Dlaczego należy karmić psy naturalną, zdrową karmą?

Ten artykuł przeznaczony jest również dla opiekunów, których psy są chore na HUU.

Odkąd wprowadzono komercyjne karmy dla psów odnotowano wzrost i częstość występowania niektórych u nich chorób, w tym nowotworów, padaczki, a także dysplazji stawu biodrowego.

Jeśli chodzi o dysplazję, osoby na forum Czarnych Terierów Rosyjskich usiłowały mi wmówić, że z powodu niewłaściwego żywienia Daszy powstał u niej problem ze stawami. Nie zgadzałam się z tymi stwierdzeniami. Zapomniałam jednak, że dyskutowaliśmy niby o tym samym ale każde z nas miało na myśli inny rodzaj pokarmu.

Co się okazuje? Naukowcy są przekonani, że niektóre choroby m.in. dysplazja stawów biodrowych pomimo genetycznego uwarunkowania spowodowana jest również karmieniem psów komercyjnymi karmami. Niewłaściwe i nieodpowiednie karmienie powoduje pogłębienie zmian w stawach.

Jak to możliwe – zapytasz?

Otóż po raz pierwszy weterynarze w USA odnotowali przypadki dysplazji stawów biodrowych u psów w 1930 roku kiedy to pojawiły się na rynku powszechnie dostępne suche karmy. W przeciągu 10 lat choroba rozprzestrzeniła się na prawie wszystkie rasy. Wydaje się to raczej niemożliwe. A jednak. Z kolei weterynarze australijscy twierdzą, że u nich problem z dysplazją stawów biodrowych u psów pojawił się dopiero w 1960 roku kiedy to do Australii dotarły również komercyjne karmy. Do tego czasu i w Ameryce, i w Australii psy jadły to samo co ludzie, łącznie z gotowanymi kośćmi, które są obecnie zakazane jako wysoce szkodliwe.

Obecnie wiele dziedzicznych chorób można kontrolować za pomocą naturalnej, zdrowej diety.

Oprócz tego, co wielokrotnie już podkreślałam, komercyjne karmy zawierają w swoim składzie duże ilości zbóż (ryż, owies, kukurydza), których psy nie trawią, a służą one jako wypełniacz aby pies poczuł się syty. Duże ilości węglowodanów w diecie psa sprzyjają rozwojowi raka.

Tak więc opiekunowie psów, którym zależy na zdrowiu swoich zwierzaków dążą do powrotu, do naturalnego żywienia.

Czy naturalne żywienie ma sens?

Lekarze i dietetycy zalecają swoim ludzkim pacjentom spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, zjadanie jak najmniej przetworzonych produktów w celu zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. Te zalecenia dotyczą również naszych podopiecznych.Tylko nie ma kto powiedzieć tego ich opiekunom. Gdyby wysoko przetworzona sucha karma była tak doskonała, psy nie chorowałyby. Tymczasem liczba chorych zwierząt w lecznicach nie maleje lecz niestety wzrasta.

Co powinieneś zatem wiedzieć?

– Ze względu na wysoki poziom kwasu solnego w żołądku psy doskonale trawią surowe kości, nie istnieje także obawa przed zakażeniem salmonellą.

– Drapieżniki i padlinożercy (wilki, lisy) do rodziny, których zalicza się również pies, rzadko zjadają treść żołądka zabitej czy znalezionej padliny chyba, że są to małe gryzonie zjadane w całości. Dlatego też istnieją wątpliwości co do podawania psom surowych warzyw i owoców do naturalnej diety. A ziarno ? Żaden z dietetyków holistycznych nie wątpi, że dodawanie ziaren do diety psa jest wysoce szkodliwe. NIE PODAWAJ ICH SWOJEMU PSU . Psy nie jadły ziaren na wolności, a więc nie ma potrzeby obciążać organizmu szkodliwymi produktami. Ziarno jest rakotwórcze.

– Sprzątanie odchodów po psie karmionym naturalną karmą jest bardzo łatwe. Nie musisz ich brać oburącz do wielkiej reklamówki, zbierasz tylko kilka maleńkich balasków. No i w poszukiwaniu kosza na odchody nie snuje się za Tobą brzydki zapach.

Moje zalecenia.

