Otrzymałeś dzisiaj diagnozę swojego psa – niewydolność nerek. Weterynarz zalecił odpowiednią do tego schorzenia dietę weterynaryjną.
A Ty jak myślisz – jaka jest najlepsza dieta w chorobie nerek dla psów?
Czy będzie to może:
– Dieta niskobiałkowa
– Dieta z umiarkowanym białkiem i niską zawartością fosforu
– Dieta wysokotłuszczowa
– Surowa dieta z kośćmi
Czy Twoja odpowiedź to – dieta niskobiałkowa? Jeśli tak, to zadam Ci kolejne pytanie – czy takiego wyboru dokonał Twój weterynarz? Czy może przeczytałeś „porady znawców” na stronach internetowych?
Od wielu lat weterynarze polecają psom z chorobą nerek dietę „niskobiałkową”. Taka dieta zapakowana w torby dostępna jest w większości klinik weterynaryjnych.
W większości weterynaryjne diety w ogóle psom nie smakują, a użyte składniki do ich wyprodukowania są dalekie od „wysokiej jakości”, jak twierdzą producenci.
Zdradzę Ci teraz wielka tajemnicę, mianowicie – psy z chorobą nerek nie muszą i nie powinny być na diecie niskobiałkowej.
Mit o dietach niskobiałkowych w chorobach nerek został obalony w 1975 r. przez naukowca z University of Pennsylvania dr Davida Kronfelda. Według dr Kronfelda nie należy ani ograniczać, ani zaprzestać podawania białka, ale musi być ono biologicznie wysokowartościowe i łatwostrawne dla psa. Dopiero przy niemal całkowitym ustaniu funkcji nerek i obecności we krwi produktów rozpadu białka, które u zdrowego psa wydalane są z moczem, wskazane jest przejście na dietę bezbiałkową i bogatą w węglowodany.
Niestety, pomimo upływu czasu wielu weterynarzy na podstawie tego mitu udzielają przestarzałych porad psim opiekunom.
Dieta niskobiałkowa u psów chorych na nerki nie jest konieczna. Jeśli Twój weterynarz zasugeruje weterynaryjną dietę niskobiałkową, zapytaj go dlaczego ją poleca?
Pamiętaj, że dieta niskobiałkowa może wyrządzić więcej szkody niż pożytku Twojemu pupilowi.
Czemu?
Główne narządy (serce, nerki, wątroba, płuca) potrzebują białka, aby przetrwać i prawidłowo funkcjonować. Jeśli pies nie otrzyma wystarczającej ilości białka z pożywienia, jego ciało będzie musiało sięgnąć do swoich rezerw, aby je uzyskać.
Jest to szczególnie szkodliwe dla starszych psów, ponieważ potrzebują one większej ilości białka (około 50 procent więcej) niż młodsze psy, do utrzymania jego prawidłowego poziomu w ciele. Dzieje się tak dlatego, że starsze psy są mniej zdolne do pełnego wykorzystania składników odżywczych z pożywienia.
Jeśli starsze psy są karmione dietą niskobiałkową, spowoduje to w szybkim czasie osłabienie napięcie mięśniowego, osłabienie funkcji narządów, a co za tym idzie wystąpi u nich spadek energii i osłabienie odporności.
No dobrze – ale czy białka nie zawierają fosforu – możesz zadać takie pytanie? I czy fosfor jest odpowiedni dla psów z niewydolnością nerek?
Zgadza się – białka są bogate w fosfor, ale mimo to nadal nie istnieje potrzeba zmniejszanie poziomu białka w celu zmniejszenia spożycia fosforu.
Kolejna sprawa – diety weterynaryjne są niesmaczne. Mało tego – śmierdzą! Nic dziwnego, że psy – nawet te, które jedzą wszystko i cokolwiek – odwracają głowę, kiedy dostają takie jedzenie. Bardzo często otrzymuje e-maile od opiekunów, którzy piszą, że muszą „zmuszać” swoje psiaki do jedzenia tego czegoś!
Jeśli spojrzysz na składniki stosowane w zaleconej diecie dla psów, znajdziesz w niej małowartościowe, nieodpowiednie dla gatunku produkty spożywcze, a także niespecyficzne źródła żywności jak „smak wątroby z kurczaka”, „smak wątroby wieprzowej”.
