Rewolucja w misce cz.9 – nie waga ale metabolizm.

Każdy pies czy to będzie szczenię, pies dorosły, czy senior potrzebuje tak jak ludzie, różnej ilości jedzenia. Wszystko zależy od metabolizmu organizmu.

Podawanie na opakowaniach suchych karm ilości dziennego spożycia kulek według wagi psa jest wielkim nieporozumieniem. Przed ścisłym przestrzeganiem takich zaleceń, zadaj sobie pytanie, ile ja zjem produktów w kolejnym posiłku. Zazwyczaj jest tak, że ludzie sami nie są pewni, co zjedzą w ciągu dnia i czy będzie to ściśle określona ilość i waga spożywanego jedzenia. Jak więc mogą domyślać się ile karmy i jakiego jej rodzaju potrzebuje ich pies?

Ile szklanek jedzenia potrzebują szczenięta?

Tyle ile chcą, a nie tyle ile ważą. Każde dziecko je tyle ile chce, aż poczuje się najedzone. Tak powinny być karmione również szczenięta.

Ile jedzenia potrzebują dorosłe psy?

Dorosłe psy powinny dostawać jeden posiłek dziennie. Należy w misce umieścić tyle pokarmu żeby zjadły go w całości i odeszły syte od miski. Nie powinny po zjedzeniu swojej porcji rozglądać się jeszcze w poszukiwaniu jedzenia.

Zmiana dotychczasowego sposobu żywienia psa

Są różne metody przestawienia zwierzaka na surową dietę.

Jeśli Twój pies dotychczas spożywał suchą lub mokrą karmę może on na początku zjadać olbrzymie ilości naturalnego pokarmu. Ten etap może trwać tak długo aż pies się nasyci.

Może być też tak, że pies nie będzie chciał jeść surowego mięsa. Ponieważ nie bardzo będzie wiedział co zrobić z podanym mu jedzeniem.

W jednym i drugim przypadku bądź dla swojego psa wyrozumiały i cierpliwy. Zobaczysz jak szybko wszystko powróci do normy.

Najtrudniej przekonać niejadka. Być może trzeba będzie przez jakiś czas mieszać mu mokrą lub suchą karmę z surowym jedzeniem aż psiak przekona się do nowego pożywienia. Nie należy jednak zbyt długo zachęcać psa w ten sposób. Sucha karma to najbardziej nieodpowiedni posiłek dla naszych psów jaki kiedykolwiek został wynaleziony. Sucha karma niszczy nerki, trzustkę, wątrobę, powoduje skręt żołądka.

Dlaczego?

Dlatego, że to wysoko przetworzony pokarm, który jest martwy, ponieważ:

– jest gotowany, a wysokie temperatury niszczą wszystkie składniki odżywcze potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania; składniki te uzupełniane są chemicznymi substancjami naśladującymi naturalne.
– zawierają głównie ziarna.
– mają tylko 2 % wilgotności.

Wszystkie produkty spożywcze powinny zawierać wodę, krew w celu łatwego przetworzenia ich w organizmie.

Jakość nie ilość

Karmienie surową naturalną dietą pozwoli psom jeść tyle ile chcą. Oczywiście nie dotyczy to karmienia suchą karmą. Podczas takiego karmienia metoda nie sprawdzi się ponieważ psy po takim jedzeniu nigdy nie będą odżywczo syte. Powtarzam odżywczo syte. Wysoko przetworzona żywność jest pozbawiona składników odżywczych. To puste kalorie. Organizm nie jest zainteresowany ilością pokarmu tylko jego jakością.

Otyłe psy głodują

Psy otyłe tak jak i otyli ludzie głodują. Tak naprawdę otyły i pies, i człowiek może umierać z głodu ponieważ ich organizm nie otrzymuje niezbędnych substancji odżywczych potrzebnych do właściwego jego funkcjonowania. I pies i człowiek domaga się i objada się coraz większą ilością pożywienia, ponieważ ciało potrzebuje składników pokarmowych. Choć według zaleceń na opakowaniach suchych karm pies powinien być najedzony tą ilością karmy, którą dostaje, tak nie jest. Jego organizm nie otrzymuje bowiem tego czego potrzebuje. Dlatego mózg wysyła następne sygnały uruchamiające mechanizmy głodu, który interpretowany jest jako potrzeba lub pragnienie dalszego jedzenia. W ten sposób nakręcane jest błędne koło przejadania się pustym jedzeniem, ponownym pragnieniem zaspokojenia organizmu substancjami odżywczymi, nowym uczuciem głodu, który uciszony zostaje żebraniną psa, który zjada jeszcze większe ilości przetworzonego, pozbawionego składników odżywczych pokarmu swojego opiekuna podającemu mu swoje jedzenie.

