Pies od najdawniejszych czasów był wiernym towarzyszem człowieka w podróży. Pokonywał wraz z nim wiele kilometrów pieszo. Biegł śladami powozów konnych, przemieszczał się przeróżnymi środkami lokomocji. Psy zabierano w drogę najczęściej jako ochronę do transportów wartościowych towarów, a także zapewnienia bezpieczeństwa samym podróżnikom.
Dzisiaj wspólne wyjazdy z czworonogiem mają charakter rekreacyjny. Sprawmy aby wakacyjny wyjazd z pupilem był nie tylko dla nas przyjemny ale również dla naszego psa.
Zatem jak ma wyglądać, a właściwie – z czego składać się ma zestaw pierwszej pomocy dla pupila?
Nasza propozycja:
- Kompres z gazy, bandaż z gazy
- Elastyczny bandaż opatrunkowy
- Termometr
- Rękawiczki jednorazowe
- Jednorazowe strzykawki ( 5 – 10 ml w zależności od wielkości psa ) do ewentualnego podania leku
- Wata higieniczna
- Środki uspokajające ( krople Bacha lub zioła przeciwlękowe uspakajająco – relaksujące), leki homeopatyczne na chorobę lokomocyjną
- Woda utleniona
- Probiotyki – Probiosan Inovum
- Pęsety
- Nożyczki
- Grzebień
- Szampon – www.reico-vital.com/de/tier/hunde/pflegeprodukte/3013-shampoo-konzentrat
- Naturalne preparaty przeciwkleszczowe i inne owady https://www.reico-vital.com/de/tier/hunde/pflegeprodukte/3009-floh-und-zeckenabwehr-hund-10ml
- Chusteczki higieniczne
- Łagodna maść na drobne rany i otarcie – https://www.reico-vital.com/de/tier/hunde/pflegeprodukte/4034-arnika-balsam
- Latarka
- Krople do oczu – https://www.reico-vital.com/de/tier/hunde/pflegeprodukte/3011-augenpflege
- Krople do oczyszczania uszu – https://www.reico-vital.com/de/tier/hunde/pflegeprodukte/3010-ohrenpflege
- Preparat na niestrawność, biegunkę, wymioty lub nudności: Naturkraft Pro 4 https://www.reico-vital.com/de/tier/hunde/kraeuter/Pro-4
Jak zachować się w nagłym wypadku?
Jeśli wystąpi nagły wypadek należy dokładnie obejrzeć nie tylko psa ale również zwróć uwagę na siebie i inne osoby, które brały udział w zdarzeniu. Ranne zwierze będzie bronić się w zależności od stopnia obrażeń, często ze strachu lub bólu może gryźć ludzi, którzy chcą udzielić mu pierwszej pomocy. Dlatego dokładnie obserwuj swojego zwierzaka w takich sytuacjach, bo Twój czworonożny przyjaciel może zareagować inaczej niż zwykle.
Możesz wtedy założyć psu na pysk pętlę, która uchroni pomagających ludzi przed ugryzieniem. Następnie poszukaj weterynarza lub kliniki w pobliżu miejsca wypadku. W przypadku poważniejszych obrażeń apteczka raczej nie będzie pomocna.
Pierwsza pomoc w przypadku choroby podczas podróży
Bardziej prawdopodobna niż poważny wypadek może okazać się choroba lokomocyjna lub inna dolegliwość, która ujawniła się podczas podróży. W tym przypadku będziesz przygotowany na taką ewentualność. Możesz podać psu środek, który włożyłeś do apteczki, zanim zabierzesz swojego zwierzaka weterynarza.
Drobne rany i urazy
Twój pies być może nie będzie w stanie uniknąć drobnych obrażeń na wakacjach, ponieważ w tym czasie zwykle szaleje i dużo biega. Najczęściej trafiają się urazy cięte lub pęknięcia. W przypadku przecięcia brzegi rany są zwykle gładkie, w przypadku skaleczeń są bardziej postrzępione.
