cieszę się że tu trafiam 4 dni temu zauważyłam u psa ciemny mocz i częste "nastawienie"do siusiania.szybko zrobiliśmy badanie krwi usg które wykazało kilka kilu mm kamieni.Pani stwierdziła że jak najszybciej na stół i wycinać jednak boje się trochę bo pies ma już 10 lat ,sięgnęłam po radę innego lekarza obejrzał wyniki a jutro dostarczymy mu kolejną próbkę moczu ale jak narazie stwierdził że w razie czego w każdej chwili można go zoperowac jednak na początek zaleca rozpuszczenie kamieni przez leki.czy jak od razu dodam dietę są szansę ze się obejdzie bez operacji?warto czekać i ryzykować?Czy dobrze jest podawać psu zamiast wody z kranu,źródlana?Z góry dziękuję za odpowiedź,pozdrawiam

  5. To trudne pytanie. Nie mam wyników badań. Nie wiem jaki to rodzaj kamieni. Nie widzę psa. Taką decyzję podejmuje opiekun. Ja skorzystałabym z rady drugiego lekarza ale nie wiem jak duże są te kamienie. Karma sucha najczęściej polecana w przypadku kamicy na pewno nie bedzie skuteczna. Najlepsza w kamicy jest naturalna dieta, enzymy oraz organiczne witaminy i minerały. Pozdrawiam.

  6. Trudno mi znaleźć w internecie informacje, czym karmić psa z kamica struwitową. Jest wiele artykułow, często ze sobą sprzecznych. Podawac warzywa-nie podawac warzyw, to najczęstsze sprzeczności. Postanowiłam zrezyginawac z karmy weterynaryjnej i gotować, parować, podawać swieże. Ale co?

  7. My jesteśmy na BARF-ie od urodzenia ale i tak po zrobieniu badań moczu tydzien temu wyszly nam kryształy. Mały ma też zapalenie pęcherza.Trochę panikuję i oczyma duszy widze już kamienie 🙁 Moge go jakimiś ziołami zastymulować zeby zakwasic mocz?

  8. Nie ma co panikować, potrzebna jest analiza dotychczasowego żywienia psiaka. Prośba o zioła, które mają zakwasić mocz jest typowa dla leczenia konwencjonalnego. Nie napisała Pani jakiej razy jest to pies, nie napisała czym pies jest karmiony. Barf to szerokie pojęcie. Aby pomóc psu, potrzebne są wyniki badań, odpowiedź na kilka pytań, które pomogą poznać jego styl życia, dobrać odpowiednie preparaty oraz dokonać korekty dotychczasowej diety. Wtedy bez zakwaszania moczu pies pozostanie długo zdrowy.Pozdrawiam.

  9. Postanowiłam i ja napisać o swoim psie. Cztery lata temu trafiłam do Pani Bogusi Powodem była kamica cystynowa Miśka. Nie pomagały leki, nie pomagała karma. Pies miał zrobioną operację i według weterynarza czekają mojego psa kolejne. Byłam przerażona. Zaczęłam poszukiwania w Internecie, jak pomóc mojemu psu. I tak zaczęła się moja znajomość z Panią Bogusią. Najpierw była to rozmowa telefoniczna. Pani Bogusia wytłumaczyła, że kamica cystynowa polega na odkładaniu się złogów, w skład których wchodzi aminokwas – cystyna. Przyczyną tego jest upośledzony metabolizm tego aminokwasu w organizmie mojego Miśka, co jest najczęściej wadą genetyczną. W celu zwiększenia rozpuszczalności tych złogów weterynarze zalecają zwiększanie ich rozpuszczalność poprzez podniesienie pH moczu, czyli jego alkalizację. Bardzo się zdziwiłam, że profilaktyka kamicy polega na utrzymaniu pH moczu na poziomie zdrowego psa. Jego alkalizacja nie będzie skuteczna. Pani Bogusia pocieszyła mnie, że jej suczka ma kamicę moczową i dieta w kamicy cystynowej przypomina w dużym stopniu dietę w kamicy moczanowej.
    Przyznam, że z obawą podeszłam do proponowanej dietoterapii. Pani Bogusia ułożyła dietę surową i dobrała leki homeopatyczne i preparaty ziołowe. Dzisiaj po 4 latach Misiek jest zdrowy, tzn. rozwój jego choroby jest spowolniony. Choroby genetyczne nie są wyleczalne. Można je jedynie, stosując profilaktykę, spowolnić. Wymaga to co prawda zachodu z mojej strony ale Misiek jest moim przyjacielem i dla niego zrobię wszystko. Zrozumiałam też, że zdrowiu psa służy przede wszystkim zapobieganie chorobom, a nie czekanie aż jakieś choróbsko dopadnie zwierzątko. Beata K. Olsztyn.

  10. Witam, nasza yorczka 4 lata też była karmiona karmą Royal Canin i też ma kamienie w pęcherzu. Podaję jej teraz wywar z korzenia pietruszki, selera i marchewki. W aptece zamówiłam ziołowe tabletki cystone. Od jutra zacznę jej podawać i mam nadzieję, że dobrze odbiorę dawkę do wagi yorczki 3,5 kg. Czy jest jakaś najmniejsza możliwość, że kamienie rozpuszczą się takimi metodami naturalnymi? Pozdrawiam. Ola.

