Jeśli jesteś zmęczony słuchaniem o przetworzonej karmie i o konserwantach pociesz się, że nie jesteś odosobniony. Miłośnicy psów, tak jak i Ty zaczynają zdawać sobie sprawę, że podawanie gotowanego lub surowego jedzenia w obecnych czasach jest skutecznym sposobem na utrzymanie swojego pupila w dobrym zdrowiu. Naturalne jedzenie przedłuża życie psa przeciętnie o 2 – 5 lat. Moja poprzednia sunia sznaucerka średnia była ze mną 20 lat. Nie znała smaku suchej i konserwowej karmy.
Naturalne jedzenie nie obciąża wątroby psa i jest pomocne w utrzymaniu jej funkcji, jaką jest oczyszczanie z toksyn.
Wątroba spełnia kilka podstawowych funkcji:
• jest to narząd oczyszczający, oczyszcza organizm z toksyn poprzez chemiczne przemiany lub z żółcią,
• ułatwia trawienie i wchłanianie tłuszczów,
• produkuje glikogen zwany skrobią zwierzęcą, pełni on funkcję zapasową u zwierząt – magazyn energii,
• wątroba produkuje i magazynuje niektóre białka surowicy krwi.
Oceny poziomu zdrowia wątroby.
Podstawowe funkcje wątroby bada się oznaczając we krwi wskaźniki – enzymy.
• ALT (aminotransferaza alaninowa) jest najważniejszym w ocenie enzymem, który można znaleźć w cytoplazmie hepatocytów i jego wysoki poziom świadczy o uszkodzeniu komórek wątroby.
• AST (aminotransferaza asparaginianowa) nie jest specyficzna dla wątroby, jako że znajduje się ją w dużych ilościach także w mięśniach i erytrocytach. Wartość podwyższona świadczyć może o infekcjach w wątrobie, przewlekłym niezakaźnym zapaleniu lub zwyrodnieniu wątroby.
• GGT (gamma glutamylotransferaza) jest zwykle podwyższone w przypadku cholestazy (zastój żółci) w wątrobie, ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki;
• ALP (fosfataza zasadowa) może być również podwyższony w przypadku choroby wątroby, podawaniu leków lub wszelkich procesów zapalnych w organizmie.
Oczyszczenia wątroby jest jednym z najważniejszych elementów tworzących zdrowe i długie życie. Aby wątroba Twojego psa utrzymywana była w formie przez długie lata zmień sposób karmienia. Zacznij gotować swojemu pupilowi lub karm go surowym jedzeniem.
Długotrwałe karmienie przetworzonym jedzeniem – suche karmy, konserwy (dietetyczny kurczak lub indyk) z niskiej jakości mięsa mogą spowodować niedobory żywieniowe i poważne problemy z wątrobą.
Unikaj suchej karmy dla psów z chorobami wątroby.
Firmy produkujące lecznicze weterynaryjne karmy zapominają o tym, że karma ma służyć poprawie zdrowia, a nie szkodzić. Wystarczy, że przed zakupem sprawdzisz skład takiej karmy i myślę, że zdecydujesz się na naturalne żywienie.
Tak mniej więcej wygląda skład karmy dla „wątrobowców”:
„Brązowy ryż, tłuszcz wieprzowy konserwowany mieszaniną tokoferoli i kwasem cytrynowym, suszone jaja, mąka sojowa, celuloza w proszku, siemię lniane, izobat białka wieprzowego, wątróbka drobiowa, węglan wapnia, monostearynian glicerolu …….”
W mojej opinii, podawanie takiej karmy w leczeniu wątroby to jak wylewanie ścieków do czystej wody.
Słonina na choroby wątroby?
Wątroba spełnia wiele ważnych funkcji w psim organizmie, jednak aby działała prawidłowo to TY powinieneś o nią odpowiednio dbać i o tym właśnie mówi ten artykuł.
Powinieneś raz na pół roku oczyścić wątrobę swojego psa. Szybko przekonasz się, że regularne oczyszczanie ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie psów. Zauważysz wzrost energii, mobilności, dobrego trawienia, wytrzymałości i dobrej kondycji, zdrowej skóry i pięknej sierści, wzrośnie odporność.
1. Nawet wtedy gdy pies ma wyniki w normie, powinieneś oczyszczać jego wątrobę minimum co 6, maksimum co 12 miesięcy. Dobre wyniki teraz nie muszą być dobre w przyszłości. Pies ciągle narażony jest na kontakt z toksynami.
2. Unikaj w diecie psa tłustych mięs np. mięso kaczki, tłustej jagnięciny, wołowiny oraz mięs z masarni.
3. Unikaj podawania szpiku z dużych kości; szpik zawiera bardzo dużo tłuszczu.
4. Uważaj na tanie mięso; jeśli jest tanie to znaczy mogą to być odpady.
5. Czytaj uważnie nazwy producenta smaczków; niektóre pochodzą z Chin i są wyjątkowo toksyczne dla psa i dla jego wątroby.
6. Dostarczaj psu naturalnych suplementów zawierających niezbędne dla zdrowia składniki odżywcze.
7. Jeśli występują podwyższone wartości enzymów wątrobowych, badaj krew swojego psa co 3 – 6 miesięcy, w zależności od wagi problemu oraz szukaj pomocy u doświadczonego terapeuty.
Niektóre produkty spożywcze, mają bardzo pozytywny wpływ na wątrobę. Np. na wydzielanie żółci i prawidłową pracę wątroby wpłynie dodanie zielonych warzyw do posiłku, a także rzeżucha, bazylia i kurkuma.
Można wspomóc pracę wątroby dodając ocet jabłkowy (1/4 do 1 łyżeczki) do żywności.
Sałata, liście mniszka lekarskiego, kwiat rumianku mają również pozytywny wpływ na wątrobę.
13 thoughts on “Naturalne leczenie i zapobieganie chorobom wątroby.”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
A jak oczyszczać wątrobę?
Poprzez powrót do naturalnego pokarmu, odpowiednim zestawem ziół i suplementów, dobieranych indywidualnie do psiaka. Taka terapia trwa 2 – 3 miesiące.
Witaj! Probuje ratowac mojego psiaka (6 miesieczny Golden Retriever) u ktorego podejrzewaja "liver shunt", jako ze koszty leczenia chirurgicznego i diagnozowania tutaj w Kanadzie sa astronomiczne, staram sie dobrac mu diete i dzieki Twoim informacja mam idee jak do tego sie dobrac, gorzej z supplementami by zapewnic mu "wysoki cynk a mala miedz", zastanawiam sie jakie witaminy (ludzkie) moge uzyc jako ze – etykietka "dla psa" oznacza ze cena za porownywalny specyfik idzie 10- 20X w gore.(na razie stosuje lactuloze i zamowilem denamarin oba srodki raczej drogie na moja emerytalna kieszen) Pozdrawiam – Ryszard
Hej. Przepraszam, ale po przeczytaniu Twojego komentarza, uśmiechnęłam się. Czy wiesz, że mojemu psu pomogli w chorobie przewspaniali ludzie z USA. Napisz do mnie na psiediety@gmail.com a podam Ci ich adres. Oni m.in. zajmują się chorobą na jaką cierpi Twój pies. Maja też doskonałe suplementy, z których musiałam niestety zrezygnować bo ich cena była porażająca. Cło i te inne opłaty. W Stanach Rick pisał, że ich cena jest na normalną kieszeń. Proszę napisz do mnie, a podam Ci adres tych ludzi. Pozdrawiam.
Mam 2-letniego mieszkańca w typie sznaucerka��.Ma zapalenie ucha i juz dwukrotnie zdarzył mu się atak(ok.minuty)w srylu padaczkowym.Poszliśmy do lecznicy i pobrano mu krew,aby sprawdzić co może być przyczyną…Okazalo się że ma nieznacznie podwyższone próby watrobowe.Wet cgce jeszcze przy kontrolnej wizycie za tydzień zrobić usg,żeby obejrzeć wątrobę. Mam zalecone przestawienie Atosa na odchudzająca karmę Purina.Nie wyobrażam sobie tego,bo psiak jest przyzwyczajony do gotowanego mięsa i warzyw.Niestety,ukochal sobie również chleb i prawdopodobnie dlatego przytyl. Jak powinnam go karmić żeby trochę wyszczuplal i żeby poprawić stan jego watroby?
