Nie tylko my, ludzie, możemy cierpieć na różne problemy i choroby nerek, ale także nasze ukochane zwierzęta. Niestety, smutną prawdą jest, że problemy z nerkami u psów, a jeszcze bardziej u kotów, są coraz powszechniejsze i to nie tylko u starszych zwierząt. Nawet młode zwierzęta mogą cierpieć na tę ciężką chorobę. Niewydolność nerek u psów jest jedną z najczęstszych dolegliwości w ostatnich latach.
Ale co może być przyczyną tych zwiększonych problemów z nerkami? Jak możesz zapobiec tym problemom? Jak leczyć chorobę nerek u psa?
Rozpoznaj problemy z nerkami u psa
Ostre i przewlekłe choroby nerek są zróżnicowane u psów. Ale obie te choroby mają jedną wspólną cechę: poważnie ograniczają funkcję nerek.
Ostra i przewlekła choroba nerek
W ostrej chorobie nerek charakterystyczne jest nagłe pogorszenie czynności tych organów. Pogorszenie następuje szybko i w ciągu kilku dni. Jednak ostrą chorobę nerek można powstrzymać odpowiednim leczeniem.
W przeciwieństwie do przewlekłych problemów z nerkami, które zwykle rozwijają się powoli przez lata i prowadzą do stopniowego zmniejszenia funkcji wydalniczej nerek. W tym przypadku dożywotnia dieta nerkowa (lekkostrawna żywność) powinna być obowiązkowa dla wszystkich chorych psów!
Tylko w ten sposób można przeciwdziałać dalszemu pogorszeniu stanu zdrowia psa. Różne (wtórne) choroby mogą dodatkowo prowadzić do trwałej utraty czynnościowej tkanki nerkowej. W większości przypadków dotyczy to obu nerek.
Choroba nerek i możliwe przyczyny
problem nerek | Możliwe przyczyny |
---|---|
Podwyższone parametry nerkowe | – słaba jakość białka z powodu złego jedzenia – dysfunkcja nerek – biegunka / niedobór płynów – leki |
Kamienie nerkowe | – niewłaściwa dieta i suplementy witaminowe – infekcje nerek i dróg moczowych – czynniki wrodzone |
Niewydolność nerek | – zaburzenia układu immunologicznego – guzy, kamienie nerkowe, zapalenie – toksyny uszkadzające nerki lub leki – wrodzona choroba nerek |
Zapalenie nerek | – istniejąca choroba cukrzycowa – choroby zakaźne, takie jak zapalenie wątroby – niektóre leki – osłabienie układu odpornościowego – choroby autoimmunologiczne – nowotwory |
Torbiele nerkowe | – choroba dziedziczna – efekt przewlekłej choroby nerek |
Przewlekła niewydolność nerek | – choroba sercowo-naczyniowa – zatrucie krwi – ekstremalna utrata wody i elektrolitów – efekt operacji lub wypadku |
Skąd się biorą problemy z nerkami?
Psy bardzo często mają chroniczne zapalenie nerek, które całymi latami może się utrzymywać nie dając żadnych klinicznych objawów.
Choroba nerek u psów
Typowymi objawami istniejących problemów z nerkami są: wymioty, zmniejszony apetyt, niedowaga, nadmierne pragnienie i oddawanie moczu, problemy trawienne, matowa sierść i problemy skórne.
Jak wykryć chorobę nerek?
Za pomocą badania moczu i badania krwi u psa można wykryć choroby nerek. W niektórych przypadkach sensowne są dalsze działania, takie jak badanie ultrasonograficzne. Jednak z reguły te badania, szczególnie w przewlekłych chorobach nerek, wykonuje się o wiele za późno i wykrywa już zaawansowane uszkodzenie nerek.
W wyniku uszkodzenia około 70% całkowitej czynności nerek, odpady gromadzą się w ciele ponieważ nerki nie mogą ich prawidłowo odfiltrować . Zwykle odpady te są filtrowane przez nerki z krwi. W przypadku choroby, nerki nie mogą tego już zrobić tak dobrze i dlatego dochodzi do wewnętrznego zatrucia organizmu psa.
W momencie zdiagnozowania przewlekłego uszkodzenia nerek, jest już za późno na cofnięcie choroby. Kiedy nerki są uszkodzone, nie mogą już prawidłowo spełniać swojej naturalnej funkcji detoksykacyjnej. Jedyną alternatywą, aby zapobiec dalszym szkodom, jest specjalna, przyjazna dla nerek dieta! W każdym razie należy zrezygnować z diety jeszcze bardziej obciążającej nerki psa! I na pewno nie powinna to być przemysłowa, wysoko przetworzona sucha karma!
