Zielone flaki na wrażliwy żołądek.

Niektóre psy podobnie jak ludzie mogą mieć wrażliwy system trawienny. Przewlekła biegunka, okresowe wymioty po jedzeniu, wzdęcia, burczenie w brzuchu, nadmierne ślinienie i refluks są często objawami, które mogą być spowodowane przez zbyt wrażliwy przewód pokarmowy. Nie zdając sobie z tego sprawy opiekunowie często sami pogarszają stan zdrowia swojego psa, kupując suchą karmą poleconą przez weterynarza czy zakupioną w sklepie zoologicznym z przeznaczeniem, że jest to „formuła dla wrażliwego żołądka”. To niestety tylko chwyt marketingowy mający na celu przekonanie opiekuna, że problem zostanie rozwiązany, jeśli będzie karmił on psa tylko tą właśnie karmą. Jest to bardzo mało prawdopodobne. W istocie, w większości przypadków, problem nie zniknie. Wręcz przeciwnie objawy pogorszą się.

Suche krokiety są trudne do strawienia dla każdego psa, a szczególnie trudno strawić je psu z wrażliwym żołądkiem. Niezależnie od tego jak bardzo suszki są „naturalne” lub „pozbawione ziaren” nadal nie są łatwostrawnym posiłkiem dla psa. Dla psów o wrażliwym układzie pokarmowym podawanie suchej karmy do jedzenia może okazać się katastrofalne w skutkach. Proces trawienia sztucznej karmy jest utrudniony – organizm musi bardzo mocno się napracować aby doszło do strawienia przetworzonego pokarmu. Ponadto wiele psów nie toleruje ziarna i skrobi, które często obecne są w takich karmach. Białko (mięso), które znajduje się w granulkach, jest tak przetworzone, że trudno rozpoznać, czy to naprawdę mięso. Wiele psów wykazuje nietolerancję na niektóre źródła białka, co dodatkowo zaostrza problem. 
theyloyet.com.uk

Czy istnieje jakieś rozwiązanie? 
Tak, istnieje. Karmienie surową dietą. Surowy pokarm jest zdecydowanie najłatwiejszy do strawienia przez psy. Ich układ trawienny jest do tego przystosowany. Sucha karma to stosunkowo nowy wynalazek opracowany zresztą dla wygody ludzi, a nie dla zdrowia i dobrego samopoczucia naszych pupili. Suszki to składnik pokarmowy, który nie jest w pełni wykorzystany przez psa w procesie trawienia. Nie strawione resztki zalegają żołądek, drażniąc go. Układ trawienny w takiej sytuacji musi ciężej pracować aby maksymalnie wykorzystać składniki odżywcze z karmy, którą pies zjadł. Efektem tego może być biegunka, wymioty, wzdęcia czyli inaczej dolegliwości trawienne. To samo będzie działo się w przypadku psów, które nie tolerują ziaren lub są na nie uczulone. I pojawia się problem. Przygotowując naturalny, surowy posiłek, widzisz i wiesz, co podajesz swojemu psu. Nie ma żadnego zgadywania – poszczególne składniki są całkowicie pod Twoją kontrolą. I nawet jeśli masz chorego psa możesz również kontrolować jadłospis Twojego pupila. 

Jednym z najbezpieczniejszych produktów spożywczych dla wrażliwych psów są surowe zielone flaki. 

Zielone flaki powinny być podawane w stanie naturalnym – są wtedy pełne probiotyków i enzymów trawiennych. To powoduje, że taki pokarm łagodzi podrażnienie przewodu pokarmowego i jednocześnie jest łatwostrawny. Istotne jest również to, że flaki są idealnie kompletne pod względem odżywczym i masz produkt, którym możesz karmić swojego psa niemal każdego dnia. Jest to również idealny pokarm dla młodych szczeniąt podczas przejścia z karmienia mlekiem matki na surową dietę. Ich „pyszny” zapach i smak wydaje się skusić nawet najbardziej wybredne szczenięta! Starsze psy, które nie wykazywały  problemów ze strony układu trawiennego we wcześniejszych latach, mogą w miarę ich upływu stać się bardziej wrażliwe. Zielone flaki mogą okazać się zbawienne dla starszego zwierzęcia. Są bowiem łatwe do gryzienia, a przede wszystkim łatwe do strawienia i dlatego  kocha je 99% zwierząt. To główne powody, dla których należy karmić starsze psy taką ilością flaków, jaką zechcą.

Obecność probiotyków spowoduje, że dla większości psów, które cierpią z powodu nietolerancji pokarmowej, alergii lub chorób przewodu pokarmowego np. IBD, flaki będą stanowiły główny składnik ich diety. Pozostałe surowe produkty spożywcze mogą i powinny być włączone, ale flaki powinny stanowić podstawę diety. Pamiętaj też, że jeśli pies nie toleruje danego źródła białka znajdującego się w suchej karmie, to nie znaczy wcale, że nie będzie tolerować go w jego naturalnym stanie. Wręcz przeciwnie, często po spożyciu takiego białka u psa nie pojawią się żadne objawy nietolerancji.

Więc nie denerwuj się, jeśli masz szczeniaka lub psa, który nie przejawia zbytniego zainteresowania suszkami – bo może potrzebują one dobrej jakości pożywienia. Jeśli dalej będziesz się upierać przy krokietach, to możesz szukać i szukać coraz to nowszych suchych wynalazków, ale nigdy nie  znajdziesz bardziej optymalnej diety, niż ta, którą stworzyła Natura dla naszych małych drapieżników. Spróbuj więc podawać swojemu psu flaki, a uczynisz jego życie lepszym i będzie on za to Tobie bardzo wdzięczny.
Dziękuję.

8 thoughts on “Zielone flaki na wrażliwy żołądek.”

  1. Witam, czytam Pani blog i znalazlam duzo inspiracji dla naszego niejadka rasy shar pei ze stwierdzonym pnn (wysoki mocznik i keratynina-tylko). Mam pytanie : czy zielone flaki mozna mu podawac i w jakiej czestotliwosci?
    Pozdrawiam z Norwegii

  2. Gdzie kupic takie flaki bo nigdzie nie ma, a moze są dostępne wysyłkowo?

    Czy psu z wrazliwym przewodem pokarmowym mozna i warto podawac enzymy, czy to nie rozleniwi organizmu i jakie zakupic ( chodzi o niezbyt drogie )

  3. W Polsce są dwaj producenci surowego mięsa dla psów – jest to Aspol i Primex. Pisząc o enzymach mam na myśli enzymy pochodzące z naturalnych źródeł. Takie na pewno nie rozleniwią organizmu. Naturalne preparaty nigdy nie będą tanie. Myślę, że lepiej zainwestować w dobry produkt niż tani. Często zdarzają się różne formy nietolerancji organizmu (mdłości, osłabienie, swędzenie) po spożyciu tanich preparatów. Podczas takiego "leczenia" opiekun przeciąża nie tylko nerki i wątrobę pupila,ale także narusza równowagę substancji mineralnych w jego organizmie. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz