Ci z Was, którzy borykają się z tym pasożytem u swoich pupili, zapewne posiadają już o nim dużą wiedzę. Pozwolę sobie jednak w skrócie opisać, bo może są osoby, które po raz pierwszy zetknęły się z problemem – czym jest giardia, w jaki sposób dochodzi do zakażenia i czy można się tym pasożytem zarazić od swojego psa. A najważniejsze, czy jest jakiś sposób na pozbycie się go. Bo walka z nim jest wielkim wyzwaniem.
Czynnikiem etiologicznym jest pierwotniak Giardia intestinalis ( G.duodenalis, G.lamblia ).
Szczególną rolę w rozprzestrzenianiu się giardiozy mogą odgrywać młode szczeniaki do 2 lat, wśród których ekstensywność inwazji sięga 88%.
Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na 6,6% zarażonych giardiozą dorosłych psów, a 10% psów młodych do 2 roku życia.
Zarażenia te szczególnie łatwo szerzą się w hodowlach psów.
Wyróżnia się dwa okresy choroby:
OSTRY OKRES – objawy: m.in. biegunka, bóle brzucha, wzdęcia – utrzymują się od 4 – 6 tygodni.
PRZEWLEKŁY OKRES – objawy: m.in. niedokrwistość, osłabienie, spadek wagi ciała, zmiany skórne – utrzymują się dłużej niż 6 tygodni zazwyczaj po wykonaniu badań w kierunku lambliozy.
Materiałem do badania, według zaprzyjaźnionego laboratorium jest kał i krew zwierzęcia.
W próbkach kału można wykryć:
– glikoproteinę GSA65 pierwotniaka Giardia lamblia – na początku choroby wykrywalność u 100% chorych, a pod koniec okresu ostrego spada do 5 – 10%.
Białko GSA65 Giardia lamblia nie ulega zmianie w temp. 40C ponad tydzień, a w temp. -200C do 6 miesięcy.
– cysty pierwotniaka G. lamblia – wydzielane są przez cały okres ostry, wydalane z organizmu okresowo „co kilka dni” stąd pożądane badanie w co najmniej 3 próbkach kału pobranych w odstępie trzech dni. W przewlekłym okresie choroby wykrywanie cyst pierwotniaka ma mniejsze znaczenie diagnostyczne.
– trofozoity pierwotniaka G. lamblia – wykrywane są w świeżym kale (z domieszką śluzu) i tylko w ostrym okresie choroby. Trofozoity można wykrywać w żółci.
W surowicy wykrywa się swoiste przeciwciała skierowane przeciwko pierwotniakowi Giardia lamblia w klasie IgM i IgG. Swoiste przeciwciała pojawiają się we krwi od 3 tygodnia choroby.
– swoiste przeciwciała w klasie M wytwarza 100% osób zarażonych pierwotniakiem i pojawiają się ok. 3 tygodnia choroby. Utrzymują się w surowicy zwykle przez 3 – 4 miesiące. W niskich mianach (1:16) – nawet do 6 miesięcy. Obecność tych przeciwciał świadczy o ostrym okresie choroby i czasem dłużej.
– swoiste przeciwciała w klasie G wytwarza ok. 70% chorych i pojawiają się w surowicy w połowie okresu ostrego, a w niskich mianach (1:16) mogą utrzymywać się nawet do 2 lat. Obecność tych przeciwciał w surowicy (przy braku przeciwciał w klasie IgM)wskazuje na fazę przewlekłą lub ozdrowieńczą.
Czy możesz zarazić się G.lamblia od swojego pupila?
Ryzyko zakażenia G. lamblia od psów i kotów jest niewielkie. Giardia która infekuje ludzi zwykle nie jest tym samym typem, który infekuje psy i koty.
Uwaga: Jeśli jesteś Opiekunem innych zwierząt domowych lub zwierząt egzotycznych w przypadku wystąpienia poniższych objawów powinieneś skontaktować się z lekarzem weterynarii. Niektóre gryzonie i zwierzęta egzotyczne mogą być zakażone ludzkim szczepem G. lamblia.
Jak rozprzestrzenia się G. lamblia?