Badania nad paszami przemysłowymi.
Różne badania potwierdzają, że sucha żywność powoduje odwodnienie i różne problemy z nerkami. Pod przewodnictwem dr. Kollath przeprowadzono badanie w Sztokholmie, aby potwierdzić, że karmienie suchym pokarmem działa negatywnie na organizm. Badania przeprowadzona na kociętach, które karmiono tylko suchą karmą.
Na początku koty wydawały się czuć doskonale, wspaniale i zdrowo rozwijały się, ale wraz z osiągnięciem wieku dojrzałego bardzo szybko rozwinęły się u nich objawy choroby zwyrodnieniowej.
W Belgii podobne badania wykonali Gerard Lippert i Bruno Sapy. Ponad 500 domowych psów było monitorowanych i badanych przez 5 lat (od 1998-2002). Obaj uczeni byli w stanie pokazać w swoich badaniach, że psy, które otrzymały mięso wysokiej jakości ( czyli mięso organiczne, które nie ma nic wspólnego z mięsem kupowanym w sklepach), były wyraźnie zdrowsze niż psy, które były karmione konwencjonalną paszą przemysłową. Ponadto stwierdzili, że średnia długość życia „przemysłowych psów domowych ” wynosiła około 32 miesiące czyli prawie 3 lata! krótsza.
Problemy z nerkami u psów żywionych suchą wysoko przetworzoną karmą
Ale wracając do tematu problemów z nerkami u psa. Sucha karma może nieuchronnie prowadzić do odwodnienia organizmu, a tym samym do innych poważniejszych problemów z nerkami. W przeciwieństwie do wielu opinii, pies nie może zrekompensować braku płynu w suchej karmie poprzez picie wystarczającej ilości wody.
Wręcz przeciwnie! Suche jedzenie usuwa dodatkowy płyn z organizmu. Problemy takie jak kamice i przewlekła choroba nerek są często rezultatem odwodnienia.
Ponadto sucha żywność sama w sobie jest nienaturalnym sposobem żywienia zwierząt. To tylko wygodny i praktyczny wynalazek dla nas ludzi. Sucha karma ma niewiele wspólnego ze zdrowym pokarmem dla zwierząt domowych i nie przynosi żadnych korzyści !
Przeciwnie, stosowanie suchej karmy jest bardziej szkodliwe dla psów z chorymi nerkami. W diecie odpowiedniej dla danego gatunku pies otrzymuje do 80% wilgoci w diecie. Ponadto nadal pije wodę w razie potrzeby. Więc jego ciało jest optymalnie nawilżone. W suchym jedzeniu maksymalna wilgotność wynosi najwyżej 14 procent ! Jak więc zrównoważyć pozostałe wymagania dotyczące płynów?
Mój pies dużo pije
Świetnie, ale to nie wystarczy przy karmieniu go suchym jedzeniem! Zapotrzebowanie przeciętnego psa o normalnym poziomie energii na dzień wynosi około 60-100 ml płynu na kilogram masy ciała. Jeśli pies nadal otrzymuje suche jedzenie, zapotrzebowanie to wzrasta czterokrotnie, aby zapobiec odwodnieniu organizmu. Czyli pies o wadze 15 kg powinien wypijać dziennie do 6 litrów wody! Oczywiście jest to całkowicie nierealne!
Możliwe konsekwencje karmienia suchym pokarmem
Przy stałym braku wilgoci pies jest narażony na poważne konsekwencje zdrowotne. Nie tylko nerki, ale także inne narządy wewnętrzne ulegną uszkodzeniu, pojawią się choroby i stany zapalne, które nadal się rozprzestrzeniają.
Ponadto sucha karma składa się w wielu przypadkach z co najmniej 60% węglowodanów i tylko z minimalnej ilości białka, które jest słabej jakości.
Większość zawartych w karmie białek zwykle pochodzi z roślinnych źródeł, co przypomina bardziej codzienne wypasanie krów na pastwisku niż pokarm dla psów odpowiedni dla gatunku. Jeśli jakość białka nie jest bardzo wysoka, znaczna jego część musi zostać strawiona w okrężnicy. Powoduje to wytwarzanie toksycznych produktów przemiany materii, które muszą być przetworzone w wątrobie i wydalone przez nerki.
Duża ilość zbóż i białka roślinnego w karmie przemysłowej ma również duży wpływ na wzrost liczby chorób nerek i powstawania kamieni w pęcherzu moczowym. Ponadto psy karmione suchą karmą bardzo często cierpią na stan zapalny jelit.
Dieta dla psa chorego na nerki
Jak już wspomniałam, pies ze stwierdzoną chorobą nerek nie powinien otrzymywać suchej karmy. Pytanie brzmi: czym zatem karmić psa chorego na nerki?
