Rewolucja w misce cz. 4 – Białka

Mięso, drób, ryby i jaja.

Białko najlepsze dla naszych pupili to wołowina, jagnięcina, kurczak, indyk, podroby – wątroba, serce, nerki, śledziona i żołądki, żółtka jaj, ryby.

Wątpliwe białka

Zalicza się do nich ze względu na zanieczyszczenie i istniejące choroby wieprzowinę, króliki i wiele produktów mlecznych.

Najlepsze

Najpierw przedstawię Ci najlepsze produkty dla Twojego psa. Najlepsze to te, które są pochodzenia organicznegozapewniają bowiem wysoką jakość mięsa. Kolejne produkty to mięso dostępne na rynku, u zaufanego sprzedawcy, a potem w supermarketach.

Chciałabym napisać z pełnym przekonaniem, że mięso pochodzenia organicznego jest najlepsze i jest rzeczywiście organiczne ale okazuje się, że często wcale do organicznych nie należy. Mięso organiczne to takie, których zwierzęta karmione są naturalnym pokarmem, a nie sztuczną paszą.

Aby znaleźć mięso wolne od sterydów, hormonów i antybiotyków trzeba nie lada zachodu. Aby być na 100% pewnym jego pochodzenia najlepiej robić zakupy u zaprzyjaźnionego gospodarza.

Mięso organiczne nie należy też do tanich i jeśli nie masz możliwości jego kupna poprzestań na kupnie mięsa ze sklepu, które przeznaczone jest do spożycia przez ludzi.

Antybiotyki, hormony i sterydy

Wielu z Was może nawet nie być świadomymi, że zwierzęta gospodarskie są karmione sztucznymi paszami, że wstrzykuje im się hormony wzrostu, sterydy i antybiotyki. Wszystkie te chemikalia mają za zadanie przyspieszyć wzrost zwierzęcia, a następnie jego sprzedaż w celu osiągnięcia korzyści finansowych.

Płacimy wysoka cenę za spożycie takiego mięsa ponieważ każda z tych substancji ma skutki uboczne dla obu zwierząt – dla tych, które są im podawane jak i dla tych, które takie mięso zjadają.

Wieprzowina

Wieprzowina nie powinna być podawana psom na surowo ze względu na obecność wirusa Aujeszkiego i włośnicy. Najlepiej podawać ją psu po ugotowaniu.

Ryby

Ryby są doskonałym źródłem białka, kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Ale czy ryby są dzisiaj zdrowe i jadalne? Oto jest pytanie numer jeden. Po pierwsze istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ryby zanieczyszczone są metalami ciężkimi – rtęcią i kadmem. Po drugie ryby nie są produktem trwałym i nie mogą pozostawać dłużej w cieple niż godzinę. Po trzecie trzeba być mistrzem aby okreslić, czy ryba jest świeża i wolna od chorób.

Produkty mleczne

Przemysł mleczarski został zniszczony przez stosowanie w produkcji zwierząt hormonów wzrostu, sterydów, antybiotyków i pasteryzacji.

Osobiście uważam, że tylko dwa produkty mleczne nadają się do podawania psu. Jest to siara – młodziwo i masło. Siara to jedzenie produkowane zaraz po urodzeniu szczeniąt przez matkę, a masło zawiera tłuszcz. Żaden z tych wymienionych produktów nie posiada laktazy, która odpowiada za powstawanie alergii u psów.

Masło

Masło jest doskonałym źródłem witaminy A i D oraz kwasów tłuszczowych. Najlepsze jest niepasteryzowane, jednak dzisiaj trudno dostępne. Więc pozostaje zadowolić się pasteryzowanym produktem o zmniejszonej ilości składników odżywczych. Masło zwiększa skuteczność oleju wątroby z dorsza.