Najczęściej psy zarażają się pierwotniakiem spożywając wodę z kałuży, jeziora, strumienia, czy stawu, a nawet pijąc wodę prosto z kranu. Także w dużych skupiskach zwierząt (schroniska, azyle, duże hodowle zwierząt itp.) często dochodzi do rozprzestrzenienia się tej choroby – wystarczy, że zwierzęta mają kontakt z kałem zarażonego osobnika.
Nie jest możliwe zarażenie się poprzez kontakt z krwią.
Jak więc Twój pies może zarazić się G.lambia?
Może się zarazić na wiele sposobów:
– Poprzez kontakt z zakażonymi odchodami innych psów lub kotów,
– Poprzez tarzanie się i zabawę w skażonej glebie,
– Poprzez lizanie swojego ciała po kontakcie ze skażoną powierzchnią (np. brudna kuweta lub kojec psa lub klatki innych zwierząt ),
– Poprzez picie wody z zanieczyszczonego strumienia, stawu lub nieprzegotowanej wody.
Młode zwierzęta – szczenięta i kocięta – są bardziej podatne na infekcje niż dorosłe psy i koty.
Po stwierdzeniu u Twojego psa G. lamblia powinieneś często czyścić i dezynfekować potencjalnie zanieczyszczone przedmioty (zabawki,miski do wody, miski do jedzenia,kocyki do spania, podłogi, klatki dla psów, swoją pościel, ręczniki, kuwety, itp.) tak długo, jak długo zwierzę jest chore. Czynności tych możesz zaprzestać kilka dni po podaniu ostatniej dawki leku.
Objawy zakażenia G. lamblia.
Najczęstszą postacią lambliozy jest bezobjawowe nosicielstwo (90% zarażonych zwierząt). Jednak u 10% dochodzi do wystąpienia objawów.
Do charakterystycznych objawów lambliozy należą:
– biegunka lub długotrwałe luźne stolce o jasnożółtej barwie i papkowatej konsystencji (zwłaszcza, jeśli są oporne na leczenie)
– kał ma nieprzyjemną, ostrą woń
– w kale występuje domieszka śluzu i/lub krwi
– wzdęcia
– zmiany skórne, mające tło alergiczne
– wymioty
– gorączka
– bóle brzucha
– spadek wagi (przy jednoczesnym normalnym apetycie)
– odwodnienie.
Otrzymałam wiele listów elektronicznych z prośbą o pomoc w zlikwidowaniu tego uciążliwego pasożyta. Z Waszych listów wynika, że chemiczne środki nie przynoszą spodziewanych efektów mimo wielokrotnego powtarzania zaleconych kuracji.
Pamiętaj, że leki chemiczne pozostawiają trwałe ślady w postaci mikrouszkodzeń wątroby, których nadmiar z czasem zaburzy jej prawidłowe funkcjonowanie. W wyniku zaburzenia możliwości odtruwania organizmu dochodzi do jego zatrucia i pojawiają się choroby.
Jeśli jednak obawiasz się, że podanie preparatu ziołowego zaszkodzi psu i „będzie na ciebie” jak to przeczytałam na jednym z forum, to spróbuj chemii. Pamiętaj tylko aby w czasie takiej kuracji podawać psu probiotyki, a po jej zakończeniu produkt oczyszczający wątrobę.
Najlepszym obecnie preparatem probiotycznym jest produkt SANPROBI – Sanum. Więcej o produkcie:
www.tanie-leczenie.pl/apteka-produkty/sanprobi-ibs-20-kapsulek-4092.html
Doskonałym produktem na oczyszczenie wątroby jest LIVENORM – PSM.
Skład
standaryzowane wyciągi z :
Ostropestu plamistego (Sylibum marianum)
Mniszka lekarskiego (Taraxacum officinale)
Karczocha zwyczajnego (Cynara scolymus)
Działanie i wskazania
Livenorm to zawierający mieszaninę trzech wyciągów roślinnych: z ostropestu plamistego, mniszka lekarskiego, karczocha zwyczajnego. Tak dobrane składniki wspomagają pracę układu pokarmowego, trawienie i regulują przemianę materii.
Wyciąg z ostropestu plamistego zawiera sylimarynę, związek który wspomaga regenerację komórek wątroby.
