Pies do każdej rodziny

PIES DOMOWY (Canis lupus f. Familiaris) towarzyszy człowiekowi od co najmniej 14 000 lat i należy do najbardziej godnych podziwu zwierząt. Prawdopodobnie chodzi o udomowionego wilka szarego, może szakala, który poprzez długotrwały dobór został zmieniony do postaci wielu psich ras.

Obecnie, Międzynarodowa Federacja Kynologiczna posiada w ewidencji kilkaset ras psa domowego, a wiele innych nie zostało jeszcze przez federację uznanych. Dlaczego właściwie doszło do powstania tylu ras?
animalpicturesociety.com

Zdrowsze mieszańce

Psie „warianty” były zależne od wymagań człowieka. Potrzebował psów do wytropienia zwierzyny, dzięki czemu rozwinęła się cała grupa psów gończych. Ogary oraz pudle zostały przystosowane do przynoszenia zwierząt podczas polowania. Do wypłaszania z nory nadawały się jamniki, do ciągnięcia sań zaś pociągowe psy polarne. Drobniutkie szczurołapki, chihuahua i yorkshire teriery są bez wątpienia przysposobione do walki z drobnymi konkurentami człowieka – szczurami.

Cel uszlachetnienia/przystosowania znajdziemy zawsze, ale czystość standardów ras nie zawsze jest najlepsza dla samego psa. Uszlachetnienie mające na celu specyficzny wizerunek niestety przynosi także niepożądane obciążenia genetyczne, a potem hodowcy są zaskoczeni. Choroby stawów, skłonność do alergii, nadwagi, cukrzycy, epilepsji czy chorób nowotworowych, to tylko czubek góry lodowej problemów naszych pupili spowodowanych staraniem, by przybliżyć się do wyśnionego ideału rasy. Najzdrowszą rasą są mieszańce – rasa koktajlowa.

infobarrel.com

Idealny kompan

Na całej planecie żyje zgodnie z oszacowaniami od 500 do 750 milionów psów, co w porównaniu z ponad sześcioma miliardami ludzi nie jest dużą liczbą. Bezpańskich i opuszczonych jest 370 do 600 milionów. Pies pomaga nam na polowaniu, chroni nasz dobytek i właściciela, pies pasterski pilnuje i organizuje stada pasących się zwierząt gospodarczych. Pies wykorzystywany jest jako robocze zwierzę pociągowe do transportu towarów, jest ważnym pomocnikiem wykorzystywanym przez wojsko, ratowników i policję. Przeznaczenie tych stworzeń na ubój czy w celach doświadczalnych nie jest dla mieszkańców Europy Środkowej do przyjęcia.

Współcześnie głównym celem hodowli psów jest ich funkcja towarzysza człowieka. Pies dysponuje wielkim sercem, kocha swojego pana, nawet kiedy ten nie jest dla niego najlepszy. Zawsze się podporządkuje, nieczęsto odmawia i zdecydowanie nie robi wyrzutów. Jest dobrym słuchaczem, pomimo iż rozumie głównie emocjonalny ton głosu. W tym względzie nie należy go lekceważyć.

Rozpoznaje znaczenie wielu słów i rozumie człowieka lepiej, niż ludzie rozumieją psy. Psy jako domowi pupile, coraz bardziej przypominają ludzki ideał zachowania. Będąc zwierzęciem drapieżnym, które nie jest zmuszone do zdobywania pożywienia za każdą cenę, akceptuje inne zwierzęta domowe, po prostu włącza je do swojej sfory.

Sfora, w pierwszej kolejności służy do ochrony wszystkich jej członków. Pies kocha porządek, lubi jasne sytuacje. Chce znać swoje miejsce w sforze i znaleźć sobie własne schronienie. Lubi regularność i tworzy liczne nawyki, które ułatwiają mu życie i pomagają szybko i skutecznie podejmować decyzje. Nie musi potem mozolnie zastanawiać się, co ma robić w następnej kolejności. Podobnie jak człowiek, kiedy prowadzi samochód. Po pewnym czasie ten stosunkowo złożony proces staje się zautomatyzowaną rutyną.