Jajka

Jajka są doskonałym źródłem białka i są łatwostrawne. Zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy i składniki odżywcze – witaminy A, B2, D3 i E oraz niacynę, biotynę, miedź, żelazo, siarkę, fosfor i nienasycone kwasy tłuszczowe. Żółtko jest najbogatszy źródłem choliny niezbędnej do emulgowania i dyspergowania cholesterolu w organizmie.

Żółtko surowe – białko lekko ścięte

Żółtka jaj podaje się na surowo, białka też, Niektórzy obawiają się, że jest ono szkodliwe więc najlepiej zanurzyć jajko przed podaniem psu we wrzątku na minutę. Zostają wtedy zabite wątpliwe enzymy, które mogą powodować utratę biotyny w ciele psa. Nic się nie stanie jeśli podajesz swojemu psu jedno jajko na surowo ale jeśli jest to kilka jajek najlepiej przez chwilę je ugotuj – około 1 minuty.

Jeszcze inna metoda to zanurzenie całego jajka we wrzątku na 5 minut aby zniszczyć awidynę.

Jakość jaj

Głównym problemem z jajkami jest ich jakość i świeżość. Organiczne są najlepsze w porównaniu do zwykłych jaj handlowych. Przed kupnem upewnij się, że pochodzą one od zdrowych z wolnego wybiegu i nie karmionych antybiotykami, hormonami lub innymi lekami, kur. Jajka kur z chowu klatkowego gdzie ich dzioby i pazury są przycięte oraz karmione sztuczna paszą nie są wskazane dla psów i dla Ciebie. Twój pies niewiele zyska na ich jedzeniu. Przechowuj jajka w zakrytym pojemniku, wtedy dłużej zachowają świeżość. Postaraj się je zużyć w ciągu tygodnia od ich zakupu.

Ile jajek dziennie podawać psu?

Powinno się podawać jedno do ośmiu jajek na jeden posiłek w zależności od wielkości psa. Dla małych psów jedno jajko w zupełności wystarczy. Psy o wadze 4,5 – 9 kg powinny dostać dwa jajka, od 9kg do 15kg trzy jajka, od 15 do 22kg – cztery, od 22 do 29kg – pięć, od 29 do 36 kg – sześć, od 36 do 45kg siedem i powyżej 45 kg osiem jajek.

Żywienie psa w podróży

Jeśli podróżujesz ze swoim psem i matrwisz się, co podasz mu do jedzenia wiedz, że świetne będą jajka. Są one najmniej skomplikowanym źródłem białka i możesz je podać swojemu psu w każdej chwili bez uszczerbku na jego zdrowiu. Jaja to bardzo ekonomiczny posiłek.

Jeden posiłek – jeden rodzaj białka

Staraj się nie podawać psu kilku rodzajów białek podczas jednego posiłku. Każde białko ma swój własny szczególny zestaw enzymów. Karmienie psa kilkoma rodzajami białek jednocześnie bardzo obciąża jego układ trawienny. Na przykład jeśli wczoraj karmiłeś psa mięsem z kurczaka, dzisiaj nie podawaj mu wołowiny, niech pies dokończy jedzenie pozostałego kurczaka, a potem możesz podać pupilowi wołowinę.

Co ja piszę – nie mieszaj celowo dwóch rodzajów białka razem. Jeśli pies rano jadł kurczaka, wieczorem może zjeść mięso – tak jest w porządku… po prostu nie mieszaj ich w jednej misce razem.

Cholesterol

Jeśli psy jedzą surowe mięso, to bardzo rzadko pojawia się u nich problem z podwyższonym cholesterolem. Natomiast gotowane jedzenie bez odpowiedniej dawki organicznych suplementów doprowadzi do jego podwyższenia.

Jeśli Twój pies ma problemy to albo jest karmiony gotowanymi posiłkami lub suchą karmą, zawierająca nadmiar węglowodanów lub jego wątroba nie funkcjonuje prawidłowo.

Dziękuję. Życzę Tobie i Twojemu psu dużo zdrowia.

Dodaj komentarz