Z góry dziękuję za pomoc.
Zazwyczaj zapalenie uszu związane jest z poważnymi zaburzeniami przemiany materii. Przewody słuchowe spełniają wtedy rolę wentyla bezpieczeństwa, przez który organizm usiłuje wydalić substancje trujące. Może tak być przy przeciążeniu wątroby lub nerek, które w organizmie stanowią właściwe narządy odtruwające. Dlatego nawet bez badania weterynarz powinien zalecić odpowiednią dietę opartą na naturalnych produktach spożywczych oraz podawanie leków homeopatycznych wzmacniających wątrobę i nerki. W tym przypadku sucha karma tylko pogorszy stan zdrowia pieska. Przede wszystkim należy stopniowo zmniejszać dawki pieczywa. Tak naprawdę to nie pies sobie ukochał podjadanie pieczywa tylko Pani ukochała. Posiłki powinny być łatwostrawne, wzbogacone enzymami i organicznymi witaminami i minerałami. Dziękuję za komentarz:) Pozdrawiam.
Witam mój 10 letni owczarek niemiecki ma coraz gorsze wyniki wątrobowe w usg również są zmiany. Podaje mu hepato force i hepatiale forte, schudl i nie chce jeść tej suchej karmy watrobowej najchetniej by jadł gotowanego kurczaka albo parowki. Nie wiem co jeszcze mu mam podawac żeby mu się polepszylo. Proszę o poradę.
Parówki i sucha karma nie są wskazane w diecie wątrobowej. Potrzebne są leki homeopatyczne regenerujące wątrobę i odpowiednia dieta. Anonimie podałeś zbyt mało informacji abym mogła pomóc Twojemu psu. Pozdrawiam.
Po wizycie z moim 10letnim psem u weterynarza jestem załamana.Do wizyty zmusił mnie powiększony węzeł chłonny mojego pupila.Wet zbadał i zasugerował rtg które nie wyszło z powodu prześwietlonej kliszy.Zrobił więc badanie krwi z której wyszło że ALP jest bardzo wysokie.Diagnoza mój pies ma chłoniaka złośliwego.Podał mu sterydy i antybiotyk.Ale ja jestem niespokojna coś mi tu nie pasuje więc wykonałam telefon do innej pani doktor.Po tym co opowiedziałam powiedziała abym poszła z psem do innego lekarza.Dodam że po sterydach guz się zmniejszył.Co robić nie chcę czekać na śmierć mojego psa.
Radzę skorzystać z rady pani doktor – zmienić weterynarza. Potrzebna jest diagnostyka, a nie podawanie na ślepo sterydów i antybiotyków. Nie tędy droga. Pozdrawiam.
Mam 7-letnią sznaucerkę chorą na chłoniaka
od 2 lat leczymy się we Wrocławiu na Akademii Przyrodniczej
Dzień dobry!
Mieszkam w Anglii… Mój 23-miesięczny, 63-kg Dogue de Bordeaux ma silną alergię na roztocza i dostaje w związku z tym codziennie 3 tab sterydów (zeszłam z 8, które dostawał przez dłuższy czas dzięki sprzątaniu domu 2x dziennie…wykańczające, ale działa). Niestety, wygląda na to, że buntuje mu się wątroba. Od pewnego czasu ma mocno spuchnięty brzuch zaraz za żebrami. Właśnie wróciłam od weterynarza i dowiedziałam się, że muszę zrobić całą serię badań żeby to potwierdzić… a wtedy pewnie dostanie kolejne leki, które przy jego wadze kosztują tu dużo. Czy jest coś, co mogę zrobić, żeby przynieść mu ulgę?
Dziękuję za kształcące artykuły i pozdrawiam,
Monika
Można. I to bardzo wiele. Bez leków – tylko dieta i zioła. Potrzebuję więcej informacji. Proszę o kontakt psiediety@gmail.com