Jak zatem taka dieta jest odpowiednia dla chorego psa?
Według holistycznych weterynarzy i ekspertów od żywienia psów, dieta psa chorego musi składać się z:
- Umiarkowanej ilości wysokiej jakości białka (kluczem jest tutaj „wysoka jakość”)
- Zmniejszonej ilości fosforu
- Umiarkowanej lub dużej ilości tłuszczu
- Umiarkowanej ilości węglowodanów o niskiej zawartości fosforu
- Dużo świeżej czystej wody.
Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Dieta dla psów z chorobą nerek powinna zawierać umiarkowane ilości białka wysokiej jakości i o niskiej zawartości fosforu.
Białko zwierzęce jest najbardziej odpowiednim dla gatunku źródłem białka dla psów. Unikamy podaży białka roślinnego, takiego jak nasion fasoli, orzechów i produktów pełnoziarnistych, ponieważ są one bogate w fosfor i oczywiście nie są odpowiednie dla chorych psów.
Chude mięso (niskotłuszczowe) zawiera więcej fosforu niż tłuste. Tłuste mięso podaje się psom, które nie są podatne na zapalenie trzustki. Należy mieć to na uwadze podczas przygotowywania posiłków dla pupila. Najlepszym wyborem będzie ciemne mięso – kurczak ze skórą, wieprzowina i wołowina.
Jeśli poziom BUN Twojego psa wynosi ponad 80 mg / dl, a poziom kreatyniny jest większy niż 3,0 mg / dL, i z kolei poziom fosforu jest podwyższony, to wtedy pies uważany jest za „mocznicowego” i nadchodzi czas na obniżenie w jego diecie poziomu fosforu.
(Mocznica jest powikłaniem niewydolności nerek, a psy z mocznicą wykazują takie objawy, jak nudności, wymioty, letarg).
Źródła białka zwierzęcego o wysokiej zawartości fosforu to:
- Ryba z ośćmi
- Ser
- Mięso narządowe
- Żółtka
- Surowe kości
Jeśli Twój pies ma wczesną niewydolność nerek, możesz czasem włączyć do jego diety bardzo małe ilości powyższych produktów, w celu urozmaicenia diety i dostarczenia różnorodnych składników odżywczych.
Nie polecam kategorycznie tych produktów psom z zaawansowaną chorobą nerek (tj. z mocznicą).
Zmniejszenie fosforu w diecie NIE jest wcale pomocne nerkom. Pomaga jedynie psom z zaawansowaną niewydolnością nerek czuć się bardziej komfortowo i pozwala na zmniejszenie towarzyszącego chorobie bólu, ponieważ niewydolne nerki mają problem z przemianą fosforu co może pociągać za sobą ból i dyskomfort u zwierzęcia.
Tłuszcz ma niską zawartość fosforu i jest dobrym źródłem energii. Źródła „dobrego” tłuszczu to:
- Mięso tłuste
- Olej kokosowy
- Olej z ryb (np. olej z łososia)
- Masło
Unikaj olejów roślinnych, takich jak olej kukurydziany, olej rzepakowy, olej słonecznikowy i olej z nasion lnu.
Unikaj również oleju z wątroby dorsza. Wątroba zawiera wysoki poziom witaminy D, co jest trudne do przetworzenia przy niewydolnych nerkach.
Ponieważ tylko umiarkowane ilości białka i tłuszczu są odpowiednie dla psów z chorobą nerek, zatem dieta chorego psa może zawierać do 40 procent węglowodanów, aby mógł on otrzymać wystarczającą ilość kalorii.
Warzywa powinny być gotowane i zmiksowane, a dobre warzywa do diety nerkowej to:
- dynia
- białe ziemniaki
- fasolka szparagowa
- marchew
- cukinia
Owoce o niskiej zawartości fosforu to jabłka (koniecznie usuń rdzeń i nasiona), banany i jagody.
Ziarna o niskiej zawartości fosforu to kasza gryczana i biały lepki ryż (ryż sushi).
Pszenica, płatki owsiane, brązowy ryż, kasza jaglana i inne pełne ziarna są raczej bogate w fosfor, więc unikaj takich źródeł węglowodanów.