Wyciąg z mniszka lekarskiego, pomaga w trawieniu tłuszczów, wzmagając wytwarzanie oraz wydzielanie żółci.
Wyciąg z karczocha zwyczajnego, zawiera związki regulujące gospodarkę cholesterolową.
W aptekach do nabycia w 3 opakowaniach – skład pozostaje taki sam.
Jeśli po terapii chemicznymi lekami Twój pies nadal niedomaga proponuję Ci kilka skutecznych naturalnych środków.
Naturalne środki i metody skuteczne w zwalczaniu G. lamblia.
Giardia & Parasitic D’Tox – skuteczny preparat na zwalczanie G. lamblia i innych pasożytów. Można bezpiecznie stosować u psów zespołem jelita drażliwego.
Ekstrakt ziołowy – 30 ml bardzo wydajny.
Jak używać: 1 kropla na każde 2.5 kg masy ciała. Możesz podwoić dawkę dla lepszych efektów terapeutycznych.
Zmieszaj dawkę z małą ilością wody, soku jabłkowego lub innego płynu i podaj do pyszczka. Dawkę możesz powtórzyć 3 do 4 razy na dzień. Dla optymalnych efektów podawaj pomiędzy posiłkami. Jeśli musisz podać lek w jedzeniu podwój dawkę. Przed użyciem dobrze wstrząśnij.
Skład: piołun, kora gorzkli, łupina czarnego orzecha włoskiego, miodla indyjska, Bilva Herb, Embelia Ribes, Eclipta Alba, Phullanthus Amarus, korzeń goryczki, korzeń imbiru.
ParaFight – środek działający na pasożyty. Bazę produktu stanowią roślinne środki przeciw robakom pasożytniczym wykazujące skuteczną pomoc dla organizmu i optymalizujące czynność układu pokarmowego.
Wyciąg z owocni i liści orzecha czarnego – źródło garbników, kwasów organicznych, kumaryn, glikozydów, flawonoidów, olejku eterycznego, witamin C, B1 i P, soli mineralnych, a co najważniejsze, juglonu, którego zawartość w owocni jest znacznie większa niż w liściach i innych częściach rośliny. Juglon aktywnie wspomaga leki hamujące działanie bakterii chorobotwórczych, drożdży z rodzaju Candida. Składnik ten poprawia czynność jelit, a tym samym zapewnia formowanie miękkiego stolca. Flawonoidy i garbniki rozluźniają mięśnie gładkie, łagodzą podrażnienia i stany zapalne błon śluzowych, przyspieszając ich gojenie.
Wrotycz pospolity – składniki olejku eterycznego zawartego we wrotyczu wykazują paraliżujący wpływ na lamblie, glisty i owsiki pasożytujące w różnych narządach, zwalczają ich rozmnażanie i zmniejszają ich toksyczny wpływ na organizm.
Korzeń goryczki wielkolistnej okazał się skutecznym naturalnym środkiem wspomagającym działanie leków przeciwko robakom pasożytniczym. Zawarta w roślinie gencjopikryna jest w stanie wspomóc zablokowanie działania jednego z najbardziej niebezpiecznych pasożytów Toxosara canis w jego wczesnym stadium rozwoju, który prowadzi do zmian w płucach, wątrobie, oczach, często wywołującego zapalenie błony śluzowej żołądka i silne alergie.
Tymianek pospolity – źródło tymolu, który jest także skuteczny w walce leków przeciwko pasożytom egzotycznym – nicieniom z rodzaju Antylostoma i Necator Americanus oraz pasożytującej w jelicie grubym zwierząt domowych włosogłosówki.
Czarnuszka siewna zwiększa mechanizmy obronne organizmu, pomaga w licznych problemach zdrowotnych, w tym w infekcjach pasożytniczych.
Kora wiązu, szałwia czerwonokorzeniowa, lebiodka pospolita uzupełniają składniki o działaniu przeciwrobaczym we właściwości rozkurczowe i ściągające. Ten kompleks roślinny zawiera garbniki, katechiny i flawonoidy, które pomagają zaradzić wzdęciom, uczuciu ciężkości w żołądku oraz przyczyniają się do minimalizacji procesów gnilnych i fermentacyjnych w jelitach.
