Dlaczego tak ważne jest aby Twój pupil miał zdrowy żołądek?

Żołądek ma o wiele więcej zadań niż „tylko” trawienie pokarmu. Ma również wielki wpływ na ogólne samopoczucie Twojego pupila. Możesz być zaskoczony, jak zaburzenia pracy żołądka mogą wpływać na zdrowie Twojego czworonożnego przyjaciela.

Przewód pokarmowy psa jest złożonym systemem, w którym każda część wykonuje swoje własne zadania. Zaburzenia w jednym miejscu mogą powodować dalsze zakłócenia w całym ciele. Od żołądka zależy ogólny stan zdrowia oraz samopoczucie – zatem każda choroba będzie trwała krócej, jeśli będzie on zdrowy.

Zadania żołądka

W żołądku zwierzęcia zjedzony pokarm zostaje zmieszany z sokami trawiennymi, zanim miazga trafi do jelita cienkiego. Oprócz trawienia żołądek ma inne ważne zadania:

  • Skutecznie sterylizuje treść pokarmową pozbawiając jej zarazków .
  • Niestrawne materiały są inaktywowane.
  • Żołądek chroni organizm przed toksycznymi substancjami, na przykład przez wywoływanie wymiotów.
  • Żołądek zapewnia trwałe kwaśne środowisko. Ma działanie dezynfekujące i pomaga rozbić białka na mniejsze składniki.
  • Duża część energii organicznej dla wszystkich procesów fizycznych są wytwarzane przez ścianę żołądka..

Energia, którą tworzą mięśnie ściany żołądka i cały narząd, jest jedną z najważniejszych energii w ciele zwierzęcia.

Jakie skutki może mieć zaburzenie pracy żołądka?

Żołądek jest jednym z najważniejszych systemów całego organizmu. Żołądek i jego warstwa mięśniowa generują pierwotną (bioelektryczną) energię organizmu. Kiedy żołądek (nagromadzona i rozległa siła całego układu narządów) jest uszkodzony, ma wtedy negatywny wpływ na wszystkie powiązane systemy i pochłania niewyobrażalną ilość energii.

Choroba żołądka jest odpowiedzialna za liczne dolegliwości u zwierząt. Nie tylko wpływa na cały przewód pokarmowy, ale także wpływa na czystość krwi i funkcjonowanie układu odpornościowego. Ponieważ kanały energetyczne żołądka prowadzą do wielu różnych części ciała, zaburzenie jego pracy może spowodować np. łzawienie, problemy z tarczycą, kręgosłupem, dziąsłami, a także sercem.

Zaburzenia pracy żołądka mogą powodować także lęk i ataki paniki, jak również  guzy gruczołu sutkowego oraz guzy komórek tucznych (mastocytoma).

Przyczyny zaburzeń pracy żołądka

Z powodu niedożywienia lub przejadania się, u zwierząt występuje coraz więcej problemów żołądkowych. Powodem tego jest zwykle nadkwaśność żołądka. Nadmierna produkcja kwasu żołądkowego może mieć kilka przyczyn. Należą do nich m.in. błędy żywieniowe (zbyt wysoka zawartość białka lub węglowodanów), infekcje lub toksyny.

Jak mogę sprawdzić, czy mój pupil ma zaburzenie żołądkowe?

Zaburzenie pracy żołądka może objawiać się następująco:

  • bulgotanie w brzuchu
  • kwaśne odbijanie
  • częste ziajanie
  • poranne wymioty na pusty żołądek
  • poranna utrata apetytu
  • ból w dolnej części kręgosłupa piersiowego i odcinka lędźwiowego

Ponadto, objawy tzw. „kichania wstecznego” lub „oddechu wstecznego”, paraliż krtani i kaszel,  refluks są zwykle związane z nadkwaśnością żołądka.

Mój pupil ma problemy z żołądkiem – co teraz?

Podejrzewasz, że Twój zwierzak cierpi na problem żołądkowy? Pierwsze kroki powinieneś skierować do weterynarza. Opowiedz o wszystkich nieprawidłowościach, które Twój pupil wykazuje w związku z jego trawieniem (np. bulgotanie w brzuchu, zmiany w kale). Powiedz swojemu lekarzowi weterynarii, czym, kiedy i w jakich ilościach karmisz swojego zwierzaka. Przynieś próbkę kału do badania. Dokładny test ekskrementów to jedna z metod znalezienia właściwego leczenia.