Dieta odchudzająca
Zazwyczaj opiekunowie otyłych psów udają się do weterynarza lub do „eksperta” od żywienia w sklepie zoologicznym i otrzymują taką radę – proszę kupić karmę dla otyłych czyli w wersji light i podawać psu 1 miarkę – najlepiej. Oczywiście pies będzie tracił na wadze ale będzie głodzony. Ale co on może zrobić? Nie może przecież otworzyć lodówki lub szafki z jedzeniem i najeść się. Nie powie, że cierpi z powodu bólu spowodowanego głodem. A Ty widząc, że on chudnie jesteś zadowolony z efektów cudownej diety zaleconej przez specjalistów. To nie jest w porządku. Psy czują głód i cierpią z powodu niedożywienia tak jak ludzie.

Trzy powody dla których karmy odchudzające nie będą działać

1/ Ograniczenie pożywienia pozwoli psu schudnąć ale kiedy znowu zacznie odżywiać się normalnie jego masa zwiększy się, ciało nabierze większej wagi do ochrony przed kolejnym uczuciem głodu.

2/ Karmy „light” nie są w pełni zbilansowaną i kompletną karmą jak przekonują specjaliści

3/ Jeśli pies ma problemy zdrowotne np. cukrzycę lub jego tarczyca nie działa prawidłowo, karmy light mogą dodatkowo pogorszyć zdrowie psa.

Jeśli chcesz aby Twój pies schudł, daj mu proszę zdrowe, surowe pożywienie. Pies schudnie bez głodzenia, a jego organizm otrzyma wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Wtedy takie odchudzanie ma sens.

Odżywianie surowym jedzeniem i przybieranie na wadze

Może to oznaczać:
– narządy takie jak tarczyca czy trzustka nie funkcjonują prawidłowo
– zaburzenie równowagi kwasowo – zasadowej w organizmie
– nadmierny apetyt powodują także szczepionki
– codzienne karmienie psa dużą ilością pożywienia

Wilki nie jedzą codziennie

Zdrowe, dorosłe psy wcale nie muszą jeść codziennie. Jeśli Twój pies ma nadwagę nie zachęcaj go do jedzenia.
Wilki jedzą w środowisku naturalnym tylko raz czy dwa razy w tygodniu.

Wiele psów je co drugi dzień i też ma się znakomicie. Bez pośpiechu zjadają one wszystko czego potrzebują niekoniecznie tego, co oferuje wytwórca wysoko przetworzonych karm.

Każdy pies jest wyjątkowy

Różne psy mają różne zapotrzebowanie na pokarm. Ten sam pies może jednego dnia zjeść całą swoją porcję podczas gdy drugiego nic nie będzie chciał jeść. Tak samo jest z ludźmi. Nikt nie zjada tej samej ilości żywności każdego dnia. Możesz mieć dwa psy ważące 40 kg i jeden z nich zje z chęcią każdy podany mu posiłek, a drugi będzie bardziej wybredny. I nie będzie to miało nic wspólnego z ich wagą ale ich metabolizmem, wiekiem, ogólnym stanem zdrowia i ruchem.

Jeśli Twoje psy są zawodnikami w jakiejś dyscyplinie psiego sportu ich zapotrzebowanie na pokarm będzie większe.

Jeśli będzie to pies wylegujący się na kanapie wtedy jego zapotrzebowanie będzie znacznie mniejsze od psa zawodnika. Tak więc różnorodność jest konieczna.

Pies decyduje o ilości jedzenia

Ty decydujesz, co, gdzie i kiedy, Twój pies decyduje, jak dużo. Nie staraj się tego zmienić.

Nikt nie porcjuje jedzenia dla wilków

Wilki same decydują ile mogą zjeść. Nikt i one same nie porcjują sobie posiłków. Jedzą tyle na ile mają ochotę. Nie zauważysz u nich ani grama tłuszczu. Większość ludzi twierdzi, że wilki są zbyt chude. To prawda, ale mówiące to osoby porównują swoje psy do towarzystwa z psami żyjącymi na wolności – smukłymi i eleganckimi.

Kiedy jest najlepsza pora do karmienia

Każdy organizm ma swój wewnętrzny zegar i on wskazuje porę karmienia, spania, wydalania, regeneracji, uzdrowienia itd. Najlepsza pora na jedzenie to czas między 7.00 a 9.00 rano.

W godzinach wieczornych ciało ma potrzebę wypoczynku, regeneracji. Jeśli karmisz swojego psa wieczorem to posiłek powinien być podany najpóźniej do godziny 19.00.

Zachować prostotę posiłków

Karmienie psa surową, naturalną karmą jest proste i przyjemne zwłaszcza gdy opiekun zdaje sobie sprawę jakie korzyści zdrowotne przynosi psu surowa żywność i suplementy organiczne.

Kluczem do żywienia zdrowych i szczęśliwych psów jest – posiłek składający się 75% surowego mięsa i 25% warzyw. Chore psy, ciężarne suczki i szczenięta potrzebują 80% surowego mięsa i 20% warzyw.

Nie należy zapominać także o organicznych suplementach

Z wdzięcznością.

2 thoughts on “Rewolucja w misce cz.9 – nie waga ale metabolizm.”

Dodaj komentarz