ParaFight wykazuje skuteczną pomoc w:
• zakażeniach niebezpiecznymi pasożytami (lamblioza, glistnica, owsica, trichurioza,
ankylostomatoza i inne)
• detoksykacji organizmu.
Zioła przeciw lambliom w/g prof. Ożarowskiego.
Zmieszać po 50 g ziela tymianku, kłącza tataraku i korzenia omanu, po 25 g liści mięty pieprzowej i liści orzecha włoskiego oraz 10 g ziela piołunu.
Wsypać 2 łyżki ziół do termosu i zalać 2 szklankami wrzącej wody. Zamknąć i ostawić na 1 godzinę. Zalewać posiłek psa 1/2 szklanki 3 razy dziennie w ciągu tygodnia. Jeszcze lepiej jeśli pies wypije sam wywar. Następnie zmniejszyć dawkę ziół do 1 łyżki i pić wciągu kliku tygodni. Można osłodzić miodem, stewią.
Kontrolować kał psa na obecność cyst lamblii przed kuracją i po niej.
Srebro koloidalne – Silver Max. to suplement diety wytworzony na bazie srebra koloidalnego, silnego naturalnego przeciwutleniacza. Srebro koloidalne zawarte w koncentracji 10 ppm oddziałuje na bakterie chorobotwórcze, ulega szybkiemu wydaleniu z organizmu, nie przyczynia się do pigmentacji powłok skórnych. Technologia produkcji roztworu koloidalnego powoduje całkowite rozpuszczenie cząsteczek srebra w wodzie i zapewnia wysoką jakość produktu.
Srebro koloidalne wywiera wpływ na ponad 350 rodzajów szkodliwych mikroorganizmów nie wykazując przy tym toksycznego wpływu na organizm. Wnikając do zakażonej komórki jony srebra blokują dostęp substancji odżywczych do wirusa, skazując chorą komórkę na śmierć. Srebro nie wyrządza szkody zdrowym komórkom, niszcząc patogenne bakterie pozostaje bezpieczny dla własnej pożytecznej mikroflory organizmu.
Pod wpływem srebra rana szybko oczyszcza się ze złogów martwiczych. Koloidalne srebro przynosi także pozytywne skutki w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, w zatruciu pokarmowym, niektórych wysypkach skórnych (łuszczyca, wysypki alergiczne) oraz zapaleniach stawów.
Srebro to jeden z mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Srebro aktywnie uczestniczy w procesach przemiany zachodzących w organizmie, syntezie licznych ważnych enzymów i witamin, a także reguluje wymianę energetyczną i przyczynia się do zwiększenia liczby limfocytów, erytrocytów i hemoglobiny.
Silver Max znacznie redukuje ryzyko zapadalności na choroby infekcyjne i osiąga pozytywne wyniki w:
• dolegliwościach dróg oddechowych;
• dolegliwościach skórnych;
• dolegliwościach układu pokarmowego, zatruciach pokarmowych, pasożytach;
• w oparzeniach.
O sposobach dawkowania w następnym artykule w całości poświęconym temu naturalnemu antybiotykowi.
GrepoSept Ekstrakt skuteczny naturalny preparat zawierający substancje antyseptyczne, antybakteryjne, dezynfekcyjne i substancje przeciwgrzybiczne i przeciwpleśniowe. Zdolny skutecznie niszczyć przyczyny chorób bez osłabienia systemu odpornościowego. Zawiera substancje niszczące bakterie, wirusy, pleśnie oraz zapobiega ich rozmnażaniu. Nie niszczy flory jelit i nie posiada skutków ubocznych.
Badania wykazały działanie na około 800 szczepów bakterii i wirusów i na około 100 różnych grzybów. Co ciekawe – GrepoSept tępi szkodliwe bakterie i grzyby tworząc wolną przestrzeń dla przyjaznej flory bakteryjnej. Z powodzeniem rozprawi się z G. Lamblia. Leczenie będzie trwać do dwóch tygodni. Dla dużych psów, wysypuje się kapsułkę lub 10 kropli płynnego ekstraktu z grejpfruta do miski z jedzeniem trzy razy dziennie. Skonsultuj się z zaufanym lekarzem wet. przed zastosowaniem tej kuracji.
