Chroń olej rybny Twojego psa przed niebezpiecznym utlenianiem

Wszyscy wiemy o dużych korzyściach zdrowotnych oleju rybnego dla psów. Większość z tych psów karmiona jest wysoko przetworzoną przemysłową karmą oraz mięsem nie zawsze pochodzącym z z ekologicznych gospodarstw. To powoduje brak równowagi tłuszczów czyli więcej jest dostarczanych do organizmu kwasów omega – 6 niż omega – 3. Ten brak równowagi może prowadzić do chorób zapalnych takich jak alergie czy zapalenie stawów.
Źródłem omega – 3 są rośliny oleiste. Polecam je dla Ciebie i wszystkich ludzi. Dla psów najlepszym źródłem omega – 3 są tłuste ryby. Używaj więc w celu skorygowania nierównowagi tłuszczów w psiej diecie oleju z ryb. Problem z głowy? Prawda? Nie do końca. Istnieje kilka spraw, których powinieneś być świadomy.

Problem z olejem rybnym

DHA i EPA to oleje wysoko nienasycone. Mniej nasycony olej jest bardzo niestabilny i szybko ulega jełczeniu. Dlatego ryby ulegają tak szybkiemu psuciu się.

Według badań zjełczały olej jest nie tylko bezużyteczny ale jest również zagrożeniem dla zdrowia. Peroksydacja lipidów, w wyniku której powstają nadtlenki rozpoczyna kaskadę wolnych rodników, które uszkadzają błony komórkowe. Organizm do ich likwidacji zużywa zmagazynowane zapasy witaminy E oraz inne przeciwutleniacze. W ten sposób ciało psa jest pozbawione naturalnych mechanizmów obronnych.

Jak ochronić olej dla psa przed utlenianiem?

Większość olejów, które są sprzedawane dla naszych psów jest już utleniona. Istnieje kilka sposobów aby zapobiec kupowaniu oleju, który będzie szkodliwy dla psa i nie spowoduje u niego powstania choroby.

Po pierwsze kupuj tylko olej najwyższej jakości. Większość producentów oczyszcza olej usuwając jednocześnie wszystkie substancje ulegające utlenianiu. Dodanie działającej antyoksydacyjnie witaminy E po takim procesie, pomaga zapobiec dalszemu jego utlenianiu.

Jak to bywa w życiu istnieje ryzyko i duża korzyść z podawania psom oleju rybnego.
Ryzyko utraty zdrowia zminimalizuje kupowanie oleju u sprawdzonych producentów.

Dziękuję.

Dodaj komentarz