Urazy łap, pazurów, zawsze wyglądają dramatycznie, ponieważ powodują dużą utratę krwi. Ale rzadko są naprawdę groźne. Powinieneś oczyścić ranę, zdezynfekować i założyć bandaż na łapę. Jeśli nie masz pewności co do głębokości urazu, ranę powinien obejrzeć weterynarz. Dotyczy to głównie urazów w okolicy łap, aby wykluczyć poważne uszkodzenie więzadeł i ścięgien. Otarcia na skórze powinieneś oczyścić i zdezynfekować.
Jeśli pies liże rany, luźny bandaż może pomóc w fazie odpoczynku. Natomiast jeśli zbytnio nie zwraca uwagi na ranę powinna być ona wystawiona na działanie powietrza. Jeśli rana wyschnie, można użyć maści z arniki, aby przyspieszyć gojenie się rany.
Jeśli Twój pies uczestniczył w bójce z ukąszeniami, najpierw musisz ocenić zasięg ran. Jeśli rana nie jest głęboka i mała, możesz przemyć ją wodą z mydłem, oczyścić, a następnie zdezynfekować. Często występuje również bolesne siniaczenie tkanki wokół rany po ugryzieniu. Zimny okład spowoduję ulgę. Jeśli uraz okaże się poważny należy niezwłocznie udać się do pobliskiej lecznicy weterynaryjnej.
Ukąszenia owadów
Pszczoły lub osy są bardzo powszechne na wakacjach. Psy bardzo często są gryzione przez owady. Pojawiający się niewielki obrzęk w miejscu wstrzyknięcia jadu nie powinien być zbyt niepokojący. Ale możesz zrobić psu zimny okład, owijając podkładkę chłodzącą w wilgotny ręcznik i przyłożyć taki opatrunek do opuchlizny.
Jednakże, jeśli Twój pies ma objawy alergiczne, takie jak płytki oddech, przyspieszone bicie serca, wymioty, opuchnięte węzły chłonne, należy natychmiast udać się do kliniki. Wielu opiekunów zwierząt zna już reakcje alergiczne swojego psa i posiada odpowiednie tabletki antyhistaminowe lub zestaw pierwszej pomocy.
Jeśli Twój pies połknął kłującego owada, powinieneś zachować trzeźwy umysł, unikać panikowania, ponieważ pies będzie również mocno spanikowany. Ważne jest, aby zobaczyć, który to owad. Pszczoła żądli tylko raz, ale osa kłuje kilka razy i musi zostać natychmiast usunięta. Kłucia w okolicy pyska / gardła mogą spowodować pęcznienie błony śluzowej i zablokować drogi oddechowe. Jako natychmiastową pomoc możesz użyć kostek lodu. Następnie należy jak najszybciej udać się do weterynarza.
Przegrzanie / udar słoneczny
Ponieważ psy nie mogą pocić się jak ludzie, są bardziej wrażliwe na ciepło. Regulacja temperatury odbywa się głównie poprzez dyszenie, ale także przez poduszki łap. Ciepłe powietrze jest wdychane przez pysk, a zimne powietrze jest wdychane przez nos. Ten rodzaj chłodzenia jest niestety mniej skuteczny niż u ludzi, dlatego psy są bardziej narażone na przegrzanie.
Udar słoneczny występuje wtedy, gdy pies jest wystawiony zbyt długo na działanie słońca . Jeśli zauważysz niepokojące objawy – przyspieszony oddech, osłabienie należy jak najszybciej zabrać zwierzaka ze słońca i dążenie do jego stopniowego schłodzenia. Trzeba przenieść go w chłodne (nie zimne!), zacienione miejsce, zapewnić dostęp świeżego, chłodniejszego powietrza (wiatrak, klimatyzator). Należy obłożyć pupila mokrymi, ale nie lodowatymi ręcznikami, szczególnie dobrze jest położyć mokry kompres na kark i głowę zwierzęcia, a także w okolicy pach i pachwin. Bezwzględnie należy dać mu chłodną, czystą wodę do picia, można zaproponować psu do lizania kostki lodu i zwilżać nim język i nos zwierzaka. Zwierzę powinno jak najszybciej po wstępnym ustabilizowaniu stanu znaleźć się w lecznicy weterynaryjnej.