Twój weterynarz najpierw spróbuje wykluczyć bezpośrednie przyczyny chorób. Próbka kału i badanie krwi w większości przypadków pozwoli wykryć przyczynę zaburzeń pracy żołądka.

7 typowych objawów spowodowanych zaburzeniami pracy żołądka.

Zdrowy żołądek zwierzęcia jest pokryty silną podszewką, która chroni go przed kwasem żołądkowym. Jeśli ta warstwa ochronna zostanie uszkodzona lub ulegnie zanikowi, ścianki żołądka stają się cieńsze. Jest to zauważalne w różnych punktach ciała zwierzęcia.

1) gruczoły łzowe

Oczy zdrowego pupila są zawsze czyste. W zaburzeniu żołądka upośledzona jest funkcja układu limfatycznego. Wynik: zwierzak cierpi na wyciek z oczu (tak zwane „łzawienie”) lub często ma zapalenie oczu.

2) dziąsła

Poprzez rozmnażanie się „złych” bakterii, zaburzenie żołądkowe są często zauważalne poprzez pojawienie się stanu zapalnego dziąseł lub zapalenia przyzębia.

3) tarczyca

Zaburzenia żołądka powodują często zaburzenie funkcji tarczycy.

4) kręgosłup

Ból pleców u zwierząt jest często spowodowany problemami żołądkowo-jelitowymi. Najczęściej ból dotyczy klatki piersiowej i odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

5) szyja

Gazy w żołądku powodują niedobór tlenu we krwi. Może to prowadzić do obrzęku szyi lub „mimowolnego potrząsania głową”.

6) rzepka

Zaburzenia pracy żołądka mogą również wpływać na rzepki kolanowe Twojego psa. Przejawia się to na przykład przez przemieszczenie (zwichnięcie) rzepki.

7) narządy płciowe

Narośla w okolicy narządów płciowych są jednymi z najczęstszych problemów, które występują u suczek.  Gruczoły mleczne to również miejsca gdzie substancje toksyczne, produkty zapalne itp. w postaci guzów mogą się pojawiać.

Odpowiednia dieta to najlepsza profilaktyka.

Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się podawanie na problemy żołądkowe i jelitowe  pokarmu, który będzie zapobiegał jak i również wspomagał leczenie weterynaryjne. W ten sposób ustabilizujesz zdrowie całego przewodu pokarmowego i trwale zapobiegniesz problemom żołądkowym u Twojego pupila.

Pamiętaj!

  • Żołądek jest jednym z najważniejszych narządów w całym organizmie.
  • Zaburzenie żołądka może zatem powodować liczne dolegliwości i choroby.
  • Najczęstszą przyczyną zaburzeń żołądkowych jest niedożywienie lub przejadanie się zwierząt.
  • Specjalne żywienie pomaga zapobiegać większości problemów żołądkowych.

Specjalna dieta i dodatek składników odżywczych mogą skutecznie wspomóc leczenie większości zaburzeń żołądkowych. Reico oferuje wiele produktów wspomagających leczenie problemów żołądkowych.

Jeśli borykasz się z opisanym problemem u Twojego pupila – napisz – psiediety@gmail.com   Postaram się pomóc.

 

Życzę Tobie i Twojemu zwierzakowi dużo zdrowia

4 thoughts on “Dlaczego tak ważne jest aby Twój pupil miał zdrowy żołądek?”

  1. Witam. Potrzebuję suplementy wspomagające prace żołądka chodzi tu o refluks. Dodam iż je gotowane mieso z dzika , ryż i warzywa. Jest alergikiem ale odpowiednia dieta stworzona przez Panią pomogła. Pozdrawiam

  2. Pani Bogusiu, proszę o poradę w sprawie mojego adoptowanego ze schroniska 10 letniego psa. Ma zdiagnozowaną endokardiozę zastawek B2 i jest po kastracji z powodu nowotworu jądra. Pies był długo bezdomny (ma czeskiego czipa), a znaleziony został w Zabrzu. Pies ma bardzo często biegunki. Prawdopodobnie żywił się znalezionymi resztkami i żebrał o jedzenie. Apsik jest bardzo zestresowany, gdy załatwi się w domu mimo, że nie jest karany. Bardzo przeprasza. Proszę o poradę, jak wyciszyć jego dolegliwości żołądkowe. Je wszystko. Gotuję mu mięso kurze z ryżem i ten pokarm trochę mu pomaga. Rano karmię go pokarmem puszkowym Dolina Noteci. Bardzo dziękuję za poradę.

Dodaj komentarz