Kelp jest wyciągiem z alg morskich – brunatnic, który w niektórych krajach Dalekiego Wschodu, przede wszystkim w Japonii, wykorzystywany jest także w żywieniu ludzi. Szereg prowadzonych w ostatnich latach badań wykazało,że kelp zawiera przede wszystkim mikro- i makroelementy – i to w ilościach przewyższających nawet 50-krotnie zawartość tych pierwiastków w roślinach lądowych.
W sumie w wyciągach z wodorostów morskich stwierdzono występowanie 92 różnych składników mineralnych, niektórych w ilościach
śladowych, a niektórych w ilościach mogących odgrywać znaczącą rolę w pokrywaniu zapotrzebowania pokarmowego ludzi i zwierząt.
Najważniejsze makroelementy znajdujące się w kelpie to chlor, sód, potas, siarka i wapń, zaś najważniejsze mikroelementy to przede wszystkim jod, a także miedź, cynk, mangan i selen.
Z żywieniowego punktu widzenia bardzo ważne jest także to, że składniki mineralne znajdują się w naturalnych chelatach, co znacznie ułatwia ich wchłanianie z przewodu pokarmowego. Kelp zawiera 9-11% białka i jest ważnym źródłem witaminy D, kwasu foliowego, witaminy A i B12.
Jest także niezwykle cennym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, przede wszystkim z rodziny n-3.
Uważa się nawet, że wysoka zawartość kwasów n-3 w oleju rybim spowodowana jest właśnie wysoką zawartością tych kwasów w wodorostach, będących naturalnym pokarmem ryb morskich.
Z klinicznego punktu widzenia bardzo ważna jest wysoka zawartość w kelpie organicznego jodu, który jest wykorzystywany przez ssaki i człowieka do wytwarzania tyroksyny.
Ten krótki przegląd informacji na temat kelpu wskazuje, że może to być niezwykle cenny dodatek pokarmowy w diecie psów. Brak
w bliskim sąsiedztwie Polski oceanów z wodorostami sprawia, że kelp jest u nas bardzo mało znanym dodatkiem pokarmowym, choć od kilku lat wyciągi z kelpu są oferowane jako specjalne suplementy dietetyczne, będące przede wszystkim naturalnym źródłem jodu.
Dlatego uważam, że dodatek kelpu do karm dla zwierząt nie powinien być traktowany jako chwyt marketingowy, ale wartościowe uzupełnienie pokarmu podawanego psom.
Korzyści z kelpu dla Twojego psa.
– Dzięki zawartości jodu kelp jest niezwykle skuteczny do uregulowania prawidłowej pracy układu hormonalnego. Szczególnie wskazany jest dla psów z niedoczynnością tarczycy.
– Psy z problemami podrażnienia skóry w wyniku alergii , psy z suchą skórą lub psy cierpiące na łysienie (utrata owłosienia) mogą otrzymywać z pożywieniem wodorosty. Badania wykazały, że psy które były karmione kelpem dziennie przez okres sześciu miesięcy, miały ciemniejszą, grubszą i bardziej błyszczącą sierść, a także nie dochodziło do jej nadmiernego wysuszenia.
– Psy, które karmione były wodorostami przez okres 3 tygodni stawały się mniej atrakcyjne dla pcheł i innych pasożytów skórnych.
– Psy mogą łatwiej utrzymać prawidłową masę ciała dzięki zawartości jodu w wodorostach. Jod pobudza tarczycę, która kontroluje metabolizm psa. Przy lepszym metabolizmie u psów z nadwagą łatwiej dochodzi do zmniejszenia poziomu cholesterolu i zmniejszenia wagi.
– Dzięki lepszej przemianie materii, w wyniku poprawy funkcjonowania układu hormonalnego, psy które są suplementowane wodorostami cieszą się lepszym stanem zdrowia. Jest to szczególnie ważne dla starszych psów, których metabolizm może być zbyt niski i funkcje układu hormonalnego i odpornościowego mogą być u nich z wiekiem zagrożone.
Nie wszystkie glony są takie same. Unikaj wodorostów zebranych wzdłuż wybrzeży amerykańskich, ponieważ mogą być one zanieczyszczone przez toksyny przemysłowe.
Najlepszy jest kelp norweski pochodzący z jeszcze nie skażonych wód.
Suplementując swojego psa wodorostami postępuj zgodnie z zaleceniem producenta. Najprostszym sposobem na uzupełnienie psiej diety jest kupno Kelpu w postaci sproszkowanej i dosypywanie do jedzenia swojego psa odpowiedniej dawki.
UWAGA : W wyniku zażywania Kelpu możesz zauważyć u swojego psa zmiany zabarwienia i wyglądu moczu. Jest to naturalny objaw spowodowany wydalaniem wraz z moczem dużych ilości szkodliwych produktów przemiany materii, oraz toksyn i metali ciężkich usuwanych z organizmu przez kwas alginowy.