Prawidłowe żywienie psa ma szczególne znaczenie. Tylko dostosowana odpowiednio dieta może poprawić jakość jego życia, zrekompensować straty składników odżywczych i zmniejszyć gromadzenie się toksycznych substancji.
Dlatego pokarm dla psów z chorobami nerek musi być lekkostrawny. Dodatki chemiczne, konserwanty, środki wabiące, środki aromatyzujące, wzmacniacze smaku, cukry itp. nie mają miejsca w dobrej i zdrowej karmie dla psów. Ale w diecie nerkowej należy zwrócić uwagę na jeszcze kilka innych czynników.
Dieta niskobiałkowa u psów z chorobą nerek?
Przez lata, zwłaszcza u psów z przewlekłą niewydolnością nerek, przepisywano dietę o wyjątkowo niskiej zawartości białka. Nie należy ani ograniczać, ani zaprzestać podawania białka chorym psom, ale musi być ono wysokowartościowe i lekko strawne. To jest po prostu złe! Dopiero przy całkowitym niemal ustaniu funkcji nerek, wskazane jest przejście na dietę bezbiałkową i bogata w węglowodany.
W przypadku psa, który już cierpi na problemy z nerkami, szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na podaż wysokiej jakości białka. Wysoka jakość jest tym, co pies może strawić najlepiej. Ze względu na charakter przewodu pokarmowego pies może najlepiej przetwarzać mięso. Strawność świeżego mięsa wynosi 98%!
Zasadniczo, weterynarze zalecają niskobiałkową żywność dla istniejącej choroby nerek. Ale w niektórych okolicznościach może być wręcz przeciwnie, powinna być zalecona dieta wysokobiałkowa. Jeśli chodzi o odżywianie psów chorych na nerki, wiele rzeczy należy traktować inaczej. Dieta musi być dostosowana indywidualnie do każdego zwierzaka.
Rozsądny plan diety dla przewlekłych psów nerkowych nie może być obliczony za pomocą ustalonej formuły matematycznej. Zasadniczo ważne jest to, że pies powinien otrzymywać białka wysokiej jakości !
Plan diety nerkowej dla psów
Aby spowolnić rozwój choroby pies potrzebuje są nie tylko białka o wysokiej jakości, ale białko to również powinno być łatwostrawne. Specjalna, produkowana przemysłowo karma dla nerek nie jest tak naprawdę często odpowiednia. Ponadto nie smakuje wielu psom, które już cierpią z powodu utraty apetytu. Na szczęście psy często instynktownie wiedzą, co jest dla nich dobre !
Dlatego lepiej jest przestawić się na naturalną karmę dla psów o wysokiej zawartości mięsa . O ile to możliwe, pies powinien otrzymywać kilka razy dziennie mniejszą porcję jedzenia. Ponadto warto mieć na uwadze zawartość fosforu w karmie dla psów . Według Meyera / Zentka spożycie fosforu nie powinno przekraczać 60 mg / kg masy ciała.
Fosfor i odżywianie psów chorych na nerki
Bardzo ważne jest aby pamiętać podczas podawania psu gotowanych posiłków lub z surowego mięsa aby nie podawać lub ograniczyć podawanie kości. Kości to ekstremalne bomby fosforowe. Ryż i proso zawierają również dużo fosforu. Dlatego te produkty powinny zostać usunięte z planu żywienia psów chorych na nerki. Dozwolony jest ryż suszi, który zawiera niewiele fosforu.
W surowej diecie nie powinno zabraknąć żołądków z treścią ( pochodzących od zwierząt z gospodarstw ekologicznych) ponieważ zawierają one stosunkowo wysoki poziom wapnia i mniej fosforu. Również tłuste mięso i wysokotłuszczowe ryby powinny wzbogacić dietę psa chorego na nerki.
Jeśli Twój pies zmaga się z chorobą nerek polecam mu naturalną karmę Reico, która bardzo sprawdza się w tej i wielu innych dolegliwościach naszych pupili.
Z wdzięcznością.
One thought on “Problemy z nerkami u psów”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Ciekawy artykuł polecam każdemu opiekunowi którego pupil ma kłopoty z nerkami. Artykuł jest również dla wszystkich właścicieli którzy chcą poszerzać swoją wiedze. Świadomość w żywieniu swojego psa daje bardzo dobre rezultaty. Medycyna chińska poleca stosowanie AMBROSI myślę że to samo odnosi się do naszych pupili że w nerkach jest ulokowana energia życia. Obserwujmy nasze zwierzęta a wtedy zauważymy początki choroby jak i dobre zmiany.