Składniki odżywcze w diecie psów cz. 2

Psy są drapieżnikami.
Co to oznacza? To znaczy, że każdy pies posiada instynkt łowiecki, w zależności od rasy, bardziej, lub mniej rozwinięty. Instynkt ten umożliwia psowatym upolowanie zdobyczy.

Psy są bardzo podobne do wilków i psów Dingo – ich dzikich odpowiedników. Wilki polują i zjadają różne zwierzęta, duże i małe. Wilki podobnie jak psy są bardzo wytrzymałe i często przemierzają wiele
kilometrów w poszukiwaniu pożywienia. Istnieje wiele zwierząt żyjących stadach i posiadających określone nawyki żywieniowe. Ptaki żywią się owadami, czasem jedzą owoce jagodowe i nasiona. Niektóre nasiona przechodzą nie strawione przez ich przewód pokarmowy i dają życie roślinom. Inne zwierzęta jedzą larwy owadów ze zwierzęcych i ptasich odchodów. Rośliny też na tym korzystają, są odpowiednio odżywione naturalnym nawozem. To wszystko odbywa się w idealnej harmonii. Wilki żywią się podobnie jak wszystkie inne zwierzęta – mają również swoje nawyki żywieniowe.

Psy jedzą bardzo wiele rzeczy. Wiem, że to obrzydliwe ale taka jest niestety prawda. Często podczas spaceru w lesie widziałam jak moja Dasza z wielką radością i ochotą zjadała odchody sarnie albo zajęcze.

To prowadzi do następnego punktu.

Jakie rośliny są najlepsze dla psów?

Psy potrzebują pewnych składników odżywczych znajdujących się w roślinach. Niestety, system trawienny psa nie jest przeznaczony do trawienia surowego materiału roślinnego. Jego system trawienny jest krótki i źle wyposażony, aby strawić rośliny. Więc co pies robi?
Cóż, pies szuka częściowo strawionej masy roślinnej, gdzie tylko może. Może to być np. świeży koński nawóz lub odchody innych
roślinożernych.

Wyobraź sobie, że prowadzone przez 20 lat obserwacje potwierdziły, że ulubionym posiłkiem psów jest m.in. obornik koński. Psy lubią także odchody zajęcze i sarnie. Jeśli pierwszy raz widzisz takie zachowanie swojego psa możesz nie czuć się komfortowo, ale ma to sens. W odchodach znajdują się częściowo strawione rośliny, które system trawienny psów może wykorzystać. Obornik roślinożernych zawiera enzymy trawienne, które są potrzebne psu.

Krótko mówiąc, większość zwierząt rzadko przepuści okazje zjedzenia łatwego kąska i pies pod tym względem niczym się nie różni.

Czym żywią się dzikie psy?

Dzikie psy podobnie jak wilki polują całym stadem na słabe, stare zwierzęta i zjadają je. Psy zjadają gryzonie, ptaki – w zasadzie wszystko to, co znajdą na swojej drodze. Aby zapewnić sobie lepsze trawienie nie pogardzą również odchodami roślinożerców. Zrozumienie potrzeb psa i jego zachowania pozwoli nam ułożyć dla niego zdrową dietę bez przyprawiania nas o mdłości. Pamiętaj, psy są bardzo podobne do wilków.

Podstawowe składniki odżywcze w diecie psów.

    • Białko
      – pochodzące z tkanki mięśniowej zawierające aminokwasy łatwo przyswajalne przez psy
    • Tłuszcze
      – pochodzenia zwierzęcego są dobrze metabolizowane przez psy
    • Witaminy
      – psy wymagają wielu witamin. Ich źródłem może być tkanka mięsna innych zwierząt oraz częściowo strawiona masa roślinna.
    • Minerały
      – psy powinny spożywać wapń i wiele pierwiastków śladowych, aby zachować zdrowie. Niedobory tych pierwiastków uzupełni zjadanie kości przez psa i częściowo strawiona masa roślinna.
  • Woda
    – jest istotnym składnikiem odżywczym, a bez niej życie nie istnieje.


Czy pochodzenie składników odżywczych ma znaczenie?

Istnieją szkoły, która uczą, że pochodzenie składników odżywczych, nie odgrywa żadnej roli w zdrowiu zwierzęcia.
Nie bardzo się zgadzam z tym stwierdzeniem. Swego czasu wprowadzono do diety krów i owiec białko zwierzęce, najprawdopodobniej skażone, w celu podniesienia jego poziomu w ich diecie i niestety ta praktyka doprowadziła do powstania „choroby szalonych krów”. Wierzę, że najlepszym sposobem karmienia zwierząt jest naturalne pożywienie, w miarę możliwości oczywiście. Praktyka taka będzie utrzymywać wszystkie zwierzęta w optymalnym zdrowiu.

Jeśli będziesz chciał, możesz karmić swojego psa dietą BARF, co oznacza karmienie surowym mięsem, surowymi kośćmi i częściowo strawioną
masą rośliną (dokładnie gotowane lub poddane fermentacji warzywa mogą pełnić tę rolę). Domowe receptury karmy dla psów, które Ci będę polecała, będą zawierać te składniki.
Wierzę, że najlepszą karmą dla psa jest m.in. surowa dieta. Wiem
jednak, że niektórzy z Was nigdy nie będą czuć się komfortowo w czasie
podawania surowego pożywienia swojemu psu. Jeśli zaliczasz się właśnie do takich osób, biorę sobie to do serca i podam Ci też kilka receptur gotowanej karmy, która będzie na pewno pożywna i smaczna dla Twojego psa.

Przygotowywanie posiłków dla psa początkowo może będzie wydawać Ci się zbyt trudne – być może będziesz obawiać się, czy tak przygotowany
posiłek będzie dobrze zbilansowany. Nie obawiaj się, do każdego posiłku będziesz dodawał suplementy, aby zapewnić swojemu psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Dziękuję.

Dodaj komentarz