Czy mogę podać psu – awokado?

W artykule, w którym podałam przykład żywienia psów według pięciu przemian wymieniłam awokado, które można podawać psom jako małą przekąskę. Na jednym z forum „specjalistki” od żywienia psów były bardzo tym faktem oburzone. Według nich awokado jest niebezpieczne i trujące.

Jaka jest prawda?

Moje Drogie Panie, prawda jest taka, że nigdy nie przeprowadzono żadnych badań klinicznych, które potwierdziłyby opinie na temat szkodliwości awokado u psów. Owszem, złą opinię na jego temat rozpowszechniają producenci komercyjnych karm dla psów. Całkowicie rozumiem ich motywy. Prawdą natomiast jest, że awokado zawiera toksynę o nazwie persin, który może powodować podrażnienie przewodu pokarmowego u zwierząt, jeśli awokado spożywane są w dużych ilościach. Pisałam o przekąsce, a nie o dużym posiłku. Mam znajomych w Stanach, u których w ogrodzie rośnie awokado. Ich psy zjadają owoce z wielkim smakiem. Mają się doskonale, a skutkiem ubocznym jest błyszcząca i zdrowa sierść. Inne źródła podają, że awokado może być niebezpieczne ze względu na posiadanie dużej pestki, która może spowodować zadławienie.

Gdyby awokado było tak toksyczne dla psów, jak twierdzą panie „specjalistki” od karmienia psów surową dietą, to wobec tego zapytam, dlaczego jedna z najbardziej opiekuńczych firm produkujących suchą karmę dla psów, w swoim składzie umieszcza ten trujący owoc? Mało tego – owoc awokado dumnie ozdabia opakowania, w których znajduje się karma. Firma ta  produkuje, według opinii opiekunów psów, wysokiej jakości żywność ekologiczną i cieszy się wśród nich dobrą opinią.

Moi Drodzy Państwo, pisząc artykuły w tym blogu przede wszystkim opieram się na własnych doświadczeniach i wiarygodnej wiedzy uzyskanej od weterynarzy holistycznych. I tę wiedzę przekazuję tym  opiekunom, którzy często pod natłokiem różnych błędnych informacji znalezionych w Internecie są zagubieni.

Wydaje mi się, że bardziej toksyczna od awokado jest wysoko przetworzona karma dla psów, do której dodawane są wątpliwej jakości składniki:

Mielona kukurydza, mączka mięsno-kostna, mączka z glutenu kukurydzianego, tłuszcz zwierzęcy (konserwowany BHA / BHT), mąka pszenna zawierająca gluten najczęstsza przyczyna alergii, chlorek choliny, DL-alfa l Polyphosphate , tiamina, biotyna, pantotenian wapnia, siarczan cynku, siarczan miedzi, jodek potasu, barwniki i wiele, wiele innych wynalazków, które podawane codziennie są bardziej niebezpieczne dla naszych pupili.

Czy awokado jest toksyczne dla psów, czy nie? Czy podawać go psom jako przekąskę, czy nie podawać?

Według dr Justine Lee –  DVM, toksykologa, awokado pomimo nieprawdziwych informacji pojawiających się w Internecie wcale nie jest szkodliwe dla psów. Psy nie są wrażliwe na persin w odróżnieniu od ptaków i dużych zwierząt domowych – koni i bydła.
Większym zagrożeniem dla psów może być połknięcie pestki owocu, która może utknąć w przełyku, żołądku lub jelitach i wtedy konieczne będzie przeprowadzenie operacji. Awokado zawiera dużo tłuszczu nie należy więc podawać go psom w dużych ilościach.

Dziękuję.

 

6 thoughts on “Czy mogę podać psu – awokado?”

  1. I proszę, pies żyje i ma się dobrze. Przyznam, że mam wielu psich pacjentów zajadających się awokado. Niestety niektórym opiekunom brak jest dostatecznej wiedzy o żywieniu swoich podopiecznych, dlatego często powielają nieprawdziwe informacje. Blog powstał między innymi po to aby rozwiać wiele wątpliwości związanych z żywieniem psów. Dziękuję za komentarz:).

  2. Mój pies lubi awokado- ma się dobrze. Nie przepada natomiast za gotowym psim jedzeniem. Naturalne, przyrządzane w domu to i owszem. Mało tego- w naturalne żywienie polecił lekarz weterynarii i stanowczo odradził kupowanie jakichkolwiek suchych karm dla psów.

Dodaj komentarz