Aby uniknąć takiego incydentu, udając się na wycieczki wybierz trasę z zacienionymi miejscami, lasami lub jeziorami, aby pies mógł ochłodzić się. Wskazane jest również dostosowanie tempa marszu do lokalnych temperatur. Również na plaży wybierz takie miejsce aby pies mógł przebywać w cieniu.
Nie pozwalaj psu pływać z pełnym brzuchem. Jest to dla niego bardzo niekorzystne podobnie jak dla nas, ludzi.
Wymioty i biegunka
Wymioty i biegunka mogą mieć wiele przyczyn. Podekscytowanie, stres lub po prostu gorączka wywołana podnieceniem związanym z wyjazdem, zmiana diety na wczasach, mogą powodować rozstrój żołądka u psa. Zwierzę mogło również zjeść resztki jedzenia, trujące rośliny lub napić się nieczystej wody. Zwłaszcza gdy spędzasz wakacje nad jeziorem, wiele psów korzysta z okazji, by zaspokoić swoje pragnienie pijąc brudną wodę. Zwykle prowadzi to do luźnych stolców.
Bez względu na przyczynę, Twój pies powinien pościć przez 24 godziny i pić tylko świeżą, czystą wodę w celu uniknięcia odwodnienia organizmu. Podczas forsownych wycieczek musisz z nich zrezygnować w tym dniu. Jeśli żołądek się uspokoi, możesz zacząć podawać psu kilka małych posiłku, podać mu np, probiotyki – Probiosan Inovum. Przykładem takiego lekkiego posiłku jest ugotowana pierś z kurczaka lub indyka z zupą z marchwi. Można również podawać bulion warzywny lub mięsny (nigdy z kostki), aby zapobiec utracie wody. Zrównoważona mieszanka ziół pomoże łagodzić dolegliwości żołądkowe – może być użyteczną jako suplement diety (w kolejnych dniach aby zapobiec, kolejnym ostrym dolegliwościom jelitowym ). Tłuszcz nie powinien być podawany również w tych dniach bo może spowodować nawrót rozstroju żołądka.
Jeśli pomimo tych zabiegów biegunka będzie się utrzymywać, a pies będzie robił , miękkie lub płynne kupki, może to oznaczać utratę płynów. Zachęcaj go, żeby pił wodę aby temu przeciwdziałać. Wystarczająca ilość świeżej wody jest podstawowym warunkiem utrzymania zdrowia Twojego zwierzaka. Jeśli gorączki, znużenie i apatii, nie można powstrzymać za pomocą zestawu pierwszej pomocy, należy skonsultować się z weterynarzem.
Nadmierne wysuszenie
Na wakacjach – długie przebywanie na plaży, piasek i słona woda z czasem wysuszają sierść i skórę psa. Staje się ona wtedy sucha, matowa, pozbawiona blasku. Szczególnie długa sierść ma tendencję do matowienia. Tak więc codziennie spryskaj swojego włochatego przyjaciela świeżą wodą. Przed powrotem do domu lub zaraz po powrocie pies powinien być wykąpany odpowiednim łagodnym szamponem. Następnie dobrze go wyczesać. Lśniąca i miękka sierść to objaw udanego odpoczynku Twojego pupila .
Czego nigdy nie powinno zabraknąć w zestawie pierwszej pomocy? Czy Twój pies miał już doświadczenie z chorobami na wakacjach? Napisz o tym w komentarzu.
Życzę Tobie I Twojemu Pupilowi dobrego odpoczynku.
Wszystkie wymienione preparaty można kupić w Psie Diety – psiediety@gmail.com
One thought on “Urlop z psem: Czego nie powinno zabraknąć w żadnej aptece turystycznej”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Jak na dłuższy wyjazd z przyjacielem to zestaw jest super. Taki pomniejszony zestaw może się przydać kiedy wybieramy się z psiakiem na dłuższy spacer lub gdy teren jest nam mało znany. Kiedy Pola była młodsza miałyśmy zawsze mini zestaw w razie awarii.Każdy właściciel powinien zawsze środki pierwszej pomocy mieć przy sobie a oprócz tego miskę i butelkę z wodą w upalne dni.