Ważne jest, aby psy z niewydolnością nerek piły dużo wody, aby zapobiec odwodnieniu. Upewnij się, że pies ma dostęp do świeżej czystej wody przez całą dobę.
Unikaj twardej wody, ponieważ zawiera minerały. Najlepsza będzie woda filtrowana.
Jeśli pies nie pije wystarczającej ilości wody i dochodzi do jego odwodnionienia, należy podać płyny podskórne.
Dieta psa chorego powinna być uzupełniona o naturalne suplementy i zioła wspomagające dietoterapię. Zioła, które można podawać choremu psu to pokrzywa, mniszek lekarski, lucerna, prawoślaz.
Jeśli chodzi o suplementy niezbędne będą:
Kwasy tłuszczowe omega-3
Pies z niewydolnością nerek może w znacznym stopniu skorzystać z kwasów tłuszczowych omega-3. Olej z ryb, taki jak olej z łososia, jest bogaty w kwasy omega-3 oraz witaminę E.
Koenzym Q10
Co-Q 10 pomaga w eliminacji toksyn z organizmu i może zwiększyć poziom energii psa.
Witaminy B i C
Psy z niewydolnością nerek muszą siusiać częściej i dlatego rozpuszczalne w wodzie witaminy, takie jak witamina B-kompleks i C, są eliminowane wraz z moczem. Niezbędne jest zatem ich uzupełnianie.
Wodorowęglan sodu
Nadmierne wydalanie moczu wypłukuje jony wodorowęglanowe z tkanki nerek. Problem polega na tym, że nerki potrzebują jonów wodorowęglanowych do prawidłowego funkcjonowania.
Uzupełnia się je dodając szczyptę sody oczyszczonej do posiłku!
Wapń
Wapń jest środkiem wiążącym fosfor, dzięki czemu może zmniejszyć poziom fosforu i spowolnić postęp niewydolności nerek.
Jeśli Twój pies zmaga się z chorobą nerek – napisz – psiediety@gmail.com pomogę w dobraniu diety, suplementów i ziół, tak aby pies mógł żyć komfortowo jak najdłużej.
Z wdzięcznością
Na podstawie – Meyer, Helmut / Zentek, Jürgen: Dieta psa? Podstawy, karmienie, dietetyka.
9 thoughts on “Dieta nerkowa dla psów”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
W poprzednich artykułach jest napisane, że nie poleca oleju z łososia, a tutaj jednak poleca?
Poprzedni:
łyżka posiekanej ugotowanej kapusty, 2 łyżeczki 100% organicznego oleju. Nie polecam olejów z łososia.
Dzisiejszy:
Pies z niewydolnością nerek może w znacznym stopniu skorzystać z kwasów tłuszczowych omega-3. Olej z ryb, taki jak olej z łososia, jest bogaty w kwasy omega-3 oraz witaminę E
Dziękuję za to, że czyta Pani dokładnie moje artykuły. Wcześniej nie polecałam olejów z łososia, bo nie miałam dostępu do dobrej jakości tego oleju. Tani olej polecany w sklepach pochodzi z łososi hodowlanych i nie nadaje się dla zwierząt. Pozdrawiam.
Jaka dieta dla seniora około 18 lat niewydolność nerek oraz nowotwór wątroby.
Dieta ustalana jest indywidualnie na podstawie otrzymanych wyników badań psa oraz na podstawie wywiadu. Proszę o kontakt – psiediety@gmail.com
Witam,
Czy powyższe porady dotyczą także kotów? Pozdrawiam.
Dowiedziałam się od mojego weterynarza na podstawie wyników z krwi,że mój 10 letni Wesst Terier jest chory na ostrą niewyidolność nerek. Obecnie dostaje kroplówki. Szukam diety naturalne, Dostał karmę firmy Royal canin. Nie bardzo chce jeść.. Proszę o pomoc.
Proszę o kontakt – psiediety@gmail.com
Jaką dierę poleca pani dla psa 19,5 roku z podwyższonym mocznikiem w krwi. Oprócz tego przewlekła białaczka, rak wątroby, i jest po zapaleniu trzustki. Piesek dostaje chemię paliatywną.
Pies ma niewydolność nerek-stwierdzone przez weterynarza na podstawie badania z krwi.Prosilabym o doradzenie co dawać psu do jedzenia.