Dasza jest członkiem rodziny więc kupuje dla niej jedzenie w zaprzyjaźnionym sklepie. Są to warzywa, owoce, mięso – paczkowane szyje i grzbiety indycze. Zamrażam je. Codziennie jednak przygotowuję papkę z warzyw i owoców. Ale jeśli nie masz czasu przygotowywać takiej papki codziennie możesz przygotować jej większą ilość i zamrozić.


Źródła pożywienia:

– ćwiartki kurczaka – udo i część nogi kurczaka,
– szyje i grzbiety indycze,
– wołowina mielona z jajkiem – jeśli Twój pies jest chory na HUU – podawaj ten rodzaj mięsa 2 – 4 razy w miesiącu, ze względu na zawartość dużej ilości puryn,
– steki wołowe z kością – w HUU – 2 – 4 razy w miesiącu
– wieprzowina z kością – w przypadku HUU 2 – 4 razy w miesiącu. Niektóre źródła nie zalecają podawanie wieprzowiny psom ze względu na zakażenie wirusem Aujeszkyego. Inne, że wirus obecny jest jedynie w podrobach wieprzowych i tych nie należy podawać. Decyzję o podawaniu tego mięsa pozostawiam Tobie.
– podroby,
– warzywa i owoce zaleca się podawać psu co drugi, trzeci dzień. Psom z HUU codziennie. Jak wcześniej pisałam, możesz robić papki codziennie lub większą ilość i zamrozić w pojemniczkach.
– jogurt kozi.
– masło orzechowe organiczne – źródło białka i innych witamin,
– olej rybny – 3 – 4 łyżki dziennie dla psa o wadze ok. 50 kg. Dla psów z HUU lepszy będzie olej kokosowy.
– witaminy, minerały – suplementy

Mogą to być np. smakowite soki do picia – psy je uwielbiają:

Ciemnofioletowa jagoda acai – Sekret acai tkwi w
ogromnej ilości przeciwutleniaczy jakie zawiera. A zawiera ich 33 razy
więcej niż czerwony winogron, 4 razy więcej niż żurawina, czy dzika
jagoda i 10-20 razy więcej antocyjanów niż czerwone wino. Jagoda ta jest
bogata w niezbędne wlelonienasycone kwasy tłuszczczowe omega-3, omega-6
i omega-9, aminokwasy, witaminy oraz minerały, a także błonnik, który
wpływa na podniesienie energii i reguluje przemianę materii.
Dzięki temu pies będzie się czuł dłużej młodo i witalnie.

«Sok Goji» – pożyteczny produkt z jagód goji, które nie bezpodstawnie są
nazywane «owocami długowieczności»: żadnej innej rośliny leczniczej nie
można porównać z nimi pod względem zawartości witamin,substancji
mineralnych i przeciwutleniaczy. «Sok Goji» zapewni Twojemu psu cudowny
nastrój i doskonałe zdrowie.
«Sok Mangostin» – to źródło unikalnych
substancji bioaktywnych – ksatonów, posiadających moc przeciwzapalną
oraz zapobiegających pojawianiu się bakterie chorobotwórczych w układzie
pokarmowym. Zastosowanie mangostinu normalizuje trawienie, odbudowuje
równowagę kwasowo-zasadową i poprawia ogólne samopoczucie. Doskonały dla psów z HUU.Gotowe, mrożone produkty.

Opiekunowie, którzy chcą spróbować karmić swoje psy surową dietą ale obawiają się, że coś im się może nie udać, mogą kupić gotowe produkty. W miarę nabywania doświadczenia mogą samodzielnie układać menu swoim psiakom lub pozostać na gotowych.

Przepyszne soki dla Twojego pupila i dla Ciebie możesz zamówić za moim pośrednictwem. Każdy mój pacjent otrzymuje 20% rabat.

Dziękuję.

2 thoughts on “Dlaczego należy karmić psy naturalną, zdrową karmą?”

  1. Bardzo, bardzo współczuję.
    Dopóki opiekunowie nie zrozumieją sami, że karmy nie sa dobre dla ich pupili, żaden naukowiec nie potwierdzi że są one powodem chorób. Chodzi przecież o wielkie pieniądze, tak wielkie, że mało kogo obchodzi los zwierzaków i patrzących na ich cierpienie opiekunów.

Dodaj komentarz