    1. Przede wszystkim należy dobrać odpowiednią dietę. Samo Cystone nie zawsze może zadziałać. Metody naturalne sa bardzo skuteczne w terapii wielu chorób ale najważniejsza jest w tym wszystkim dieta.

  11. Dzień dobry, u mojego pieska (duży szwajcarski pies pasterski 6 lat) wykryto piasek w nerkach, ponieważ ma ostry stan zapalny w nerkach dostaje antybiotyk, środek przeciwbólowy i rozkurczowy-przytkana cewka moczowa. Sika kropelkami, co jakiś czas strzyknie ciut większym strumieniem i to jest poprawa, gdyż dwa dni temu przestał oddawać mocz. Zalecono mi dietę bezmięsną, zaczęłam szukać informacji na temat diety przy kamicy u psa i mam lekki mętlik w głowie…Chciałabym podawać mu jedzenie „domowe”, jeśli dobrze zrozumiałam mogę mu gotować ryż, kaszę na wywarze mięsnym? Czy mogę podawać mu jajka kurze, czy tylko żółtko? Mleko też, czy tylko jogurt? Czy warzywa powinnam gotować oddzielnie, żeby nie podawać mu wywaru warzywnego?-wyczytałam, że właśnie w wywarze zostaje fosfor z gotowanych warzyw…, czy jest to taka ilość, że nalezy jej unikać? Jak Pani widzi pytania się mnożą…Jeśli to możliwe proszę o podpowiedź, co konkretnie powinno się w diecie znaleźć a czego unikać…

    Joanna Mazury

  12. Witam dzisiaj po wizycie u weta okazało się że moja mała księżniczka ma znów kamienie w pecherzu…znów bo w kwietniu 2017 roku miała już usuwane.Wprowadzona karma urinary i dupa…..jestem w rozsypce bo jutro operacja.Czy jest jakaś recepta na to by taka mała istota niecierpiała????by zapobiec powstawaniu tych kamieni???Luna jest kundelkiem,ma 8 lat i waży 7,2 kg.Sterylizacji dokonałam przed pierwszą cieczka by zminimalizować choroby macicy czy też inne z tym związane to przyplatalo się inne g…… załamana Agnieszka

  13. Witam. U mojej suczki kilka dni temu zdiagnozowano kamicę nerkowa ,zapalenie dróg moczowych i kamienie w pęcherzu. Jestem przerażona sunia ma dopiero 3 lata dotąd jadła Royala. Jest bardzo wybredna jeśli chodzi o jedzenie , lekarz zalecił karmę nerkową oczywiście również Royal, mała nawet jej nie tyka w związku z tym od 3 dni głoduje. Jestem załamana , niewiem co robić , Proszę o pomoc . Teraz Dejza jest w trakcie leczenia zapalenia antybiotyki , leki przeciwzapalne, kroplówki. Czy są jakieś rodzaje mięsa , które mogę jej podawać , jak ją karmić , jak jej pomóc. Badanie moczu jeszcze przed nami

  14. Witam. Mam psa rasy Husky. Ma siedem lat. Dwa miesiące temu przeszedł operację usunięcia kamieni z pęcherza i cewki moczowej. Są to kamienie cystynowe. Po 6 ciu tygodniach od operacji, psu znów zatrzymał się mocz i ponownie stwierdzono kamienie. Był przez kilka dni cewnikowany. Strasznie się męczył. Bierze antybiotyki i jest na karmie Royal ,której nie chce jeść. Wcześniej był na gotowanym i surowym jedzeniu.Od trzech dni pies zaczął sikać ale nie chce jeść karmy. Proszę o radę co jak mu pomóc. Oprócz Valiorka mam jeszcze dwa husky,i chce aby one nigdy nie doznały takiego bólu jak mój Valuś.

  15. Moja 2,5letnia sunia miała trzy tygodnie temu operacje usuwania kamieni z pęcherza. Są to kamienia struwitowe. Zalecono zakwaszanie moczu i dietę mokra z puszki lub przyrządzana w domu. Polecono mięsa,zboża,ryby bez warzyw i ziemniaków. Sunia bardzo mało pije. Leki podaje w surowym mięsie(inaczej nie zje) i tu zaczyna się kłopot. Nie chce gotowanego. Głoduje od trzech dni. Kiedyś jadła surowe mięso(bez wołowiny bo jej nie tknie) ale weterynarze kazali gotować. Też był kłopot by ją przestawić na takie jedzenie,chudła. Pojawiły się problemy jelitowe(zaparcia na zmianę z biegunkami) Po roku jakoś się unormowało,przytyła. Jednak chce podawać mięso surowe. Czy naprawdę jest to takie niebezpieczne? I czy będzie jej pasować do kamicy. Takie mięso zawiera dużo wody a ona albo wcale albo pół szklanki dziennie wypija. Mocz był gęsty,śmierdzący. Mam wszystkie badania. Ale co z tych badań jak są kłopoty z jedzeniem

Dodaj komentarz