Olej kokosowy może zapewnić skuteczną ochronę przed wieloma kłopotliwymi pasożytami u Twojego pupila, w tym pierwotniakami giardia. Badania pokazały, że pierwotniaki giardia i prawdopodobnie jeszcze inne, podobnie jak bakterie i grzyby, nie są w stanie stawić czoła średnio łańcuchowym kwasom tłuszczowym.
Stosując codziennie olej kokosowy, możesz zniszczyć pierwotniaka giardia, zanim na dobre zagnieździ się w ciele Twojego pupila. W ten sposób eliminujesz również możliwość wystąpienia alergii pokarmowych, przewlekłego zmęczenia i innych powiązanych z nimi objawów.
Zalecana dawka to łyżeczka dziennie dla małych psów, łyżka dziennie dla dużych i średnich. Należy jednak rozpocząć od podawania małych ilości oleju, czyli około 1/4 zalecanej wielkości i przyzwyczajać organizm do dawek końcowych przez okres 3 – 4 tygodni.
W walce z pasożytami bardzo ważne jest uzupełnianie diety psa w:
– Probiotyki – przywracają równowagę mikroflory w przewodzie pokarmowym psa.
– Enzymy trawienne – wspomagają prawidłowe trawienie i wchłanianie składników odżywczych.
– L-glutaminę – w celu ochrony żołądka i jelit – dawka to 500mg na 10 kg masy ciała. L-glutamina jest po prostu aminokwasem, który także wchodzi w budowę jelit. Przyjmowanie tego aminokwasu przyczynia się do regeneracji jelit (uszkodzonych przez G. lamblia), zmniejszania stanu zapalnego lub jego całkowitej likwidacji, pomaga uszczelniać jelita w przypadku jeśli sa nieszczelne – syndrom przepuszczalnego jelita
Jak widzisz, masz wiele naturalnych produktów, które mogą okazać się pomocne w walce z pasożytami.
Chciałabym prosić Cię abyś zapamiętał, że skuteczne zwalczanie zakażeń pasożytniczych powinno przebiegać wielotorowo.
Zasadniczo leczenie opiera się na czterech zasadach:
– diecie
– zwalczaniu pasożytów
– odtruwaniu organizmu
– wzmacnianiu odporności immunologicznej.
To tyle. Życzę Tobie i Twojemu psu dużo zdrowia.
17 thoughts on “Giardioza (Lamblioza)”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Witam mòj wyżeł węgierski ma stwierdzona giardoze oraz zewnatrżydzielnicza niewydolność trzustki od 3 dni dostaje psi lek z fenbendazolem ,dodam że kuracja ma trwać 5 dni czytając Pani artykuły chcę sprawdzić poziom Wit B12 oraz kwasu foliowego,mam pytanie czy podając psu leki weterynaryjne mogę wspierać się no srebrem koloidalnym ,olejem kokosowym i Grepo Szeptem czy to za dużo??? chcę też kupić Sanprobi i też mam pytanie czy musi to być Sanprobi ibs,czy może być Sanprobi superformuła?,taki znalazłam w aptece, i czy mogę te preparaty podawać długoterminowo?.Co do Wit B12 .jeśli wyjdzie niedobór ,chcę podać domięśniowo tylko nie wiem jaka? znalazłam w internecie Wit Trinifac,tą ,ktòrą Pani poleca i chcę ją zamówić i tu też mam pytanie czy po podaniu przez 5 dni Wit B12 domięśniowo.mogę później uzupełniać jej niedobór Trifanic i w jakich dawkach Tokaj waży 19,8 kg i ostanie pytanie czy można przyjechać do Pani do Koszalina na konsultację i ustalenie diety dla Tomka?na obecną chwilę Tokaj je karmę bezzbożową firmy Husse Opus Ocean,która chętnie zjada co prawda dostaje 150%zalecanej dawki dodam tylko że EPI wyszło w badaniu kału przez elastaze.badania krwi pełne z biochemia nic nie wykazało oprócz tego zrobiłam próby tarczycowe i też nic i USG jamy brzusznej i też ok bardzo proszę o pomoc pozdrawiam Aleksandra
Bardzo proszę o kontakt psiediety@gmail.com
Postaram się pomóc psu. Będą potrzebne wyniki badań oraz otrzyma Pani ankietę z pytaniami, na które trzeba będzie odpowiedzieć przed zastosowaniem dietoterapii. Nie ma potrzeby przyjazdu do Polski. Mam wielu psich pacjentów zagranicą i radzimy sobie 🙂
Jeśli jest Pani zainteresowana współpracą – prosze o kontakt.