Życzliwe szkolenie

Spotykamy się z nimi codziennie, więc opisywanie psa jest zbędne. Nawet małe dziecko potrafi narysować różne rasy po swojemu. Warto jednak wczuć się w psie myślenie. Wtedy zauważymy, że nie należą do drapieżników – zabójców. Robią tylko to, co muszą. Kiedy nie jest to konieczne – nie szukają konfliktów. Przeważnie nie istnieją złe, a jedynie zepsute złym wychowaniem psy. Niestety, ma w tym swój udział wielu treserów, którzy szkolenie psa mylą z przygotowaniem do celów wojskowych. Zanim pies nauczy się podstawowych komend posłuszeństwa, puszczają go na rękaw „figuranta”. Zwierzę naturalnie uświadomi sobie swoją siłę i przewagę i kolejne szkolenie jest o wiele trudniejsze. Chodzenie na przeszkolenie nie jest obowiązkiem prawnym. Wasz kompan zawsze będzie starał się was zrozumieć. Wystarczy mówić do niego tak samo prostym językiem jak do małego dziecka i z czasem wszystko zrozumie. Ważnym czynnikiem wychowawczym jest konsekwencja i zasada, że za dobrą pracę należy się nagroda, a za złą czeka kara. Zazwyczaj wystarczy dobre słowo, albo odwrotnie stanowcze napomnienie.

I choć miłośnicy kotów się z tym nie zgodzą, pies naprawdę jest najstarszym i naturalnym przewodnikiem człowieka. Psia sfora reprezentuje analogię ludzkiego społeczeństwa i dlatego to współistnienie jest logicznym rozwinięciem początkowego dobrowolnego dzielenia wspólnego lokum.

Jeśli myślicie, że pies nie może wam dać nic pozytywnego, jest to oznaką tego, że nie znacie zarówno tego naturalnego towarzysza, jak i samego siebie. 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ! 

1. Najbardziej polecanym preparatem dla starszego zwierzęcia do odzyskania jego pierwotnej kondycji jest Renovet. Znajdzie swoje zastosowanie w szarzeniu sierści, przy chorobach stawów, problemach z oddawaniem moczu, prostatą, nerkami, słuchem i częstymi stanami zapalnymi zewnętrznego przewodu słuchowego. U zwierząt starszych poleca się najpierw przygotowanie terenu do działania Renovetu przy pomocy preparatu Regavet, który działa na metabolizm i detoksykację organizmu. Zapobiega ewentualnej reakcji rewersji, którą mógłby wywołać Renovet. Poprawia warunki do regeneracji nerek, ponieważ poprawia detoksykację w organizmie i nerki nie są wciąż atakowane przez toksyczne metabolity. 

2. Infekcje moczowe i układu płciowego – Renovet czy Regavet? W przypadku nerek, istnieje ryzyko reakcji rewersji, tj. czasowego pogorszenia stanu zdrowia, dlatego poleca się najpierw oczyścić organizm z obciążających toksyn i metabolitów Regavetem (podawać minimum przez 1 tydzień, następnie przynajmniej 4 dni przerwy i dopiero potem wprowadzić Renovet.Nigdy nie podawać Regavetu razem z Renovetem lub Kingvetem!!! W przypadku infekcji macicy i dróg rodnych czy moczowych, bardziej polecany jest Kingvet, również po przygotowaniu Regavet.

3. Infekcje skórne bez względu na pochodzenie (wirusowe, bakteryjne, pleśniowe i grzybicze) można powierzchniowo opatrzyć Audivetem, a w wypadku swędzenia skoncentrowanym Fytovetem.

Źródło – energy.poland

Dokonując zamówienia wymienionych preparatów w Psie Diety, masz
pewność, że zostaną one dobrane w sposób umożliwiający dobre
samopoczucie Twojego zwierzaka. 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *