Cykl artykułów – czy moge podać psu … herbatkę rumiankową

Rumianek to najbardziej lubiana i poszukiwana herbata ziołowa na świecie. Każdego dnia wypijanych jest milion filiżanek tego wspaniałego naparu.

Rumianek należy do najstarszych roślin leczniczych. W XVIII i XIX wieku zainteresowanie rumiankiem jako środkiem leczniczym słabnie lecz nadal jest stosowany w lecznictwie ludowym. Zainteresowanie nim ponownie wzrosło po zbadaniu składu chemicznego i działania farmakologicznego.

Obecnie to bezpieczne i wszechstronne zioło ma szeroki zakres zastosowań u zwierząt i ludzi.

Czy podawać psu rumianek? Odpowiedź Tak.

Rumianek może pomóc psom w różnych dolegliwościach.

Herbatka rumiankowa działa przeciwskurczowo, wiatropędnie jak również jest doskonałym środkiem uspakajającym układ trawienny w przypadku wystąpienia niestrawności, gazów czy wymiotów. Szczególnie skutecznie działa herbatka na psy, które są podatne na zaburzenia żołądkowe występujące podczas epizodów nadmiernej pobudliwości. Wzdęcia, bulgotanie w brzuchu, wymioty po zjedzeniu posiłku, to częste objawy u takich psów po ekscytującym dla nich wydarzeniu.

Niestrawność złagodzi podawanie psu mocnego naparu rumiankowego co kilka godzin. Sposób przygotowania takiego napary to – dwie torebeczki lub dwie łyżki ziół umieścić w filiżance i zalać gorącą wodą. Można do smaku dodać odrobinę miodu. Podawać psu do picia do momentu ustąpienia dolegliwości.

Przy podrażnieniach skóry taki sam mocny napar przelewa się do buteleczki z atomizerem i pryska chore miejsce. Napar dość skutecznie unieszkodliwia bakterie i drożdże przynosząc psu ulgę.

W zapaleniu spojówek, przed udaniem się do lecznicy z celu zbadania czy oko nie jest poważniej chore można zastosować napar z rumianku i soli fizjologicznej kupionej w aptece. Proporcje to jedna część rumianku i trzy części soli fizjologicznej. Zakrapiać oczy 3 razy dziennie. Jeśli zaczerwienienie i obrzęk powiek nie ustąpi po 2 dniach należy niezwłocznie udać się do lecznicy na szczegółowe badanie oka.

Skórę podrażnioną z powodu alergii lub przez ukąszenie pcheł ukoi kompres z rumianku.

Jak widzisz rumianek ma wszechstronne zastosowanie. Możesz go więc podawać swojemu psu bez obaw. Wspólny relaks przy filiżance naparu rumiankowego to także najwspanialsze chwile dla przyjaciół.

8 thoughts on “Cykl artykułów – czy moge podać psu … herbatkę rumiankową”

  1. Czy moge prosic o mozliwosc kontaktu na priv?mam bardzo ciezko chorego mojego psiunka(husky)czy moge prosic o rade co mu podawac jesc w chorobie…ma raka pluc i nic nie chce jesc cuduje byle by cokolwiek zjadl juz ale moze Pani cos doradzi…jest na encortonie i podaje tez ziola antynowotworowe od Pana Alki zielarza z dognaturall…shogbar7L@gmail.com pozdrawiam serdecznie i bede wdzieczna za jakokolwiek rade…

  2. Czy moge podać psu szałwie do picia-jest lekko podziębiony po Kąpieli w morzu północnym…zresztą ja tez. Ma ciepły i suchy nos-szczególnie wieczorami i lekki przezroczysty katar-troszke chrapie jak śpi. Mieszkam w norwegii-a tu wiedzą medyczną nikt nie grzeszy…wiem bo pracuje w klinice weterynaryjnej-kota mi tu uśpić chcieli-jak się zatruł …sama go uratowałam ziołami, smektą i kroplówkami (glukoza). A jak miał grzybice ucha to lekarz powiedział "ze kiedys samo przejdzie-a oni na to lekow nie mają dla kotów" -więc zakrapiałam mu to raz wodą utlenioną a raz świeżo wyciśniętym sokiem z aloesa (aloe vera)-dałam mu tez w to ucho szczypte kremu Triderm i przetarlam Boraxem-po tygodniu kot był zdrowy!, a wet powiedzial ze jeszcze nigdy nie widzial zeby komus tak szybko przeszla grzybica ucha!! …i pytał co mu robilam? Pies dostaje Cerutin i 2 razy dałam mu troszke Pyralginy-pomogło na gorączke-ale jeszcze ma katar. Nie mam zwykłej wit.C-tylko kwas L-askorbinowy-nie wiem czy to nie będzie dla niego za mocne??? Zastanaeiam sie tez czy mozna mu podac domięśniowo wit.B12-bo mam w lodówce dla siebie-i moge się z nim podzielic…(norweski wet.wali B12 gdzie popadnie-wcale nie trafia w mięśnie-czy to normalne??)

    1. Podaje się łyżkę herbatki kilka razy dziennie. Trzeba uważać, ponieważ niektóre psy mogą być uczulone na rumianek. Więc jeśli zdecyduje się Pani podawać herbatkę, należy na początku podać odrobinkę i obserwować pieska. Jeśli będzie wszystko dobrze to wtedy spokojnie można podawać ją do picia.

Dodaj komentarz