gdzie można kupić preparat Giardia & Parasitikc D’Tox . mam dwuletniego
Yorczka zarażonego lambliami i cystami pierwotniaków
W tej chwili nie sprowadzam tego preparatu. Za moim pośrednictwem można zamówić inne produkty równie skuteczne.
Dzień dobry, mój 4miesięczny owczarek zachorował na giardia SPP. oraz jaja toxocaris 0-3 w polu widz., a czysty giardia SPP. 30-40 wpw. Bardzo proszę o pomoc.
Proszę o kontakt – psiediety@gmail.com
Witam Pani Bogusławo,
czy ma znaczenie jaki dokładnie preparat L-glutaminy zostanie zastosowany? Mam psa, u którego podejrzewam nieszczelność jelit i chciałabym uzupełniać ten aminokwas (pies jest na surowej diecie, która pomogła nam zwalczyć wiele dolegliwości jak uporczywe, nawracające biegunki, utrata masy ciała… dodatkowo nadal borykamy się z alergią, która co roku się nasila).
Bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂
Zazwyczaj L-glutaminę kupuję w sklepach sportowych. Najczęściej można tam kupić produkt firmy Olimp. Należy przed podaniem psu preparatu dokładnie przeliczyć dawkę.
Gdzie można zakupić te specyfiki na lamblie u psa? Bardzo proszę o jakieś namiary najlepiej poprzez wysyłkę.
Dla ludzi tez jest 🙂 Pozdrawiam.
Witam czy moglaby mi pani pomoc w dobraniu wlasciwego leku na lamblie dla mojego 4 mies. szczeniaka Chichuauha. chetnie zamowie jak najszybciej, gdyz stosowalismy kuracje pasta Panacur 3 dni i po 5 dniach powtorzylismy, jednak mam wrazenie ze kupka mojego pieska znow robi sie miekksza i ze sluzem. stosowalismy olej kokosowy jednak gdy maly dostal biegunki (DO KONCA NIE JESTEM PEWNA CZY Y POWODU LAMBLII CZY TEZ JAK TO SZCZENIAK COS ZJADL NIEWLASCIWEGO) wowczas przeszlam wedlog zalecen weterynarza na ryz y kurczakiem i marchewka..i tak narazie ciagniemy.. dzis czytalam tez na jdnej z niemieckich stron internetowych ze przy walce z lamblia bardo wazna jest dieta.. zero ryz, suchej karmy, cukrow ani niczego co zawiera skrobie.. czy spotkala sie pani kiedys z taka opinia? podawiam serdecznie i barzo prosze o jak najszybsza odpowiedz.
Szanowna Pani Pierwsza sprawa, czy badanie potwierdziło obecność lamblii? Bardzo proszę również o przesłanie wyników badań pieska, dobiorę preparat.
Badanie zostalo wykonane w niemczech i jedyne co posiadam to wynik pozytywny jezeli chodzi o lamblie a pozostalych robakow wynik negatywny. dodam jezcze ze maly chorowal na kaszel kenelowy i choc jest barzo duza poprawa to jednak zdaza mu sie czasem jeszcze pokaszywac.. przez co nie moge go zaszepic i mozna powiedzie ze nie ma zadnej ochrony.. czy moze i pani nam w tym wypadku pomoc?
Proszę o kontakt – psiediety@gmail.com
Gdzie można zakupić preparaty na lamblie? Moja miesięczna sunia ma kolejny nawrót, po lekach jest spokój i niestety znowu sytuacja się powtarza.
Zamawia się w psiediety@gmail.com
Witam od 6 miesięcy walczę z giardią, piesek ma już podawany antybiotyk połączony z aniprazolem który przyjmuje od początku kuracji. Do tego probiotyk i leki na wątrobę od tygodnia. Biegunka nie ustępuje, ręce mi opadają.